جیب برها به بهشت نمی روند!

جیب برها به بهشت نمی روند! زمین دار شو: مبحث سرقت عابربانك ها به یكی از موضوعات اقتصادی قابل توجه این روزها تبدیل گشته است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در ماه های اخیر اخباری مرتبط با سرقت خودپرداز بانك ها انتشار یافته است و طی آن دستگاه های خودپرداز به صورت شبانه و طی اقدامی كه عجیب به نظر می رسد از جای خود سرقت شده اند. شاید نخستین سوالی كه در ذهن مخاطب تولید می گردد این است كه شرایط امنیتی و حفظ خودپردازها چگونه است كه این روزها به راحتی به دزدیده می گردد كه می تواند باعث خدشه دار شدن اعتماد به امنیت در حوزه بانكی شود.
بررسی مبحث و پیگیری آن از مسئولان مربوطه با توضیحاتی همراه بود به صورتی كه در اهم آن جمشیدی – دبیر كانون بانك های خصوصی – اینگونه توضیح داد كه هم اكنون برای تولید شعب جدید استانداردهای لازم و ضوابط آن تعریف شده و طبق آن شعب تولید می گردد به گونه ای كه برای شعب باید تائیدیه ای از جانب پلیس پیشگیری ناجا دریافت شود آنگاه این تائیدیه باعث صدور مجوز بانك مركزی هم خواهد شد.
به گفته جمشیدی در مورد نصب خودپردازها، محل آن و ضوابط امنیتی فعلا هیچ دستورالعمل و ضوابط تعیین شده و مدونی كه به تصویب شورای امنیت رسیده باشد، وجود ندارد، از این رو هر یك از بانك ها برپایه آنچه كه خود تعیین كرده اند اقدام می كنند.
در این شرایط به نظر می رسد سازمان های مربوطه باید هرچه زودتر ضوابط ایمن سازی خودپردازها را تصویب و اجرایی كنند تا دیگر پول را با جایش نبرند!.
توقف پیش فروش سكه به "۳ماهه ها" رسید
اما در خبر اقتصادی قابل توجه دیگری امروز اعلام گردید پس از توقف پیش فروش سكه در سررسید یك ماهه، بانك مركزی از امروز پیش فروش در سررسید سه ماهه را هم متوقف كرده است.
در اواخر هفته گذشته بانك ملی بعنوان كانال اجرای طرح پیش فروش سكه از ثبت نام موعد یك ماهه خودداری و دلیل آن را دستور بانك مركزی اعلام نمود. هر چند كه در همان زمان اخباری مرتبط با توقف پیش فروش سررسید سه ماهه هم وجود داشت اما عملی نشد تا اینكه امروز (یكشنبه) شعب بانك ملی با دستور بانك مركزی ثبت نام برای پیش فروش سكه در موعد سه ماهه را هم متوقف كردند.
پیش فروش سكه طرحی است كه بانك مركزی از بهمن ماه سال قبل در قالب بسته سیاستی خود برای كنترل بازار ارز و هدایت نقدینگی به سمت شبكه بانكی به اجرا درآورد.
واردكنندگان: از دلار ۴۲۰۰ خبری نیست
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفته كه تابحال هیچ واردكننده ای نتوانسته است با دلار ۴۲۰۰ تومانی ثبت سفارش كند و ادامه این روند سبب خواهد شد قیمت ها در بازار غیررسمی به شكل فزاینده ای افزایش یابد.
بیش از ۱۰ روز از اجرای سیاست های جدید ارزی دولت می گذرد كه بر مبنای آن دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان تك نرخی شده و بر مبنای آنچه بانك مركزی اعلام نموده، دلار ۴۲۰۰ تومانی فقط به متقاضیان قانونی همچون واردكنندگان و صادركنندگان عرضه می گردد. اما محمدحسین برخوردار، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در این باره اظهار كرده كه "تاكنون هیچ واردكننده ای نتوانسته با دلار ۴۲۰۰ تومانی ثبت سفارش كند. هنوز گشایشی در این زمینه تولید نشده و ثبت سفارشی با دلار ۴۲۰۰ تومانی صورت نگرفته است".
وی ابراز امیدواری كرده كه فرایند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردكنندگان هرچه زودتر آغاز شود.
برخی پروازها به تركیه متوقف شد
اما در خبر اقتصادی قابل توجه دیگری امروز اعلام گردید كه پروازهای فوق العاده شركت های هواپیمایی ایرانی به تركیه متوقف شده و فعلا امكان پرواز به سه شهر ازمیر، اسپارتا و دنیزلی وجود ندارد.
آن طور كه محمود پورعبداله - معاون بازرگانی قشم ایر - اظهار كرده "تاكنون روال كار اینگونه بوده كه شركت های ایرانی درخواست پروازهای فوق العاده خویش را به تركیه تسلیم می كردند و مجوزهای لازم برای آنها صادر می شد، اما به تازگی تركیه درخواست كرده كه در ازای این مجوزها برای ایرلاین های تركیه ای هم مجوزهای فوق العاده قابل توجهی دریافت كند كه این مورد تابحال از جانب سازمان هواپیمایی ایران مورد تایید قرار نگرفته است".
به گفته وی، به دنبال این اتفاق تركیه از چند هفته قبل به ما اعلام نمود كه مجوز پروازهای فوق العاده مان لغو شده و تمام شركت های ایرانی كه جدا از پروازهای برنامه ای پروازی به تركیه داشتند باید این روال را متوقف كنند.
دلیل گران شدن لوازم خانگی
سخنگوی انجمن صنفی تولیدكنندگان لوازم خانگی علت افزایش پنج تا ۱۰ درصدی قیمت لوازم خانگی در برندهای مختلف داخلی و خارجی را نوسانات نرخ ارز و افزایش حداقل دستمزدها اعلام نمود.
حمیدرضا غزنوی درباره افزایش قیمت لوازم خانگی ایرانی و وارداتی در بازار مصرف، اظهار نمود: طبق قانون قرار بر این بود تا آخر فروردین سال جاری قیمت ها افزایش پیدا نكند كه این مساله مدنظر قرار گرفت و بعد از آن شاهد افزایش قیمت لوازم خانگی با برند داخلی و خارجی در بازار هستیم. باید اعلام نمود كه برندهای داخلی لوازم خانگی بین پنج تا هشت درصد و برندهای خارجی بیش از ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته اند.
وی اظهار كرده كه "به دلیل افزایش قیمت ارز و نوسانات ارزی و هم افزایش ۲۰ درصدی حقوق كارگران، شاهد افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی هستیم".
درخواست موتورسیكلت سازان از دولت
با توجه به توقف تولید موتورسیكلت های بدون استاندارد یورو ۴ بر مبنای مصوبه هیئت دولت از ابتدای سال جاری، انجمن صنعت موتورسیكلت ایران از دولت درخواست كرده است تا فرصتی ۱۰ ماهه برای تولید موتورسیكلت هایی با استاندارد یورو ۴ به تولیدكنندگان داده شود.
ابوالفضل حجازی - عضو هیات رئیسه انجمن صنعت موتورسیكلت ایران- اظهار كرده كه "باید صراحتا اعلام نمود كه هم اكنون امكان تولید موتورسیكلت در كشور بر مبنای استاندارد یورو ۴ توسط تولیدكنندگان داخلی وجود ندارد و انجمن صنعت موتورسیكلت ایران خواهان عرضه مهلتی تا ابتدای دی ماه سال جاری در این خصوص شده است".
به گفته وی، شركت های تولیدكننده موتورسیكلت هم اكنون توانایی تولید محصولاتی با استاندارد یورو ۴ را ندارند و مسئولانی كه چنین تصمیمی را اتخاذ نموده اند، باید بدانند با چنین نگاهی صنعت موتورسیكلت از بین می رود و صد در صد تولید داخل به واردات تبدیل خواهد شد.
خبر خوب برای واردكنندگان برنج!
در حالی كه ممنوعیت واردات برنج برپایه تصمیم وزیر جهاد كشاورزی در نیمه دوم سال گذشته هم تمدید شده بود، یك مقام مسئول در وزارت جهاد كشاورزی از آزاد شدن مبادی این محصول استراتژیك اطلاع داد.
هر ساله بعد از فصل برداشت برنج و در نیمه دوم سال، واردات برنج آزاد می شد و تا ابتدای مرداد ماه ادامه پیدا می كرد، اما سال قبل وضعیت به گونه ای دیگر بود چون كه برپایه دستور وزیر جهاد كشاورزی با عنایت به افزایش واردات بیش از اندازه برنج در نیمه نخست پارسال، ورود این محصول در نیمه دوم ممنوع گردید تا تعادلی در بازار آن به وجود بیاید.
حالا یك مقام مسئول در وزارت جهاد كشاورزی می گوید كه "بنا بر تصمیم مسئولان ارشد دولت، از امروز همه مبادی وارداتی برنج آزاد شده و واردكنندگان تنها با رعایت شرایط و ضوابط سازمان استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی می توانند نسبت به ورود این محصول استراتژیك از هر یك از مبادی رسمی كشور اقدام كنند".
ون الكتریكی هم می آید، خودروسازان كجایند!؟
در خبر دیگری امروز اعلام گردید كه شركت خودروسازی مان می خواهد بزودی یك ون تمام برقی و الكتریكی به بازار عرضه نماید.
این در حالی است كه خیلی از شركتهای خودروسازی در جهان عزم خویش را برای تولید انبوه خودروهای برقی جزم كرده و از برنامه های خود بدین منظور رونمایی كرده اند. افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروهای پاك، سبب شده است شركت های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یك از برنامه های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی كنند.
در این میان اما خبر چندانی از خودروسازان داخلی در زمینه تولید و عرضه خودروهای برقی نیست و مشخص نمی باشد كه خودروسازان دقیقا چه می كنند!؟.
مینی بوس در جاده رشد تولید
براساس گزارشی كه امروز عرضه شد اسفند ۱۳۹۶ تولید انواع مینی بوس و میدل باس به صورت میانگین ۲۱.۱ درصد افزایش یافته است.
در این مدت تولید این محصولات از ۱۵۲ دستگاه در اسفند ۱۳۹۵ به ۱۸۴ دستگاه رسید و تولید انواع مینی بوس و میدل باس در شركتهای بهمن، سروش دیزل مبنا و عقب افشان روندی صعودی داشت.
برخلاف این شركت ها اما تولید انواع مینی بوس و میدل باس در ایران خودرو دیزل نزولی بوده و از ۷۴ دستگاه در اسفند ۱۳۹۵ به ۵۶ دستگاه رسید.
تولید این محصولات در پیشرو دیزل آسیا هم متوقف شده و از ۱۳ دستگاه در اسفند ۱۳۹۵ به صفر كاهش پیدا كرد.
همكاری نفتی با عمان
امروز وزیر نفت عمان اعلام نمود این كشور می خواهد ماه آینده مزایده ای برای پروژه ساخت یك خط لوله گاز طبیعی زیردریایی بین سوهار و ایران برگزار كند.
محمد بن حمد الرومهی به تامسون رویترز اظهار داشت: كار مربوط به مطالعات بستر دریا، طراحی خط لوله و تجهیزات جانبی و ایستگاه های كمپرسور كامل شده است.
مطبوعات ایران هفته گذشته اطلاع داده بود كه انتظار می رود تهران در مورد پروژه خط لوله فراساحلی با همسایه جنوبی خود به توافق نهایی دست پیدا كند. این پروژه تا آخر ژوئن گاز طبیعی ایران را به عمان خواهد رساند.1397/02/03
13:04:52
5.0 / 5
5260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک