مروری بر مهم ترین اخبار اقتصادی امروز

دلار افسار گسیخته، مسئولان كجا هستند!؟

دلار افسار گسیخته، مسئولان كجا هستند!؟ زمین دار شو: امروز دلار در ادامه روند افزایشی خود، افسار گسیخت و قیمت ۵۴۸۰ تومان را هم رد كرد. در این میان خبری از مسوولانی كه متولی حفظ ارزش پول ملی هستند نیست!.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، افزایش نرخ دلار از اواسط سال قبل شروع شد به گونه ای كه نرخ آن از حدود ۳۷۰۰ تومان در اوایل ۱۳۹۶ به حدود ۵۰۰۰ هزار تومان در اواخر این سال رسید.

افزایش قابل توجه نرخ ارز در سال قبل در حالی بود كه مسئولان دولتی مربوطه بارها رشد نرخ ارز را حبابی دانسته و وعده كاهش قیمت ها را دادند تا جایی كه سخنگوی دولت هم از تكدر خاطر رییس جمهوری از افزایش نرخ دلار اطلاع داد.

با این صحبت ها بود كه انتظار می رفت با سپری شدن ایام پایانی سال قبل كه مصادف با افزایش تقاضای ارز برای سفرهای نوروزی بود قیمت ها در این بازار نزولی شود.

با این حال این انتظارات برآورده نشد و نخستین روزهای كاری سال ۱۳۹۷ با افزایش نرخ دلار و دیگر ارزها شروع شد. به دنبال همین افزایش ها بود كه امروز نرخ دلار با افزایش یكباره ۳۰۰ تومانی به حدود ۵۴۸۰ تومان هم رسید.

این وضعیت در حالی است كه خبری از مسئولان مربوطه نیست و مشخص نمی باشد كه سیاست گذاران مالی و پولی چه برنامه ای برای حفظ ارزش پول ملی و تعدیل نرخ ارزهای خارجی دارند.

بسیاری از كارشناسان به رشد افسار گسیخته نرخ ارزهای خارجی انتقاد كرده و معتقدند كه با عنایت به اثر منفی رشد نرخ ارز بر قیمت سایر كالاها و خدمات، دولت تدبیر و امید نباید اجازه دهد دستاورد بزرگ این دولت در كنترل تورم از دست برود.

در این میان در آخرین لحظات تنظیم این گزارش خبرهایی از رشد مجدد نرخ دلار نسبت به قیمت قید شده در بالا (۵۴۸۰ تومان) به گوش می رسد.

سكه هم ركورد زد
اما نخستین تبعات افزایش بی ضابطه نرخ دلار، رشد قابل توجه قیمت طلا و سكه است كه قیمت آن تناسب مستقیم با قیمت ارز دارد. امروز با افزایش ۳۰۰ تومانی نرخ دلار، سكه هم ركورد زد و با رشد قیمت ۶۶ هزار تومانی به بیش از یك میلیون و ۸۳۰ هزار تومان و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۱۷۰ هزار تومان رسید كه هر دو نرخ بی سابقه هستند.
در این رابطه عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار كرده كه افزایش تقاضا و بالا رفتن نرخ دلار مهمترین تاثیر را در جهش قیمت سكه داشته و تورم به وجود آمده، سبب شده مردم نقدینگی خویش را به طلا و سكه تبدیل كنند.
در این شرایط مسئولان مربوطه باید پیش از آنكه افزایش شدید نرخ ارز به سایر كالاها سرایت كند نسبت به كنترل و تعدیل نرخ آن اقدام نمایند.
پیش بینی قیمت ۲ میلیون تومانی برای سكه!؟
در شرایطی كه قیمت سكه در بازار به مرز یك میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده در بازار معاملات آتی امروز، قیمت سكه تحویل دی ماه ۱۳۹۷ مرز ۲ میلیون تومان را رد كرد به صورتی كه هر عدد سكه در بالاترین قیمت به رقم ۲ میلیون و ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.
در بازار آتی، معامله گران به معامله مجازی سكه پرداخته و این محصول را برای تحویل روزها و ماه های آینده، خرید و فروش می كنند. درواقع قیمت سكه در بازار آتی برآمده از تحلیل معامله گران از قیمت فعلی و آینده این محصول است.
در این وضعیت در صورت اقدام مسئولان پولی و بانكی در كنترل و كاهش نرخ ارز شاهد كاهش نرخ سكه در بازار معاملات آتی خواهیم بود.
خودرو هم گران شد!
اما امروز در كنار خبر افزایش قیمت ارز و سكه خبر افزایش قیمت برخی خودروهای داخلی هم مخابره شد.
طبق آنچه كه اعلام شده به دنبال افزایش نرخ بیمه شخص ثالث خودرو در سال جدید قیمت محصولات سایپا به صورت میانگین ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.
ابتدای هر سال نرخ بیمه شخص ثالث خودرو افزایش یافته و قیمت جدیدی برای آن تعیین می گردد.
یك خبر خوب؛ قیمت چغاله بادام كنترل شد!
اگرچه اخبار خوبی از بازار ارز و سكه نمی رسد اما امروز خبر جالبی از بازار میوه و تره بار رسید كه همان كنترل قیمت چغاله بادام و وعده ارزان شدن گوجه سبز بود.
به گفته رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، "محصولات نوبرانه با افزایش قیمت های غیرمنطقی و البته مقطعی روبرو می شوند كه البته برای چغاله بادام می توان اظهار داشت كه بازارش كنترل شده و قیمت آن به كیلویی حدود ۸۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان رسیده است".
اسدالله كارگر وعده داده كه باآنكه هم اكنون هر كیلوگرم گوجه سبز ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان در خرده فروشی ها عرضه می گردد اما این قیمت بزودی و در ایام آینده متعادل خواهد شد. ازاین رو فعلا گوجه سبز نخورید تا وعده كاهش قیمت محقق شود.
قیمت وام مسكن هم كاهش یافت
اما در بین اخبار امروز، كاهش قیمت ها تنها منحصر به چغاله بادام نبود بلكه قیمت وام مسكن هم كاهش پیدا كرد. طبق اخبار رسیده با كاهش تقاضا در اوراق تسهیلات مسكن، قیمت هر برگ از این اوراق روند نزولی را طی كرده به صورتی كه تعدادی از تسه ها كاهش قیمت حدود ۷ تا ۱۰ هزار تومانی را تجربه كرده اند.
در حال حاضر تهرانی ها برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید حدود ۱۲ میلیون تومان هزینه كنند. اگر قیمت اوراق ۶۰ هزار تومانی را مبنا قرار دهیم با عنایت به اینكه زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند، باید ۱۲ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ كنند. این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابتش باید ۴۰ برگ بهادار ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی خریداری كرد، در مجموع برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن به علاوه جعاله حدود ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می گردد.
كاربران تلگرام بخوانند
اندكی از اخبار در رابطه با قیمت ها فاصله بگیریم و به دیگر اخبار قابل توجه امروز بپردازیم. در گزارش تحلیلی امروز راهكار حذف اكانت تلگرام اعلام گردید. پیام رسان تلگرام گزینه حذف حساب كاربری به صورت پیش فرض ندارد و برای حذف حساب كاربری خود باید ابتدا وارد سایت تلگرام شده و با استفاده از وب سایت اقدام به حذف حساب كاربری (اكانت) تلگرام خود كنید.
مراحل حذف اكانت تلگرام Delete Telegram account یك مسیر شش گانه است كه بلافاصله و پشت سر هم انجام می پذیرد. روش كار بدین صورت است:
۱-ابتدا باید به آدرس اینترنتی my.telegram.org/deactivate رجوع كنید.
۲-پس از ورود به آدرس بالا كه مربوط به سرویس تلگرام می باشد، از شما شماره موبایل خواسته می گردد كه باید شماره موبایلی كه با آن درحال حاضر در تلگرام فعالیت دارید را وارد كرده و گزینه Next را بزنید.
۳-در صفحه بعد باید رمز عبوری كه برایتان در تلگرام فرستاده شده است را در كادر مربوط به password وارد كنید و گزینه sign in را بزنید.
۴- در صفحه بعد روی گزینه Done كلیك كنید.
۵: در مرحله پایانی از شما تایید حذف اكانت را می خواهد كه برای این كار با زدن بر روی گزینه قرمز رنگ Yes، delete my account اكانت شما پاك خواهد شد.
۶: درصورت موفقیت آمیز بودن عملیات حذف اكانت، پیغامی به شكل زیر نمایش داده خواهد شد كه به منزله تایید و موفقیت آمیز بودن عملیات است.
امن ترین پیام رسان ها را بشناسید
اما تا بحث پیام رسان ها است به گزارش اقتصادی جالب توجه دیگری اشاره نماییم كه امروز مرتبط با امن ترین پیام رسان های رمزنگاری شده جهان منتشر گردید.
این روزها كه بحث حریم شخصی و حفاظت از اطلاعات خصوصی كاربران در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها بالا گرفته است، آگاهی از تعداد اپلیكیشن های پیام رسان رمزنگاری شده با ضریب امنیت بالا مفید و كاربردی به حساب می آید.
طبق این گزارش، سیگنال (Signal)، واتس اپ (whatsapp )، تلگرام (telegram)، تریما (Threema)، ویكر می (Wickr Me)، سایلنس (Silence)، وایبر (Viber) و داست (Dust) امن ترین پیام رسان های جهان هستند.
مراقب گوشی اندروید خود باشید
تا خبرها مربوط به دنیای تكنولوژی است به خبر دیگری اشاره نماییم كه مربوط به حمله یك بدافزار به گوشیهای اندروید است.
گروهی از پژوهشگران اخیرا دریافته اند كه یك بدافزار خطرناك تحت پوشش یك آنتی ویروس تقلبی به گوشیهای هوشمند با سیستم عامل اندروید حمله كرده و به اطلاعات تماس، پیام ها و حریم شخصی كاربران نفوذ و دسترسی یافته است.
نام این بدافزار كه KevDroid عنوان شده است، ابزار پیشرفته ای برای هكرها و مجرمان سایبری است كه از این طریق می توانند از طریق دور، به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی یابند. یكی دیگر از قابلیت های خطرناك این بدافزار آن است كه می تواند تماس های تلفنی و صوتی كاربران با مخاطبانشان را ثبت و ضبط كند تا در صورت نیاز، هكرها از آن ها سوءاستفاده كنند.
در این رابطه بر مبنای اطلاعات سایت مركز مدیریت راهبردی افتا، به كاربران گوشی‏ های اندروید سفارش می‏ شود كه به‏ طور مرتب برنامه ‏‏های نصب شده بر روی گوشی‏ های خویش را بررسی و برنامه ‏های مخرب، ناشناخته یا غیرضروری كه بدون اطلاع یا رضایت كاربر در فهرست برنامه‏ ها وجود دارد را پیدا و حذف كنند.
همینطور به كاربران گوشی‏ های هوشمند سفارش می ‏شود مراحل زیر را برای امن ماندن در مقابل این اتفاقات رعایت كنند:
۱. هیچگاه اپلیكیشن‏ ها را از فروشگاه‏ های شخص ثالث نصب نكنند.
۲. خصوصیت ‘verify apps’ را در قسمت تنظیمات فعال كنند.
۳. "unknown source" را هنگامی كه از آن استفاده نمی‏ كنند غیرفعال كنند.
۴. آنتی ویروس معتبر و شناخته شده نصب كنند.
۵. به‏ طور منظم از گوشی خود back up بگیرند.
احتمال واردات آب از تركیه
در خبر جالب توجه دیگری امروز اعلام گردید كه امكان واردات آب از تركیه وجود دارد. چندی قبل معاون اول رییس جمهوری صراحتا اعلام نمود كه برای احیای دریاچه ارومیه كارهای مطالعاتی انتقال آب از كشورهای خارجی و دریای خزر كلید خورده است. اكنون بررسی های صورت گرفته نشان داده است كه دریاچه وان تركیه یكی از گزینه های احیای مشخص شده است.
گزینه انتقال آب از دریای خزر و دریاچه وان به دریاچه ارومیه از سال ۱۳۹۵ مورد بحث و گفت وگو قرار گرفته و در این بین خیلی از كارشناسان و صاحب نظران معتقدند كه باتوجه به اینكه دریاچه ارومیه بیش از ۱۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریای آزاد قرار گرفته، انتقال آب از دریاچه وان كه حدود ۲۰۰ متر بالاتر از دریاچه ارومیه است ساده تر و كم هزینه تر از دریای خزر است كه بیش از ۲۰ متر پایین تر از دریای آزاد است.
چندی پیش اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری با تاكید بر اینكه مبحث احیاء دریاچه ارومیه به هیچ وجه نمی تواند از دستور كار دولت خارج شود اعلام نمود كه "حتی اگر نیاز باشد كه میلیاردها دلار اعتبار خارجی برای این كار اختصاص دهیم كه طرح های انتقال آب از خارج از كشور به دریاچه ارومیه را اجرا نماییم حتما این كار را انجام خواهیم داد".
1397/01/20
22:18:31
5.0 / 5
4667
تگهای خبر: بیمه , تسهیلات , راه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک