در راستای رفع موانع تولید صورت گرفت

شناسایی 6000 بنگاه مشکل دار و نیمه فعال

شناسایی 6000 بنگاه مشکل دار و نیمه فعال زمین دار شو: زمین دار شو: از بدو شروع فعالیت دولت سیزدهم اقدامات موثری در پشتیبانی از بنگاه های اقتصادی با رویکرد حفظ اشتغال موجود انجام شده و مطابق آخرین آمارها، در امتداد رفع موانع تولید 6000 بنگاه مشکل دار و نیمه فعال و 276 بنگاه با ظرفیت ایجاد اشتغال بالا شناسایی شده اند.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، صیانت از نیروهای کار و پشتیبانی از کارفرمایان، حفظ اشتغال موجود، بقای بنگاههای اقتصادی و رصد و شناسایی واحدهای مشکل دار همچون وظایف ذاتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بشمار می رود.

کارشناسان تاکید دارند که صیانت از نیروی کار تنها در رسیدگی های حقوقی و پیگیری دادخواست های قانونی کارگران خلاصه نمی گردد بلکه گره گشایی از مشکلات اقتصادی بنگاه های مشکل دار در اولویت خواسته های جامعه کارگری است چونکه کارگران با حل مشکلات بنگاه ها به خواسته های قانونی و حقوقی خود دست می یابند.

دولت سیزدهم از بدو شروع فعالیت خود در امتداد پشتیبانی از بنگاه های اقتصادی با رویکرد حفظ اشتغال موجود گام برداشته و بر طبق گزارش معاونت اشتغال وزارت کار، در امتداد رفع موانع تولید ۶۰۰۰ بنگاه مشکل دار و نیمه فعال، ۲۷۶ بنگاه با ظرفیت ایجاد اشتغال بالا و تایید ۲۴۱ بنگاه قابل حمایت، شناسایی شدند.

پیش از این معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شناسایی ۹۶۵ بنگاه مشکل دار با ۱۱۲ هزار و ۶۶۱ کارگر شاغل در آنها از زمان استقرار دولت سیزدهم تا اختتام مهرماه آگاهی داده بود.

بر اساس گزارش ها، سال قبل ۱۷۴۲ بنگاه اقتصادی دارای مشکل در کشور وجود داشت که وزارت کار در امتداد حفظ اشتغال آنها اقدام نمود و تعداد بنگاه های مشکل دار را به ۱۷۰۷ بنگاه کم کرد.

این بنگاه ها عمدتاً با مشکل اختلاف میان کارگر و کارفرما روبه رو بودند که مجموعه اقدامات انجام شده به کاهش ۸.۶ درصدی بنگاه های مشکل دار در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰ منجر گردید.

همچنین تعداد کارگاه های دارای مشکل دار از ۱۰۴۴ کارگاه به ۹۵۳ کارگاه رسید و با کمک سایر ارکان دولت اشتغال در آنها حفظ شد به نحوی که بگفته معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در مدت یاد شده تعداد کارگران دارای اختلاف و مشکل از ۱۲۷ هزار نفر به ۱۱۵ هزار نفر رسید و مشکل ۱۲ هزار نفر از کارگران این بنگاهها حل شد.

وزارت کار در امتداد شناسایی و حل و فصل مشکلات بنگاه های تولیدی، کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید را طی چند سال اخیر در استانها راه اندازی کرده است؛ این کارگروه ها وظیفه رصد و شناسایی بنگاه های اقتصادی مشکل دار را برعهده دارند و وضعیت بنگاهها و حل و فصل مشکلات آنها را پیگیری و بررسی می کنند.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، پشتیبانی از بنگاه های مشکل دار و بازگشت آنها به چرخه کار و تولید، نه فقط از ریزش نیروهای کار و کارگران شاغل در آنها جلوگیری کرده بلکه به دوام و بقای بنگاه ها و حفظ اشتغال موجود در آنها کمک می نماید.

منبع:

1401/06/17
23:29:54
0.0 / 5
182
تگهای خبر: اشتغال , تولید , راه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک