گزارش زمین دار شو؛

بازار مسکن چگونه بحرانی شد؟ به علاوه آمار

بازار مسکن چگونه بحرانی شد؟ به علاوه آمار به گزارش زمین دار شو، طی سالهای اخیر مسکن مهم ترین بخش سبد هزینه های مردم بخصوص دهک های پایین بوده و کوتاهی دولت قبل، زمینه جهش ۸ برابری قیمت و ناممکن شدن خرید مسکن برای بخش زیادی از مردم را فراهم نمود.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، در نتیجه سیاست های دولت گذشته در حوزه مسکن، آمار ساخت و ساز در کشور به شدت کاهش پیدا کرد و زمینه برای رشد انفجاری قیمت مسکن فراهم گردید. مساله ای که گریبان کشور را هنوز رها نکرده است.
به گفته کارشناسان، تولید مسکن عاملی مؤثر بر توقف رشد قیمت مسکن می باشد. با وجود اهمیت بسیار زیاد تولید مسکن بر ثبات قیمت مسکن، آمارها مبین سقوط تولید مسکن در دولت روحانی است.
بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی، در سال ۱۳۹۹ تعداد کل واحدهای مسکونی تکمیل شده شهری نسبت به سال ۱۳۹۲ که ساختمان های شروع شده در دولت دهم به تکمیل رسید، تقریبا نصف شد. تعداد تسهیلات ساخت مسکن هم در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۲ تقریبا ۳۹ درصد کمتر شد.

جهش ۸ برابری قیمت مسکن در دوره روحانی
در نتیجه سقوط تولید مسکن در دولت روحانی، قیمت مسکن سر به فلک گذاشت. قیمت مسکن در تهران در تیرماه ۱۳۹۲ کمتر از ۳٫۷ میلیون تومان بود در حالیکه در تیرماه ۱۴۰۰ به بالای ۳۰ میلیون تومان رسید یعنی بیشتر از ۷۰۰ درصد گران گردید.

در دوره دولت گذشته به دلیل عدم پیگیری طرح مسکن مهر و عدم عرضه طرح جایگزین، عرضه مسکن به شدت کاهش پیدا کرد که نتیجه آن افزایش بیشتر از ۲۶ میلیون تومانی هر مترمربع مسکن بود.
در آخر دولت احمدی نژاد قیمت هر مترمربع مسکن در تهران کمتر از ۳.۷ میلیون تومان بود اما در انتها دولت گذشته قیمت مسکن با بیشتر از ۲۶ میلیون تومان افزایش از ۳۰ میلیون تومان عبور کرد و نتیجه همه تدبیرها و کلیدهای روحانی، آواره شدن میلیونها خانواده مستأجر ایرانی است.
سقوط ۳۰ درصدی تعداد وام های ساخت در دوره روحانی
حسن روحانی در حالی مدعی شده بود که وظیفه دولت ساخت مسکن نیست و دولت باید به مردم تسهیلات بدهد تا خود آنها خانه بسازند، که در دولت وی میزان تسهیلات پرداختی ساخت مسکن نسبت به رکورد دولت دهم ۳۰ درصد کمتر شده است.
دولت دهم در سالهای ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ هر سال نزدیک به ۹۰۰ هزار فقره وام ساخت مسکن به مردم پرداخت کرد، اما این رقم در دولت گذشته با سقوطی آشکار به حدود ۶۰۰ هزار فقره وام رسید. نتیجه کوتاهی دولت گذشته در بخش ساخت مسکن، کاهش عرضه آن و افزایش ۲۶ میلیون تومانی قیمت مسکن بوده است.
مسکن متری ۱۲۰ میلیونی با تداوم روحانی تا ۱۴۰۴
آمارها نشان داده است اگر دولت گذشته یک دوره ۴ ساله دیگر هم تمدید می شد و سیاست های مسکن ۸ سال گذشته ادامه پیدا می کرد، تا سال ۱۴۰۴ قیمت مسکن در تهران از ۱۲۰ میلیون تومان عبور می کرد. توقف طرح مسکن مهر و عدم عرضه طرح جایگزین و رها گذاشتن دلال بازی در بازار مسکن، سبب کاهش شدید تولید و عرضه مسکن و افزایش چند برابری قیمت آن شده بود.
در دولت دهم مستأجران می توانستند با تهیه ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان در طرح مسکن مهر ثبت نام کنند و یک واحد مسکن مهر ۶۰ تا ۹۰ متری دریافت نمایند که اقساط وام آن هم بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بود.
اما نتیجه عملکرد دولت گذشته این شد که مردم برای خرید یک متر خانه باید ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان پرداخت می کردند یعنی یک واحد ۵۰ متری در تهران حداقل یک میلیارد تومان قیمت دارد. طبیعی است اقشار مستأجر کشور فاقد چنین توان مالی هستند و اگر دولت گذشته یک دوره دیگر ادامه پیدا می کرد، خانه دار شدن محال تر هم می شد.

اقدامات دولت سیزدهم برای حل ریشه ای بحران مسکن
دولت سیزدهم در ماه های آغازین فعالیت خود برای تحقق هدف ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، مقدمات گسترده اجرای این پروژه عظیم را فراهم نمود. همچون این مقدمات، تأمین هزاران هکتار زمین در اقصی نقاط کشور برای اجرای این طرح بود.
اکنون در یک سالگی دولت سیزدهم، مساله تأمین زمین تقریبا به صورت کامل حل شده و طرح نهضت ملی مسکن در مرحله اجرا قرار گرفته است. در همین راستا تعداد ۹۲۸ هزار واحد در دست ساخت قرار دارد.
اجرای طرح نهضت ملی مسکن و رساندن ساخت مسکن به سالانه یک میلیون واحد اما تنها اقدام دولت در حوزه مسکن نبود. پیگیری جدی دولت برای دریافت مالیات از خانه های خالی با هدف تشویق مالکان این واحدها به عرضه در بازار فروش یا اجاره از دیگر اقدامات وزارت راه و شهرسازی بوده است.
همچنین اعطای هزاران فقره وام ودیعه مسکن، حمایت حقوقی و قانونی از مستأجران از راه اعمال سقف ۲۵ درصدی برای رشد اجاره بها و در آخرین مورد تغییر سازوکار تعیین نرخ کمیسیون مشاوران املاک به منظور حذف انگیزه بنگاه داران برای رشد قیمت ها و اجاره ها از دیگر اقدامات دولت سیزدهم برای بهبود وضعیت مسکن در کشور بوده است.


منبع:

1401/06/05
21:37:57
0.0 / 5
236
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک