انتقاد آخوندی از سومین استیضاحش

حالا چرا؟

حالا چرا؟ زمین دار شو: طبق اعلام هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، عباس آخوندی عصر روز سه شنبه این هفته برای انجام سومین جلسه استیضاحش به مجلس شورای اسلامی خواهد رفت. استیضاحی كه در آستانه سفرهای نوروزی و در جریان پیگیری حادثه سقوط هواپیما انتقاد وزیر راه و شهرسازی را برانگیخته است.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، وزیر راه و شهرسازی دولت روحانی كه از آغاز دولت یازدهم بر این منطقه تكیه زده، تابحال سه بار از نمایندگان مجلس رای اعتماد گرفته است.

نخستین جلسه رای اعتماد آخوندی به مردادماه سال ۹۲ و بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت یازدهم بازمی گردد. آخوندی در این جلسه توانست با دریافت ۱۵۹ رأی موافق، ۱۰۷ رأی مخالف و ۱۸ رأی ممتنع ۵۶ درصد از آرای نمایندگان را به خود اختصاص دهد تا بعنوان رئیس جدید ساختمان دادمان كار خویش را آغاز كند.

این آخر ماجرای وزیر راه دولت روحانی با نمایندگان مجلس نبود. بعد از آن در مهرماه سال ۱۳۹۴ و حدود دو سال بعد از شروع به كار وی در سمت جدید، نمایندگان مجلس اولین استیضاح وزیر راه را كلید زدند. استیضاحی كه در نهایت با ثبت رای ۱۷۵ نماینده مخالف اعتماد به آخوندی را به مرز ۷۰ درصد رساند.

وزیر راه دولت روحانی كه در طول این سال ها حدودا هر سال یك استیضاح را پشت سر گذاشته در اولین روز اسفند سال ۹۵ هم بار دیگر برای استیضاح به مجلس فرا خوانده شد. در این جلسه هم آخوندی توانست ۱۷۶ رأی مخالف با استیضاح را به دست بیاورد و باز هم در مرز ۷۰ درصد اعتماد نمایندگان را جلب كند.

بعد از عبور از این مرحله در اسفندماه سال جاری و بعد از سقوط هواپیمای مسافربری شركت آسمان وزیر راه و شهرسازی سه شنبه همین هفته برای سومین استیضاح خود وارد صحن علنی مجلس می گردد. استیضاحی كه با عنایت به نزدیك بودن سفرهای نوروزی این نگرانی را به وجود آورده كه نبود وزیر راه می تواند مشكلاتی در مدیریت این سفرها به وجود بیاورد.

در كنار این نگرانی ها آخوندی خود نسبت به نهایی شدن این استیضاح در ایام پایانی سال گلایه كرده است. آخوندی در یادداشتی جدید اعلام نموده كه مسیر پرسش و پاسخ بین مجلس و دولت جاده ای یكطرفه است و بطور قطع حركت در خلاف جهت آن جریمه ای سنگین دارد اما با این وجود آخوندی از نمایندگان مجلس و استیضاح كنندگان خود سوالاتی را مطرح كرده كه آیا این استیضاح پایه استواری دارد؟ آیا مراحل عرف حقوقی خویش را طی كرده است؟ و سرانجام آیا بر اثر آن نكته تاریكی روشن خواهد شد؟

وزیر راه و شهرسازی در كنار ابراز خرسندی از سومین حضور خود در صحن علنی مجلس برای پاسخ دادن به مشكلات و سوالات نمایندگان مجلس به چند مبحث پرداخته است.

او در بررسی فرآیند شكل گیری این استیضاح گفته كه به دنبال نیت خوانی نیست و از مقاصد پنهان سخن نمی گوید اما اعلام نموده كه در خلال سقوط هواپیمای آسمان و در جریان نفت كش سانچی دو وزارتخانه راه و شهرسازی و كار و رفاه اجتماعی مقصر اعلام شده اند در حالیكه باید پرسید كه چگونه و با چه مدركی به این سوال و این مسئله رسیدند.

آخوندی بعد از آن به فرآیند پیگیری سوانح اخیر پرداخته و گفته است كه در همان روز سقوط هواپیما ستاد رسیدگی به سانحه تشكیل شده و گزارش ابتدایی خویش را هم منتشر نموده است. لااقل به باعث قانون استیضاح كنندگان می بایست تا زمان گزارش این ستاد صبر می كردند و سپس از ابزارهای نظارتی خود استفاده می كردند آخوندی گفته در حالیكه در محل وقوع سانحه در حال تنظیم امور امداد، تجسس، شناسایی و سركشی به خانواده های داغدار بوده، استیضاحش به هیات رئیسه تقدیم شده است. آیا اینكه مسئول درگیر عملیات میدانی در چنین موقعیتی قرار داشته باشد و از كار بازداشته شود، درست است آن هم در شرایطی كه كوچك ترین اطلاعی از كیفیت وقوع سانحه عرضه نشده. آخوندی این سوال را هم پرسیده كه آیا امكان آن وجود نداشت كه دو هفته انتظار كشید تا جعبه سیاه و لاشه هواپیما پیدا شود؟

طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی ظرف چند روز آینده، ستاد سانحه نظر نهایی خویش را درباره علت سقوط سانحه اعلام می كند و این امكان وجود داشت كه استیضاح كنندگان تا آن زمان صبر می كردند و بعد از مشخص شدن ابعاد گوناگون حادثه شرایط برای استیفای حقوق مردم فراهم گردد.

با وجود تمام این سوال هایی كه وزیر راه مطرح كرده، وی باید سه شنبه این هفته در صحن علنی مجلس حضور یابد و برای دفاع دوباره از عملكرد خود آماده شود. عملكردی كه برای سومین بار به چالش كشیده خواهد شد و آخوندی در صورت موفقیت در عبور از این استیضاح جدید به شكلی ركورددار وزرای دولت روحانی در گرفتن رأی اعتماد از مجلس خواهد بود.
1396/12/19
21:41:23
5.0 / 5
4451
تگهای خبر: راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک