مدیركل دفتر مقررات ملی ساختمان:

۵۰ درصد حوادث ناشی از كار در حوزه ساختمان است

۵۰ درصد حوادث ناشی از كار در حوزه ساختمان است زمین دار شو: مدیركل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: كارگاه های ساختمانی را از نگاه بازرسی رصد كرده و نقص ها و كاستی های ایمنی را به آنها تذكر می دهیم.به گزارش زمین دار شو به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حامد مانی فر در نشست خبری امروز سه شنبه ۲۴ بهمن ماه با اشاره به جشنواره نشان تعالی سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) بیان كرد: این جشنواره بعنوان نخستین فعالیت و رویداد انجام شده با نگاه ترویجی در مورد HSE عملیاتی و در مرحله اجرا قرار گرفته است.
مدیركل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ادامه پیوند حوزه اجرایی و علمی در این رویداد را از مهمترین خصوصیت های جشنواره HSE دانست و اظهار داشت: بطور قطع پیوند دستگاه اجرایی كشور (وزارت راه و شهرسازی) و حوزه علمی و تولید دانش (دانشگاه تهران) از مهمترین و قوی ترین خصوصیت های جشنواره فوق در كشور به حساب می آید كه باید مورد توجه قرار گیرد.
مانی فر ادامه داد: خوشبختانه این اقدام دارای پشتوانه علمی قوی و عمیقی است كه با انجام فعالیت های تحقیقاتی معتبری از سال ها قبل از جانب دانشگاه تهران شروع شده و امروز می بینیم كه خروجی خوب و معتبری هم به دنبال داشته است.
وی در ادامه ضمن ابراز خرسندی نسبت به اینكه امروز دستگاه اجرایی نتیجه فعالیت های تحقیقاتی و مطالعاتی دانشگاه را در امور خود ملاك عمل قرار داده است اظهار داشت: امید داریم این روند در تمامی سطح اجرایی كشور ترویج و در سال های اتی هم تداوم داشته باشد.
معیارهای ارزیابی كارگاه های ساختمانی
این مقام مسئول افزود: طی این فرآیند معیارهای ارزیابی كارگاه های ساختمانی طی اقدامی مطالعاتی و علمی از جانب دانشگاه تهران استحراج و ضرایب و امتیازهای لازم آن هم از جانب این نهاد دانشگاهی به دست آمد.
مانی فر در ادامه سخنان خود خبر داد: همینطور در این حوزه نرم افزاری تحت عنوان نشان تعالی HSE هم از جانب دانشگاه تهیه و طراحی شد كه امروز نتیجه ارزیابی كارگاه ها ضمن قرار گیری در این نرم افزار مشخص و با یكدیگر مقایسه می گردد.
وی با اشاره به اینكه كار نشان تعالی HSE یك فرایند ارزیابی است و یك فرایند بازرسی نیست، خاطرنشان كرد: در نگاه بازرسی كارگاه های ساختمانی را مورد رصد قرار می دهیم و تنها اشكالات آن ها را می نویسیم و پس از بابت نقص ها و كاستی ها كه در این كارگاه ها از نظر ایمنی وجود دارد، به آن ها تذكر می دهیم.
مدیركل دفتر مقررات ملی ساختمان اضافه كرد: در نگاه ارزیابی بررسی از كارگاه ساختمانی با جزئیات بیشتری انجام می گردد كه نتایج ارزیابی به كارفرمایان و صاحبان كارگاه های ساختمانی منعكس و راهكارها برای رفع این نقص ها به آن ها داده می گردد.
وی با اشاره به تفاوت بین این دو نگاه و جنبه ترویجی و آموزشی ارزیابی اظهار داشت: در این فرآیند كارگاه های ساختمانی مكررا مورد ارزیابی و پایش قرار می گیرند و روند افزایش ضرایب ایمنی خویش را دادمه می دهند كه در این فرآیند مراحل مختلفی را طی خواهیم كرد و امتیاز كارگاه های ساختمانی كه مورد ارزیابی قرار می گیرند، استخراج می گردد و با عنایت به این امتیاز مشمول دریافت تقدیرنامه یا نشان تعالی HSE قرار می گیرند.
مانی فر با اشاره به اینكه نشان تعالی HSE از درجه بندی های مختلفی تشكیل شده و شامل تك ستاره تا هفت ستاره است، اظهار نمود: با عنایت به امتیازی كه كارگاه های ساختمانی دریافت می كنند، نشان تعالی به آن ها تعلق می گیرد.
وی با تاكید بر اینكه ایمنی در ساخت و ساز یكی از مهمترین موضوعاتی است كه در حوزه ایمنی مطرح است، بیان كرد: ۴۸ تا ۵۰ درصد حوادث ناشی از كار در حوزه ساختمان است و كارگاه های ساختمانی بیشترین خسارت ها را در حوزه فعالیت های ساختمانی به خود اختصاص می دهند.
مدیركل دفتر مقررات ملی ساختمان خاطرنشان كرد: دلیل این مورد تعدد كارگاه های ساختمانی در سطح مختلف و استفاده از افراد فاقد صلاحیت در آن ها بیشترین دلیل بر خسارت های ناشی از حوادث ساختمانی به حساب می آید.
وی با اشاره به حضور داوطلبانه كارگاه های ساختمانی در فرایند ارزیابی نشان تعالی HSE اظهار داشت: كارگاه های ساختمانی پیش از این از حضور بازرسان خشنود نبودند، اما وقتی رویكرد را از بازرسی به ارزیابی تغییر می دهیم، كارگاه های ساختمانی خود داوطلب ارزیابی می شوند.
مانی فر ادامه داد: با ارزیابی كارگاه های ساختمانی می توانیم خروجی مجموع این ارزیابی ها را داشته باشیم، سپس نسبت به بیشترین اشكالات اطلاع كسب و نسبت به رفع آن ها اقدام نماییم.
وی در مورد نتایج ارزیابی كارگاه های ساختمانی بیان كرد: ارزیابی ها در محورهای محیط زیست، سلامت و ایمنی بوده كه در محور محیط زیست بیشترین كسر امتیاز را در بخش انرژی و مصرف آن داشتیم و كارگاه های ساختمانی نسبت به مصرف انرژی در ساخت و ساز، توجه به كاهش مصرف انرژی و بهینه كردن آن توجه لازم را ندارند.
نشان تعالی HSE ابزاری برای اطلاع و تایید تلاش سازمان های تولیدی و خدماتی كشور در حوزه ایمنی، بهداشت، محیط زیست است.
نشان تعالی HSE بیانگرتعهد سازمانهای متقاضی در استقرار نظامهای مدیریتی مربوطه، توجه به فرهنگ HSE و بهبود مداوم و تعالی آن در مسیر توسعه پایدار می باشد.
همچنین نشان تعالی سلامت، ایمنی و محیط زیست یك فرآیند نظامند برای سنجش نحوه عملكرد سازمانها در حوزه های ایمنی، بهداشت و محیط زیست است.
اولین جشنواره نشان تعالی ایمنی، بهداشت و محیط زیست، ۵ تا ۷ اسفند ۱۳۹۶ به همت دفتر مقررات ملی و كنترل ساختمان معاونت مسكن و ساختمان در سالن همایش های ایرانی ها واقع در ضلع غربی استادیوم آزادی تهران برگزار می گردد.

1396/11/25
13:02:22
5.0 / 5
5075
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک