نخستین اقدام عبدالملکی در وزارت کار چه خواهد بود؟

نخستین اقدام عبدالملکی در وزارت کار چه خواهد بود؟ به گزارش زمین دار شو خیلی از صاحبنظران و کارشناسان حوزه کار اعتقاد دارند که وزیر جدید کار باید در نخستین اقدام، برنامه واکسیناسیون کامل را تا اجرای مقدمات کار خود کلید بزند و در جهت تحقق برنامه ها و وعده های خود از ظرفیت مدیران شایسته و کارآمد استفاده نماید. تحقق وعده ها و پیگیری مطالبات خواسته ای است که همه گروه های هدف در رابطه با این وزارت خانه از کارگران و بازنشستگان گرفته تا تعاونگران با روی کار آمدن دولت جدید از او انتظار دارند.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، حجت عبدالملکی که بعنوان گزینه پیشنهادی تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از جانب رئیسی به مجلس معرفی شده بود، سرانجام توانست با کسب ۱۹۱ رأی موافق، اعتماد بهارستان نشینان را جلب نماید و راهی این وزارت خانه شود.

وی از همان روزهای نخست معرفی اش به مجلس بعنوان گزینه پیشنهادی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، برنامه هایش برای اداره و تصدی این وزارت خانه عریض و طویل را ارائه کرد؛ برنامه ای ۷۷ صفحه ای که گرچه به زعم کارشناسان کلی و به اقتصاد کلان نزدیک بود اما سرفصل های آن از راهبردهایی عملیاتی برای هفت حوزه مهم و اثرگذار خبر می داد.

وزیر جدید کار در همان شبی که رأی اعتماد مجلس را به دست آورد به محل ساختمان وزارت خانه در خیابان آزادی رفت و مورد استقبال شریعتمداری، وزیر پیشین قرار گرفت.

عبدالملکی روز گذشته همچون دیگر وزرای کابینه رئیسی در محل کار خود حاضر شد و با معاونین و مدیران وزارت خانه دیدار و گفت و گو کرد؛ هر چند که از ماحصل نشست وی خبری منتشر نشد و بیرون نیامد اما وی اعلام نموده است که بعنوان مسئول دبیرخانه شورای عالی اشتغال، تقسیم کار ملی بین وزارت خانه ها را در رئوس برنامه های خود در حوزه اشتغال پیگیری خواهدنمود.

وی همینطور از ایجاد یک نظام سه جانبه میان کارگران کارفرمایان و دولت به منظور پیگیری مسائل حقوقی اطلاع داده است.

وزیر جدید کار تمرکز بر بخش تعاون را از این جهت که به ایجاد اشتغال و رفاه اجتماعی منجر می شود در دستور کار قرار خواهد داد و مصمم است که از بازار سرمایه به نفع تعاونی ها استفاده نماید.

رویکرد عبدالملکی در وزارت خانه

او همچنان که قبل از کسب رأی اعتماد مجلس و در تشریح برنامه های خود اعلام نموده بود، از افزایش سهم بخش تعاون که الان بسیار ناچیز است و عملیاتی کردن قوانین بر زمین مانده بخش تعاون همچون سند توسعه بخش تعاون بعنوان دو رویکرد اساسی خود در وزارت کار نام می برد.

وزیر جدید کار در حالی از برنامه ریزی برای افزایش سهم بخش تعاون بعنوان یکی از اولویتهای خود اطلاع داده که سهم بخش تعاون الان بین ۳.۵ تا ۵ درصد پیشبینی می شود در صورتیکه این سهم تا آخر برنامه ششم باید به ۲۵ درصد می رسید و الان که در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه قرار داریم این سهم همچنان درجا زده است

اصلاح قانون تعیین دستمزد کارگران، تدوین برنامه یارانه بیمه کارگران مختص کارفرمایان، توسعه اشتغال خانگی و افزایش سهم مشاغل خانگی، راه اندازی سامانه جامع اشتغال ایرانیان، اجرای قانون جامع فنی و حرفه ای و شفاف سازی دخل و خرج های سازمان تأمین اجتماعی از دیگر اولویت های عبدالملکی است که اعلام نموده بود در صورت راهیابی به وزارت کار دنبال می کند.

در حال حاضر عده خیلی از مردم و گروه های هدف در رابطه با آن همچون کارگران کارفرمایان و بازنشستگان امیدوارند که وی بتواند در کوتاه مدت وضعیت رفاهی و معیشتی را بهبود بخشد و با چاره اندیشی برای ساختارهای موجود نامتوازن در وزارتخانه، برخی قوانین را اصلاح نماید.

راهکاری کم هزینه برای حفظ اشتغال موجود

حمید حاج اسماعیلی کارشناس روابط کار در گفت و گو با ایسنا، مشکل اشتغال را جزو اولویت های اساسی کشور و رسیدگی به آنرا از وظایف مهم وزارت کار می داند. از نگاه وی ایجاد شغل در شرایط کنونی هزینه بر است و باید حفظ اشتغال موجود و کمک به بنگاههای کوچک و متوسط بعنوان یک راهکار کم هزینه در دستور کار عبدالملکی قرار گیرد.

احیای بنگاه های خاموش و افزایش ظرفیت آنها، بازگرداندن کارگران بیکار شده به چرخه تولید و فعال کردن دو میلیون شغلی که در دوران کرونا ریزش کرده اند، از مهم ترین اقداماتی است که حاج اسماعیلی بر ضرورت توجه و ساماندهی آنها از جانب عبدالملکی در وزارت کار تاکید دارد.

این کارشناس روابط کار همینطور از کرونا بعنوان مهم ترین چالش عبدالملکی بعد از حضور در وزارت کار نام برده و می گوید: ایشان بعد از استقرار در وزارت خانه لازم است مبحث کرونا را از راه هماهنگی و ارتباط با دیگر وزارت خانه ها در دولت حل و فصل کند و برنامه واکسیناسیون کامل را تا اجرای مقدمات کار خود کلید بزند.

واکسیناسیون هر چه سریعتر کارگران کارخانه ها

پیش از این هم رضا محمودی، کارشناس حوزه اشتغال و تعاون، اولویت عبدالملکی در صورت کسب رأی اعتماد از مجلس را واکسیناسیون هر چه سریعتر کارگران کارخانه ها دانسته و از وی خواسته بود باتوجه به وضعیت مرزهای شرقی کشور و شرایط فعلی افغانستان، ساماندهی تعاونی های مرزنشینان و حفظ قدرت معیشت آنها را در دستور کار قرار دهد.

وی به ایسنا گفته بود خیلی از واحدهای تولیدی و کارخانه ها که با معیشت و ارتزاق مردم در ارتباط هستند و نمی توانند کار را در این شرایط تعطیل کنند باید هر چه سریعتر در اولویت واکسیناسیون قرار بگیرند چون که واکسیناسیون کارگران هزینه کمتری برای وزارت کار دارد.

این کارشناس با بیان این نظر که با یک برنامه ریزی و مدیریت صحیح میتوان اهداف مورد نظر در این وزارت خانه را محقق کرد به وزیر کار سفارش کرده از ظرفیت افراد شایسته و حرفه ای در وزارت کار استفاده نماید و نگاه سیاسی از این وزارت خانه را بردارد.

وزیر کار نگاه مثبتی به ایجاد اشتغال در فضای کنونی کشور دارد و ظرفیت های بالایی برای اشتغالزایی در اقتصاد ایران متصور است. او دغدغه معیشت دارد و مسأله فقر را در بحث رفاه بسیار جدی می داند.

تحقق وعده ها و پیگیری مطالبات مهم ترین خواسته ای است که همه گروه های هدف در رابطه با این وزارت خانه شامل کارگران و بازنشستگان تا تعاونگران با روی کار آمدن دولت رئیسی از وی انتظار دارند.

حال باید دید که عبدالملکی در مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نخستین اقدام کدام یک از برنامه های خود در کوتاه مدت را اجرا و وعده هایی که داده عملی خواهد کرد؟

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، حجت عبدالملکی روز چهارشنبه با کسب ۱۹۱ رأی موافق از مجلس توانست بر صندلی وزارت کار بنشیند.


1400/06/06
22:49:27
0.0 / 5
156
تگهای خبر: اشتغال , بیمه , تولید , راه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک