مالیات خانه های خالی تا امروز صفر!

مالیات خانه های خالی تا امروز صفر! با وجود آنکه حدود 9 ماه از تصویب قانون مالیات بر خانه های خالی می گذرد این مساله در پروسه اجرا معطل مانده که یک نماینده مجلس آنرا مصداق استنکاف از قانون دانسته و خواهان برخورد دیوان محاسبات با متخلفین شده است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، قانون مالیات بر خانه های خالی با وجود تصویب در ۵ آذر ۱۳۹۹ توسط مجلس و تایید شورای نگهبان در تاریخ ۲۶ آذر همان سال هنوز در گردونه شکل گیری ساختار اجرائی می چرخد. بر طبق این قانون قرار بود اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۲۰ روز ساکن نداشته باشد مشمول مالیات برمبنای درآمد اجاره شود. بدین صورت که به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های مندرج در این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی برمبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل ۶ برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه می شود.
قبل از تایید این قانون توسط شورای نگهبان وزارت راه و شهرسازی سامانه املاک و اسکان را که یکی از کارکردهای آن اجرای مالیات بر خانه های خالی بود در مردادماه ۱۳۹۹ وارد پروسه اجرا کرد. بعد از آن وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود که بوسیله تقاطع اطلاعاتی ۱.۳ میلیون واحد مسکونی خالی توسط این سامانه شناسایی و به سازمان امور مالیاتی برای گرفتن مالیات معرفی کرده است.
با این وجود هنوز مالیات خانه های خالی در پیچ و خم اجرا معطل مانده است. بنا بگفته محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ سازمان امور مالیاتی اعلام نموده اطلاعاتی که بوسیله کارتابل سامانه املاک و اسکان ارسال شده یک دفعه هم بوسیله سامانه ای که وزارت اطلاعات بین دستگاهها بصورت رسمی برقرار می کند ارسال شود.
از طرف دیگر سامانه املاک و اسکان که هر از گاهی از دسترس خارج می شود از پنج روز قبل با امکانات جدیدی که بنا بگفته معاون وزیر راه و شهرسازی، ثبت نام را آسان کرده مجددا به راه افتاده است. تا آخر مهرماه به سرپرست خانواده ها شامل مالک و مستاجر مهلت داده شده تا اطلاعات سکونتی خودرا در این سامانه ثبت کنند. به سبب توقف دو ماهه فعالیت این سامانه پیشنهاد تمدید این زمان تا اختتام فصل پاییز به ستاد کرونا داده شده که وزارت راه و شهرسازی در انتظار تصمیم ستاد است.
این در حالیست که مجلس برای درآمدهای حاصل از قانون مالیات بر خانه های خالی در بودجه، هزینه تعریف کرده پس در صورت عدم اجرای قانون مذکور نظام بودجه ریزی کشور به هم می ریزد. امروز و فردا کردن برای اعمال مالیات واحدهای بدون سکنه، انتقاد نمایندگان مجلس را در پی داشته است؛ تا جایی که رئیس کمیسیون عمران مجلس با اعلان اینکه بی توجهی به اجرای قوانین مصداق استنکاف از قانون بوده، از لزوم ورود دیوان محاسبات به این مساله سخن گفته و خواهان برخورد قاطعانه دیوان با متخلفین شده است.
رضایی کوچی گفته است: بارها و بارها اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی را از وزرات راه و شهرسازی پیگیر شدیم اما هیچ مانعی در این وزارت خانه وجود ندارد بلکه مشکلات موجود در سازمان امور مالیاتی است. بدین جهت باید جلسه مشترکی با وزارت اقتصاد دارایی و وزارت راه و شهرسازی برگزار و مشکلات را بررسی نماییم. متاسفانه تا حالا حتی یک ریال هم از محل مالیات بر خانه های خالی به خزانه واریز نشده است.
بدین سبب گزارش، برمبنای بند ۷ از تبصره ۸ اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم مصوب پنجم آذرماه ۱۳۹۹ مجلس، دستگاههای اجرائی مکلفند خدمات خود از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، یارانه و کمک معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی و بسیاری دیگر از خدمات را فقط با دریافت کد ملی و برمبنای کد پستی یا شرح نشانی یکتای درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی افراد در سامانه املاک و اسکان کشور ارائه کنند.1400/06/29
13:43:01
0.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک