امروز به امضا رسید؛

تفاهم بورس انرژی و مناطق آزاد برای توسعه بانكرینگ وایجاد بازار آب

تفاهم بورس انرژی و مناطق آزاد برای توسعه بانكرینگ وایجاد بازار آب به گزارش زمین دار شو تفاهمنامه همکاری مشترک بین دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و شرکت بورس انرژی ایران امروز سه شنبه ۸ تیر ماه به امضا رسید.به گزارش زمین دار شو به نقل از دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تفاهمنامه همکاری مشترک بین دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و شرکت بورس انرژی ایران در محل دبیرخانه شورای عالی امروز سه شنبه ۸ تیر ماه به امضا رسید.
بهره برداری از ظرفیت و فرصت های مشترک طرفین از اهداف این تفاهمنامه است که با حضور حمیدرضا مؤمنی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و علی نقوی مدیرعامل شرکت بورس انرژی ایران به امضا طرفین رسید.
مؤمنی در این مراسم، استفاده از ظرفیت های بورس انرژی در زمینه تأمین مالی پروژه های انرژی در مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، بهره گیری از فرصت های بوجود آمده توسط مناطق آزاد برای توسعه رینگ بین المللی بورس انرژی، استفاده از ظرفیت های طرفین در توسعه بانکرینگ کشور، بررسی ظرفیت های مشترک و توسعه مکانیزم های تأمین مالی و ایجاد بازار در حوزه آب را از موضوعات این تفاهمنامه برشمرد.
مؤمنی با اشاره به اینکه باید مذاکرات و همکاری هایمان را با چهار بورس افزایش دهیم و جلسات مختلف برای توسعه همکاری ها داشته باشیم اضافه کرد: امروز فاصله بسیار زیادی با بازارهای تأمین مالی داریم و از آنجایی که با تنگنای مالی مواجه هستیم استفاده از بازارهای تأمین مالی یک اجبار است که می تواند مناطق آزاد فعلی و بخصوص مناطق آزاد جدید را نجات دهد.
وی افزود: مناطق آزاد جدید هم با مشکلات مالی مواجهند، ازاین رو باید از بازارهای تأمین مالی همچون بازار سرمایه برای رفع این مشکلات استفاده نماییم.
مشاور رئیس جمهور با تکیه بر این که برنامه های مناطق آزاد جدید باید بر مبنای ظرفیت ها و چارچوب تخصصی تعریف شده این مناطق تهیه شود اظهار داشت: باید برای مناطق آزاد جدید و فعلی بر مبنای ظرفیت های غالب که فعالیتهای آن در قالب تخصصی تعریف شده از بالا به پایین ورود نماییم. برای مثال ظرفیت گردشگری کیش برجسته است و باید به صورت تخصصی و حرفه ای زنجیره تأمین آنرا ببینیم و تصویری از پنج سال آینده این ظرفیت در کیش داشته باشیم.
مؤمنی به توسعه مالی در دو ماه گذشته در مناطق آزاد اشاره نمود و اظهار داشت: در دو ماه گذشته توانستیم اقدامات توسعه مالی ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی را به اتمام برسانیم و در این حجم از تأمین مالی موفق شویم.
وی تصریح کرد: استفاده از بورس برای تأمین مالی باقیات صالحات است و باید از این ظرفیت در این شرایط کنونی استفاده نماییم.
گفتنی است؛ توسعه همکاری ها در زمینه تأمین مالی بخش های تولید، توزیع و صادرات برق و استفاده از ظرفیت های گمرکی مناطق آزاد برای ایجاد و توسعه کریدورهای ترانزیت نفت، گاز و فرآورده های نفتی و میعانات گازی، همکاریهای مشترک در زمینه تسهیل و تسریع در فرایند انتشار گواهی سپرده کالایی و همینطور عرضه خدمات و تسهیلات از جانب مناطق آزاد برای تشویق و ترغیب کارگزاران، عرصه کنندگان و سایر ذی نفعان برای توسعه این دست از فعالیت ها در مناطق آزاد همچون مصوبات این تفاهمنامه است.
همچنین ایجاد کارگروه تخصصی برای راهبری امور مرتبط و عرضه گزارشات منظم ماهانه از پیشرفت اقدامات اجرایی هم از دیگر مصوبات این تفاهمنامه است.


منبع:

1400/04/09
11:11:24
0.0 / 5
315
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک