رشد بیش از دو برابری مشاغل خانگی در دوران كرونا

رشد بیش از دو برابری مشاغل خانگی در دوران كرونا گسترش ویروس کرونا در کشور تغییراتی در فعالیت خیلی از کسب وکارها و سبک زندگی مردم ایجاد کرد. در این بین سفارش کارشناسان به روی آوردن افراد به مشاغل خانگی در دوران کرونا موجب شد تا این کسب وکارها به سرعت در بستر فضای مجازی رونق بگیرد.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، باوجود آنکه آمار دقیقی از وضعیت شاغلین و فعالان حوزه مشاغل خانگی در دست نیست اما پیش بینی می شود بیش از ۱۰ درصد اشتغال کشور در اختیار کسب و کارهای خانگی باشد.

در حال حاضر از کسب و کارهای خانگی بعنوان یک منبع مهم درآمد یاد می شود که در سال های اخیر استقبال از آن بیشتر شده و افراد با کار در خانه ضمن افزایش سطح درآمد، کسب وکار خودرا توسعه بخشیده و به اقتصاد خانوار نیز کمک می کنند.

گزارشها حاکی از آنست که سهم مشاغل خانگی از نرخ اشتغال کشور ۴ تا ۶ درصد است و این رقم در تولید ناخالص داخلی ۲ تا ۲.۵ درصد پیش بینی می شود.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امتداد توسعه مشاغل خانگی و پشتیبانی از فعالان این بخش، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را در دستور کار قرار داده و در دوران کرونا با رویکرد ویژه ای به اجرای این طرح پرداخته است.

این طرح همچون طرح های حمایتی حوزه اشتغال، ذیل برنامه اشتغال فراگیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که با نقش آفرینی موثر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی بعنوان نهاد واسط، تسهیل گر و توسعه ای به اجرا در آمده و اجرای آن تاثیر به سزایی در کاهش بیکاری استانها داشته است.

مهناز امامدادی ـ دبیر ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی وزارت کار از رشد بیش از دو برابری مشاغل خانگی در جهان آگاهی داده و می گوید: با شیوع ویروس کرونا در دنیا کسب و کارهای خانگی بیش از دو برابر رشد داشتند و تحقیقات نشان می دهد که تعداد کسانی که در مشاغل خانگی مشغول کار شده اند از ۱۰۰ میلیون نفر به ۲۶۰ میلیون نفر دوران کرونا بالا رفته است.

وی از متفاوت بودن تعریف مشاغل خانگی در ایران سخن گفته و می افزاید: مشاغل خانگی در ایران با آنچه در دنیا رواج دارد متفاوت می باشد. در کشور ما کسب و کارهایی که خدمات را در منازل ارائه می دهند جزو مشاغل خانگی به شمار نمی روند در صورتیکه در دوران شیوع ویروس کرونا ارائه خدمات خانگی از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.

امامدادی با اشاره به تسهیلات پرداختی بانک مرکزی به مشاغل خانگی اعلام نمود که این رقم طی سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ در هر سال ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است که این رقم امسال ۲۵۰ میلیارد تومان پیش بینی شده و از افزایش ۲۵ درصدی تسهیلات در مقایسه با سال قبل حکایت دارد.

بر اساس قانون مشاغل خانگی ۳۲۳ رشته بعنوان مشاغل خانگی شناسایی شده اند که همه ساله مورد بازبینی قرار می گیرند.

سال گذشته امکان بهره مندی از مزایای بیمه صندوق روستاییان و عشایر برای حدود ۹۰ درصد از فعالان حوزه مشاغل خانگی برقرار شد و وزارت بهداشت نیز دستورالعمل ویژه مشاغل خانگی در رشته های غذایی را تنظیم و منتشر نمود که شرایط برای فعالان این بخش را تا حد زیادی تسهیل کرد.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، کارشناسان باتوجه به شرایط کرونا در کشور بر لزوم تقویت و ارتقای سهم مشاغل خانگی تاکید کرده و معتقدند اشتغال خانگی یکی از بهترین فرصتها و ساز وکارها برای ایجاد اشتغال در وضعیت کرونا محسوب می شود.
1400/03/08
22:44:57
0.0 / 5
174
تگهای خبر: اشتغال , بانك , بیمه , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک