معاون بنیاد مسكن:

دولت هنوز زمین بابت ساخت مسكن اجتماعی به ما نداده است

دولت هنوز زمین بابت ساخت مسكن اجتماعی به ما نداده است زمین دار شو: معاون مسكن شهری بنیاد مسكن اظهار داشت: ما تا كنون هیچ زمینی از سازمان ملی زمین و مسكن دریافت نكرده ایم و آنچه مدیرعامل این سازمان می گوید، زمین برای طرح های حمایتی دیگر بوده است.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر جواد حق شناس در گفت وگو با رادیو اقتصاد درباره مسائل پیش آمده میان بنیاد مسكن انقلاب اسلامی و سازمان ملی زمین و مسكن در مورد تحویل یا عدم تحویل زمین بابت احداث مسكن اجتماعی اظهار نمود: مبحث مسكن اجتماعی یكی از مباحثی است كه در دولت های یازدهم و دوازهم برای تهیه مسكن اقشار كم درآمد طراحی و پیش بینی شده است.
وی اضافه كرد: این طرح با پیگیری های وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسكن، سازمان برنامه و بودجه و بانك مركزی در اسفند ماه سال ۹۵ در هیئت دولت تصویب و ابلاغ گردید. اما متأسفانه در مورد یارانه تسهیلات بانكی و همینطور یارانه ای كه باید در مورد احداث مسكن اقشار صدمه پذیر به دستگاه های ذی ربط در مسكن اجتماعی داده می شد، در بودجه سال ۹۶ تخصیص پیدا نكرد.
معاون مسكن شهری بنیاد مسكن انقلاب اسلامی یكی دیگر از مباحث مطرح شده در مسكن اجتماعی را احداق مسكن اجاره ای ویژه اقشار كم درآمد عنوان و خاطرنشان كرد: بخش مسكن اجاره ای در مسكن اجتماعی مقرر است به دو شكل اجرا شود یكی آنكه سازندگان و همینطور نهادهای مسئولی كه متولی اعتلای معیشت اقشار كم مستضعف هستند، زمین در اختیار دارند و تنها نیازمند دریافت منابع مالی و تسهیلات بانكی برای احداث واحدهای مسكونی اجاره ای هستند.
وی ادامه داد: در گونه دوم، دولت اراضی ای كه در اختیار دارد را به سازنده ها می دهد آنها هم به تناسب ارزش زمین های دولتی، تعدادی واحد مسكونی مورد نیاز را می سازند سپس سهم خویش را بعنوان مالك به فروش رسانده و سهم دولت را در اختیار بنیاد مسكن قرار می دهند تا برای اقشار صدمه پذیر به صورت اجاره ای مورد بهره برداری قرار گیرد. مقرر است در مورد نوع دوم، سازمان ملی زمین و مسكن زمین مورد نیاز برای اجرای این طرح را تأمین كند.
به گفته حق شناس بنیاد مسكن برآوردهای لازم برای تأمین میزان زمین مورد نیاز برای ساخت ۲۰ هزار واحد مسكونی را انجام داده است. در این برآورد، اسامی شهرهایی كه زمین نیاز داریم و همینطور متراژ زمین مورد نیاز بر مبنای نرخ اجاره آن شهر را هم احصا كرده ایم كه در نهایت جدولی تهیه و به سازمان ملی زمین و مسكن ارسال كردیم. جلسات هماهنگی را هم برگزار كردیم.
این مقام مسئول در بنیاد مسكن خاطرنشان كرد: سازمان ملی زمین و مسكن به ما اعلام نمود بخشنامه ای در مورد تأمین زمین مورد نیاز برای مسكن اجتماعی را تهیه و ابلاغ كرده است. اما ما در سال ۹۶ موفق به دریافت زمین برای احداث مسكن اجاره ای بعنوان زیرمجموعه طرح مسكن اجتماعی نشدیم اما این به معنای این نیست كه سازمان ملی زمین و مسكن با اجرای طرح مخالف هستند یا نمی خواهند زمین به بنیاد مسكن بدهند.
معاون مسكن شهری بنیاد مسكن ادامه داد: باید واحدهای استانی وابسته به سازمان ملی زمین و مسكن اراضی مورد نیاز را شناسایی كرده و تخصیص دهند. امیدواریم در سال ۹۷ این طرح عملكرد مناسبی داشته باشد.
وی درباره اظهارات حمیدرضا عظیمیان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن در مورد اینكه اعطای زمین به بنیاد مسكن به ادارات كل راه و شهرسازی استان ها ابلاغ گردیده، اظهار داشت: بنیاد مسكن در چند برنامه مجزا از هم از سازمان ملی زمین و مسكن بعنوان متولی زمین شهری، اراضی دولتی را دریافت می كند كه شامل: ۱. ساخت مسكن برای محرومان، ۲. ساخت مسكن در جهت اجرای پروژه هایی كه بعد از سفر رهبر معظم انقلاب به استان ها پیش بینی می گردد و ۳. اجرای طرح مسكن اجاره ایِ مسكن اجتماعی می گردد.
حق شناس اضافه كرد: من احتمال می دهم مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن این اشتباه را داشته و تصور كرده است همه این تخصیص اراضی یك ماهیت دارند چون ما برای سایر طرح ها زمین از آنها گرفته ایم اما برای مسكن اجتماعی نبوده است.
معاون مسكن شهری بنیاد مسكن تصریح كرد: مسكن اجتماعی ۷ زیربرنامه دارد؛ مثلا یكی از این زیربرنامه ها اعطای تسهیلات ساخت مسكن به آن دسته از اقشار صدمه پذیری است كه می خواهند مسكن ملكی برای خود بسازند. این افراد میزان اضطرارشان از جانب دستگاه های متولی معیشت اقشار صدمه پذیر مانند بهزیستی و كمیته امداد تعیین می گردد و تسهیلات می گیرند مسكن ملكی خویش را می سازند.
حق شناس ادامه داد: یكی دیگر از زیربرنامه های مسكن اجتماعی، اعطای تسهیلات خرید مسكن برای اقشار تحت پوشش دستگاه های حمایتی هستند و با استفاده از بانك های عامل، تسهیلات مورد نظر را دریافت می كنند.
وی اظهار داشت: همینطور یكی دیگر از زیربرنامه های مسكن اجتماعی، تخصیص تعدادی از واحدهای مسكن مهر فاقد متقاضی به اقشار صدمه پذیر است. چون بعضی از افراد كم درآمد علاقه مند به استفاده از این واحدها هستند اما نقدینگی لازم را ندارند كه مقرر است به اقشار مشمول طرح مسكن اجتماعی تا ۷ میلیون تومان جهت استفاده از واحدهای مسكن مهر بدون متقاضی كمك گردد. دو برنامه دیگر هم دو نوع مسكن اجاره ای است كه روش آنها ذكر شد.
معاون مسكن شهری بنیاد مسكن تاكید كرد: دستگاه های حمایتی، شناسایی اقشار مشمول طرح و اولویت بندی ها را انجام داده اند بنیاد مسكن هم سهمیه هر استان را تعیین كرده است كه امیدواریم در سال ۹۷ با تخصیص اعتبارات لازم، این طرح اجرایی شود. سازمان ملی زمین و مسكن هم قول همكاری به بنیاد مسكن برای اعطای زمین را تا یكی دو ماه آینده داده است.

1397/01/22
14:51:37
5.0 / 5
4224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک