سفرهای مردم و خطر ورود به پیك پنجم كرونا

سفرهای مردم و خطر ورود به پیك پنجم كرونا زمین دار شو: در شرایطی که بتازگی آمارهای ابتلاء و فوتی های ناشی از شیوع پیک چهارم کرونا در کشور روند نزولی پیدا کرده است، مسئولان وزارت بهداشت هشدار دادند که ساده انگاری در رعایت تعدادی از سیاست گذاری ها همچون آزاد گذاشتن سفرها یکی از عواملی است که می تواند موجب بروز پیک پنجم کرونا در کشور شود.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، طی بیش از ۱۵ ماه گذشته از شیوع ویروس کرونا در کشور چهار پیک این بیماری تجربه شده و در هر یک از آنها تعداد خیلی از مردم مبتلا شده و متاسفانه بیش از ۸۱ هزار نفر از مردم جان خودرا از دست داده اند اما با وجود پشت سرگذاشتن پیک چهارم کرونا و شروع واکسیناسیون در کشور، همچنان مسئولان حوزه بهداشتی نگرانی هایی برای احتمال بروز پیک پنجم این بیماری در کشور دارند.

دکتر حمید سوری - رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا- روز گذشته ضمن تشریح شرایط بیماری کرونا در کشور، به ایسنا اظهار داشت: استعداد بروز پیک های بعدی بیماری تا افزایش پوشش واکسیناسیون و عدم گسترش پروتکلهای بهداشتی همچنان هست، به ویژه آنکه هنوز نگرانی درباره واریانت های جدید بیماری وجود دارد.

وی اضافه کرد: حالا شرایط اپیدمی تابع چند نکته مهم می باشد. قسمتی از آن بستگی به سیاست گذاری ها و ساده انگاری در رعایت تعدادی از آنها همچون آزاد گذاشتن سفرها، عدم رعایت پروتکل ها، افزایش پوشش واکسیناسیون، شنایایی طغیان های جدید بیماری با واریانت های جدید و... دارد و بخش دیگر نیز مستقیما وابسته به رفتار مردم است. نباید فراموش نماییم تعداد مرگ های روزانه ناشی از کرونا چقدر است و باید بدانیم حتی اگر واکسن تزریق کرده باشیم به مفهوم عدم مبتلاشدن به بیماری نیست بلکه احتمال مرگ و بستری درصورت مبتلاشدن کاهش پیدا می کند بنابراین؛ باید رعایت ها ادامه داشته باشد.

این ابراز نگرانی برمبنای آمارهای رسمی انتشار یافته کاملا به جاست چونکه مرکز مدیریت راه های کشور نیز بتازگی اعلام نمود: مطالعات و بررسی های صورت گرفته بیان کننده ارتباط مستقیم میزان مبتلایان به کرونا و میزان تردد بین شهری است به شکلی که با افزایش یک درصدی ترددهای بین استانی حدود ۱.۹ درصد مبتلایان به کرونا افزایش می یابند.

اما با این وجود در ماه های گذشته با وجود تصویب و اعلام ممنوعیت های تردد بین استانی در بازه های زمانی مختلف شاهد سفرهای بالا رفته مردم در ایام قبل و پس از ممنوعیت بودیم و همیشه بعد از این ایام تعطیلات هم شاهد افزایش آمار ابتلاء و ضریب اشغال تخت های بیمارستانی بوده ایم.

در روزهای اخیر هم با وجود این که ممنوعیت های تردد بین استانی ابلاغ گردیده بود، آمارهای انتشار یافته مرکز مدیریت راه های کشور نشان میدهد که دقیقا از یک روز پیش از اعلام این مصوبه یعنی یازدهم خرداد ماه تا ساعاتی پایانی شب گذشته در خیلی از بازه های زمانی شاهد ترافیک های سنگینی خصوصاً در محورهای شمالی بودیم. بعنوان مثال روز گذشته ۱۶ خرداد ماه از ساعت ۱۳ ترافیک سنگین در محورهای چالوس-کرج، هزار، فیروزکوه و پردیس-تهران شروع شد و تا ساعات پایانی شب گذشته ادامه داشت.

در همین راستا همه دستگاه های متولی همچون وزارت راه و شهرسازی و البته با اهمیت تر از مسئولان مردم باید همکاری بیشتری با متولیان سلامت در حوزه رعایت پروتکلهای بهداشتی داشته باشند تا شاهد بروز پیک پنجم کرونا در کشور نباشیم.

منبع:

1400/03/17
12:38:53
0.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک