انتقاد معاون آخوندی از تربیت مهندسان

انتقاد معاون آخوندی از تربیت مهندسان به گزارش زمین دار شو معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از وجود دو سیستم نظارتی مستقل در بخش ساخت و ساز شامل نظام فنی و اجرایی و نظام مهندسی ساختمان انتقاد كرد.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، حامد مظاهریان در كنفرانس مدل سازی صنعت ساختمان (BIM) با اشاره به اینكه در قانون نظام مهندسی آمده است استان هایی كه ۵۰ مهندس دارند می توانند نظام مهندسی تاسیس كنند و اگر نداشتند از استان های همجوار بعنوان استان معین كمك بگیرند، اظهار داشت: این به این معناست كه در ۲۲ سال پیش كه این قانون تدوین شد استان هایی داشتیم كه در مجموع ۷ رشته پذیرش شده در نظام مهندسی حتی ۵۰ مهندس هم نداشتند اما الان از آن سوی بام افتاده ایم. هم اكنون برآورد می گردد ۴۵۰ هزار مهندس در بخش ساختمان تحصیل كرده باشند. آموزش عالی چگونه فكر می كرده است كه این تعداد مهندس را تربیت كرده اند.
وی ادامه داد: صنعتی سازی بعنوان مفهومی كه می تواند مشكل ساختمان را حل كند از آن یاد می شود، حداقل دو بار برای صنعتی سازی ساختمان تلاش شد و هر دو بار ناكام بود یك بار پیش از انقلاب بود كه كارخانه های مختلف تولید مصالح پیش ساخته احداث شد ولی نتیجه این سرمایه گذاری عظیم رشد حدودا دو درصدی ساخت و ساز به سبك صنعتی بود. بیشتر ساختمان ها در آن زمان از شوروی سابق وارد كشور می شد.
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اضافه كرد: یك بار دیگر هم در طرح مسكن مهر صنعتی سازی ساختمان عنوان شد كه اعلام نمودند بالاجبار باید ۲۰ درصد ساختمان های مسكن مهر به روش صنعتی احداث شود، در نتیجه این مداخله مستقیم دولت در ساخت و ساز آن چیزی كه مورد نظر بود اتفاق نیفتاد. ما هنوز در تعاریف صنعتی سازی مشكل داریم.
مظاهریان با اشاره به اینكه هیچ یك از طریق حل هایی كه تابحال برای نجات صنعت ساختمان مطرح شده به اندازه الگوسازی اطلاعات صنعت ساختمان (BIM) موفق نبوده است، تصریح كرد: در این طرح از ابتدایی ترین مرحله ساخت و ساز شامل برنامه ریزی و پروگرامینگ تا مستندسازی فعالیت های ساخت و ساز، تحلیل و آنالیز ساختمان ها، مدیریت پروژه، تعمیر و نگهداری ساختمان و حتی تخریب و نوسازی سازه در پروژه BIM دیده شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: ما در حوزه BIM در فاصله قابل جبرانی با كشورهای پیشرو در برنامه جهانی BIM قرار داریم به گونه ای كه در آمریكا این طرح از ۲۰۰۳ شروع شد و در كشورهای مطرح BIM مانند فنلاند، سنگاپور و انگلیس كه می توانند الگوی مناسبی برای BIM باشند هم در سال های اخیر به این مورد توجه شده است. اگر این فاصله جبران نشود حتی در صنعت ساختمان جهانی هم دیده نخواهیم شد.
مظاهریان خاطرنشان كرد: اگر بعنوان مثال بهترین درب و پنجره دنیا را تولید نماییم، اگر در BIM جهانی به ثبت نرسد امكان فروش محصول نخواهیم داشت، دیگر دوران تبلیغ با بیلبورد گذشته است ولی اگر این تولیدات در BIM به ثبت برسد ممكن است موثری در اروپا محصولات صنایع ساختمانی ما را سفارش دهد.
معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به وجود دو نظام كاملا متفاوت در بخش ساخت و ساز شامل نظام فنی و اجرایی بعنوان زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه و متولی ساخت و ساز دولتی و سازمان نظام مهندسی ساختمان بعنوان متولی ساخت و ساز خصوصی به مسیر خود به صورت جداگانه ادامه می دهند ولی در برنامه ششم مقرر است دو نظام فنی و اجرایی و نظام مهندسی به صورت نظام مند و هماهنگ فعالیت كنند اما قرار نیست با یكدیگر ادغام شوند. ازاین رو اگر در كشور زلزله یا سانحه ای رخ دهد نمی توانید كسی را بیابید كه مسئولیت را آن بر عهده بگیرد.
وی تصریح كرد: در سیستم مناقصات هم چنین مشكلاتی را داریم چون كه سیستم مناقصه فعلی بر پایه قیمت استوار است نه كیفیت و هر شركتی كه قیمت ارزان تر بدهد ولی كیفیت نداشته باشد برنده مناقصه اعلام می شود، پروژه ای كه به علت عرضه قیمت غیرواقعی، به سرانجام نمی رسد. هیچ كس هم جرات نمی كند این سیستم را به هم بزند چون دستگاه های متهم می شوند كه زد و بندی داشته اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی به پیگیری مبحث BIM در وزارت راه و شهرسازی اشاره نمود و اظهار داشت: سند استراتژیكی در وزارتخانه برای مبحث BIM طراحی نموده ایم كه این سند قابل عرضه به رئیس جمهور و دولت می باشد. ضمن اینكه این سند یك سخن واحد برای بخش مسكن به حساب می آید، این در شرایطی است كه نزدیك به ۵۰ درصد مهندسان و دانشجویان مهندسی به هیچ عنوان آشنایی با BIM (مدلسازی اطلاعات صنعت ساختمان) ندارند و همینطور ۷۹ درصد شركت های ساختمانی هیچ اهمیتی به عرضه اطلاعات خود در BIM نمی دهند.
مظاهریان اضافه كرد: اگر یك مهندسی در ایران بگوید كه من به ۲۲ مبحث مقررات صنعت ساختمان اشراف دارم هیچ كس در دنیا به آن اهمیت نمی دهد، مباحث و مقررات ملی ساختمان دیگر در دنیا ارزشی ندارند، در خیلی از كشورهای اروپایی مقررات ملی ساختمان، به مقررات واحد اروپا در بخش ساخت و ساز تبدیل گشته است ولی ما دور خود دیوار كشیده ایم كه این اتفاق نمی تواند مشكل اشتغال در بخش مهندسی ما را حل كند.
وی صنعت بیمه را یكی از حلقه های بزرگ مفقوده صنعت ساختمان دانست و اضافه كرد: این صنعت (صنعت بیمه) نتوانسته خویش را با رشد صنعت ساختمان منطبق كند.
وی تصریح كرد: نظام مهندسی مثل یك سیستم كوپنی كار می كند كه یك نفر همزمان هشت پروژه ساخت و ساز دارد. در نتیجه كیك صنعت ساختمان محدود شده است.
به گفته مظاهریان پروژه BIM یك دوره ده ساله را باید بپیماید و در دو سال هیچ كاری نمی توان انجام داد و هیچ رای برای كسی نمی آورد. هم اكنون در تركیه و قطر كه بازار خوبی برای ساخت و ساز و مهندسی دارند تا زمانی كه به پروژه BIM مسلط نشویم نمی توانیم مهندسان خویش را برای كار به این كشورها اعزام نماییم.
 

1396/12/07
16:17:40
5.0 / 5
4425
تگهای خبر: احداث , بیمه , راه , ساخت و ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک