معاون وزیر كار اعلام كرد

عاونی های مسکن غیر مجاز شناسایی می شوند

عاونی های مسکن غیر مجاز شناسایی می شوند به گزارش زمین دار شو معاون وزیر کار بر ضرورت استفاده باردیگر از ظرفیت تعاونی های اعتبار تصریح کرد و از فراهم شدن امکان شناسایی تعاونی های مسکن غیر مجاز  و اعلام آن به اعضای تعاونی های مسکن اطلاع داد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، محمدجعفر کبیری در مراسم تجلیل از تعاونی های برتر و افتتاح همزمان ۲۶۸ طرح تعاونی که به مناسبت هفته تعاون در مجموعه تلاش برگزار شد اظهار نمود: این طرح ها که با سرمایه گذاری ۳۳۸۷ میلیارد تومان اعتبار و اشتغالزایی ۷۰۰۰ نفر در هفته تعاون سال جاری به بهره برداری می رسد در حوزه های مختلف تولیدی، توزیعی و خدماتی افتتاح می شوند.
وی از ایجاد سامانه جامع هوشمند بخش تعاون، توسعه اندیشکده های تعاونی، راه اندازی مراکز نوآوری در بخش تعاون، افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و افزایش ۱۴ برابری بودجه شکل گیری و توانمند سازی تعاونی ها بعنوان اقدامات اساسی وزارت تعاون برای توسعه بخش تعاون یاد کرد و اظهار داشت: برای نخستین بار ردیف ۱۰۱ هزار را از محل بند ۲ ماده ۲۹ اصل ۴۴ تخصیص گرفتیم که می تواند کمک موثری در توانمندسازی تعاونی ها باشد.
وی اظهار داشت: در معاونت تعاون سعی کردیم قوانین معطل مانده تعاون را با کمترین بودجه دنبال نماییم به نحوی که قانون ۲۰ درصد تخفیف در سهم کارفرما را با همکاری معاونت اشتغال وزارت خانه به اجرا درآوردیم.
کبیری در ادامه اظهار نمود: هم اکنون ۶۵ درصد اعضای اعضای تعاونی ها در دنیا از اتحادیه های بانکی و موسسات مالی در چارچوب تعاونی ها خدمت می گیرند. بر همین مبنا ما هم هم بانک تعاونی و هم موسسات مالی را تشکیل دادیم.
وی اضافه کرد: در هند بعضی از تعاونی های اعتبار مشکل داشتند ولی آنها به خاطر خطای چند تعاونی خودشان را از ظرفیت تعاونی های اعتبار محروم نکردند بنابراین امیدواریم بتوانیم باردیگر از این ظرفیت در کشور استفاده نماییم.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدل تعاونی در دنیا را مدل موفقی دانست و اظهار داشت: توسعه تعاون به تولید و توزیع عادلانه ثروت، رفاه اجتماعی، ایجاد اشتغال پایدار، استفاده از سرمایه های خرد مردمی و تاب آوری در جامعه منجر می شود.
کبیری با تکیه بر حضور تعاونی ها در بازار سرمایه، اظهار داشت: تعاونی ها رقبای سالم و در خدمت کشور و مردم هستند که در کنار بازار سرمایه می تواند سیل نقدینگی را مهار کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از توسعه شفافیت، توسعه نوآوری، افزایش بهره وری، ایجاد دولت الکترونیک، بهبود فضای کسب و کار تعاونی و مقررات زدایی، توسعه حمایت هدفمند، ترویج فرهنگ تعاون و کار مشارکتی و تقویت نهادهای بخش تعاون بعنوان ۷ راهبرد اساسی نام برد که برای افزایش سرمایه گذاری و بهره وری در تعاونیها باید با جدیت دنبال شود.
به اعتقاد وی اگر مقرر است بخش تعاون به سهم ۲۵ درصدی برسد، تنها راه آن افزایش سرمایه گذاری در بخش تعاون است.
کبیری اظهار داشت: برای تحقق این سهم در سال ۱۳۸۹ باید ۱۱۸ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش تعاون انجام می دادیم و الان ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل بند ۱۰۱ هزار محقق شده است.
معاون وزیر تعاون ابراز امیدواری کرد: با نگاه مثبت و ویژه وزیر به بخش تعاون و همکاری مستمر همه ذینفعان همچون اتاق تعاون توسعه اهداف بخش تعاون با جدیت و سرعت بیشتر محقق شود.
کبیری همینطور در حاشیه افتتاح طرح های تعاونی، از اختصاص خط اعتباری ۲۱۰۰ میلیارد تومانی بانک توسعه تعاون برای تزریق به تعاونی ها در هفته آینده اطلاع داد.
وی از طریق اندازی چهار مرکز نوآوری در بخش تعاون و اتصال سامانه جامع هوشمند بخش تعاون به سامانه ثبت شرکتها بعنوان یکی دیگر از طرح های مورد بهره برداری در هفته آینده اطلاع داد که باعث شناسایی تعاونی های غیر مجاز در بخش مسکن می شود.

کبیری افزود: تعاونی های مسکنی که می خواهند از مشارکت های مردمی بهره مند شوند باید دستکم ۳۰ درصد پیشرفت پروژه داشته باشند و مردم دقت کنند که اگر به یک تعاونی حق عضویت می پردازند بلافاصله از سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون برای آنها پیامک واریز ارسال می شود در غیر این صورت آن شرکت تعاونی مجاز نمی باشد.
معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در عین حال ضمن اشاره به تخصیص ردیف ۱۰۱ هزار اظهار داشت: به باعث این ردیف، تفاهمنامه ای با بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت برای ایجاد خط اعتباری ۲۱۰۰ میلیارد تومانی به امضا رساندیم.
وی بر ضرورت اصلاح و بازبینی سند توسعه تعاون تصریح کرد و اجرای این سند را نیازمند شورای عالی بخش تعاون دانست.
بهمن عبدالهی رئیس اتاق تعاون ایران هم در بخشی از این مراسم با تکیه بر استفاده دولت از ظرفیت های بخش تعاون اظهار نمود: اگر دولت بتواند ظرفیت های بخش تعاون را به کار گیرد خیلی از مشکلات مرتفع می شود.
وی افزود: شرایط اقتصاد کشور، شرایط مناسبی نیست و به تعبیر مقام معظم رهبری باید در شرایط جنگ اقتصادی از ظرفیت های مردمی بهره برد و بخش تعاون از چنین ظرفیت های بی بدیلی برخوردار می باشد.
عبدالهی از بخش مسکن بعنوان یکی از ظرفیت های بزرگ تعاون نام برد و تصریح کرد: با عنایت به آنکه دولت تعهد ساخت یک میلیون واحد مسکونی را داده میتوان از این ظرفیت به نحو شایسته بهره برداری نمود.
رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه بالغ بر دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر در دولت های قبل راه اندازی شده تصریح کرد که یک سوم این واحدها توسط تعاونی های مسکن مهر ساخته شده است.
به گفته وی، اتاق تعاون با تفاهمنامه های مختلفی که به امضا رسانده ساخت صد هزار واحد مسکن کارگری در شهرکهای صنعتی را در دستور کار خود دارد که امیدواریم رشد چشم گیر تعاونی ها در این بخش را شاهد باشیم.
عبداللهی در ادامه یکی از اشکالات بخش تعاون را واگذاری ها دانست و با اشاره به اینکه کمتر از ۱.۵ درصد درصد واگذاری ها نصیب بخش تعاون شده است، اظهار نمود: متاسفانه از ظرفیت بخش تعاون در واگذاری ها و سالم سازی واگذاری ها آن طور که باید استفاده نشده در حالیکه در قانون استفاده از تعاونی های توسعه عمران شهرستانی و اولویت تعاونی ها در واگذاری های دولتی به صراحت ذکر شده است.
رئیس اتاق تعاون ایران در انتها بر لزوم استفاده از ظرفیت بخش تعاون در توزیع اقلام اساسی تاکید و تصریح کرد: در بخش تعاون، بزرگترین شبکه توزیع کالا را داریم که نقش موثری در رساندن کالا به مصرف کنندگان و ذینفعان اصلی و حذف واسطه ها دارد و دولت می تواند از ظرفیت تعاونی های توزیعی و همینطور ظرفیت بلا استفاده تعاونیهای مرزنشین در جهت تأمین و توزیع اقلام اساسی و کالاهای موردنیاز جامعه استفاده نماید.
منبع:

1400/06/16
23:37:07
0.0 / 5
201
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک