وزیر راه و شهرسازی مطرح كرد

در خیلی از خصوصی سازی ها بخش خصوصی واقعی حضور ندارد

در خیلی از خصوصی سازی ها بخش خصوصی واقعی حضور ندارد زمین دار شو: وزیر راه و شهرسازی با بیان این كه بررسی خیلی از خصوصی سازی های صورت گرفته در ایران در طول سال های گذشته نشان داده است كه عملا در خیلی از آنها بخش خصوصی واقعی حضور نداشته مورد واگذاری مخابرات را یكی از اصلی ترین ابهام ها در این زمینه دانست.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، عباس آخوندی در بیست وپنجمین همایش ارگان های دریایی با اشاره به پریشان بودن خصوصی سازی در اقتصاد ایران، اظهار نمود: بنده زمانی عضو شورای رقابت بودم و با وجود مقاومت هایی كه داشتم دیدم كه خیلی از خصوصی سازی ها عملا انباشت صنعتی دولت را واگذار می كند بدون آنكه شرایط آن شفاف شده و طرف واگذاری به صورت مشخص بخش خصوصی باشد.

به گفته وی، یكی از مسائلی كه در ایران تابحال هیچ توجه خاصی به آن صورت نگرفته فعال كردن بخش خصوصی است و این مورد سبب شده بسیاری از سوی های خارجی عملا ندادند كه در ایران چه می گذرد. ما خیلی از معانی را تغییر می دهیم و این مورد سبب می گردد كه طرف های خارجی متوجه این پریشانی بزرگ در اقتصاد ایران نشوند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این كه با حرف یك وزیر یا مقام دولتی این اوضاع تغییر نمی كند، خاطرنشان كرد: این كه از من انتقاد می گردد كه بعنوان یك فرد دولتی این انتقادها را مطرح كرده در شرایطی كه باید به دنبال حل آنها باشد به این دلیل كه ما به یك اجماع ملی نیاز داریم عملیاتی نیست و یك نفر در این شرایط نمی تواند شق القمر كند.

آخوندی با اشاره به واگذاری مخابرات در دولت قبلی اظهار نمود: با وجود آنكه بارها دراین باره صحبت شده اما هیچ وقت واگذاری مخابرات به صورت جدی بررسی نشده است. عده ای از متقاضیان دریافت مخابرات در شب آخر به علت عدم اهلیت اقتصادی خط می خورند و در شرایطی كه مهلت كار به آخر رسیده بود عده ای دیگر مطرح شده و در این واگذاری برنده می شوند. من بارها نسبت به این مساله شكایت كرده ام، اما تابحال این مساله بررسی نشده است.

وی با بیان این كه ده ها واگذاری در ایران به شكل اشتباه انجام شده است، خاطرنشان كرد: پیش از خصوصی سازی ما باید مبنای بازرگانی خویش را تعیین نماییم، زیرا بدون آن اتفاق خاصی در این حوزه رخ نمی دهد. در كشور ما هنوز سازمان تعزیرات حكومتی قیمت گذاری انجام می دهد و این مورد به صورت جدی با خصوصی سازی متفاوت می باشد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در صورتی كه اقتصاد ایران یك رقابت شفاف برای بخش خصوصی به وجود می آورد، نتیجه آن به انتها رسیدن خیلی از مشكلات، بهبود كارایی و فناوری و حتی كاهش قیمت تمام شده بود. ما باید دو اصل تجاری سازی و رقابتی كردن فعالیت ها را در كنار یكدیگر پیگیری نماییم، زیرا در غیر این صورت خصوصی سازی تنها انتقال یك مالكیت است.

آخوندی با اشاره به تجربه موفق برخی كشورها در پیگیری اصول خصوصی سازی تصریح كرد: كشوری مانند سنگاپور توانسته دریاهای خویش را به بخش خصوصی واگذار كند، در حالیكه در ایران با وجود تمام آمادگی ها فرآیند واگذاری مشخص نمی باشد و نهادهای اقتصادی ایران برای بازسازی با مشكل مواجه می شوند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به انتقاد مطرح شده درباره عدم اعمال حاكمیت از جانب سازمان بنادر اشاره نمود و اظهار داشت: نمی توان تصور داشت وقتی ایران را بعنوان چهارراه جهان مطرح می نماییم در این فضا بگیر و ببند داشته باشیم یا سیاست هایمان تبعیض آمیز باشد. ما باید شرایطی را به وجود بیاوریم كه از این امكانات موجود در كشور حداكثر استفاده صورت گیرد و مشكلات ما بیش از چیزی كه تابحال بوده نشود.
1396/11/24
14:10:39
5.0 / 5
4838
تگهای خبر: راه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک