جزئیات سفر آخوندی به ازبكستان؛

تعدیل عوارض تردد كامیون بین ایران وازبكستان، برقراری پرواز دوكشور

تعدیل عوارض تردد كامیون بین ایران وازبكستان، برقراری پرواز دوكشور زمین دار شو: یك مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی، از پیشنهادات آخوندی به مسئولان این كشور در خصوص تعدیل یا حذف عوارض جاده ای، برقراری پرواز مستقیم دو كشور و پیوستن ازبكستان به توافقنامه چابهار خبرداد.به گزارش زمین دار شو به نقل از وزارت راه و شهرسازی، امین ترفع، مدیر كریدورهای حمل و نقل بین المللی وزارت راه و شهرسازی با تشریح جزئیات مذاكرات وزیر راه و شهرسازی و هیات همراه در كشور ازبكستان تصریح كرد: وزیر راه و شهرسازی در نظر دارد با انجام سلسله سفرهای مدون به كشورهای همسایه ایران، در جهت تعمیق و تحكیم ارتباطات حمل ونقلی در منطقه اقدام نماید.
وی با اشاره به مذاكرات انجام شده در حوزه حمل ونقل ریلی با اشاره به مذاكره برای حمل یك میلیون تن نفت خام از ایران به ازبكستان اضافه كرد: مقرر شد طرفین در مورد چگونگی تعیین تعرفه های ریلی برای حمل محموله به گفتگو بپردازند تا بعد از افزایش خرید نفت خام ایران به میزان ۳ میلیون تن وضعیت حمل ونقل ریلی مشخص باشد.
میزان قابل توجه صادرات و ترانزیت ریلی بین دو كشور
مدیر كریدورهای حمل و نقل بین المللی وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به حمل ونقل ریلی جاری میان دو كشور هم اظهار داشت: سال قبل ۴۸۰ هزار تن ترانزیت ریلی و حدود ۱۷۰ هزار تن مجموع واردات و صادرات ریلی بین ایران و ازبكستان انجام شد.
این مقام مسئول ادامه داد: علاوه بر مذاكره در مورد حمل ریلی نفت، درباره سایر محصولات مانند كود و پنبه از مسیر ریلی ایران هم بحث و گفتگو شد.
استقبال ازبكستان از حذف متقابل عوارض كامیون ها
مدیر كریدورهای حمل و نقل بین المللی وزارت راه و شهرسازی در ادامه با اشاره مذاكرات انجام شده در زمینه حمل و نقل جاده ای هم اظهار داشت: وزیر راه و شهرسازی در مذاكرات پیشنهاد حذف محدودیت ها از قبیل تعدیل عوارض متقابل جاده ای را مطرح كرد كه مورد استقبال طرف ازبكستان و معاون اول نخست وزیر این كشور قرار گرفت. البته این پیشنهاد در حالی رخ داد كه طرف ازبكستانی، نسبت به صدور پروانه تردد ابراز علاقه كرده بود و بعد از مذاكرات فشرده تردد بدون محدودیت مورد توافق قرار گرفت.
ترفع خاطرنشان كرد: مذاكرات حمل و نقل جاده ای میان طرفین در روز اول خیلی سخت و پیچیده بود و چندین دور به طول انجامید.
بازدید هیات اعزامی ازبكستان از پایانه مرزی سرخس در آینده
وی از پذیرفته شدن پیشنهادات وزیر راه و شهرسازی در خصوص حذف موانع و محدودیت های حمل ونقل جاده ای از جانب ازبكستان اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر شد هیات اعزامی از ازبكستان، در آینده از پایانه مرزی سرخس بازدید و كاهش یا حذف تعرفه های تردد كامیون ها را بررسی كنند.
به گفته وی، سالانه بالغ بر ۲۵۰۰ كامیون بین دو كشور تردد می كنند كه نزدیك به ۳۰۰ دستگاه متعلق به ازبكستان و الباقی ایرانی هستند.
پیشنهاد آخوندی برای تولید پرواز مستقیم تهران - تاشكند
ترفع با اشاره مذاكرات انجام شده در حوزه حمل ونقل هوایی هم ادامه داد: ایران و ازبكستان از قرابت فرهنگی و تاریخی با یكدیگر برخوردار هستند؛ اما یكی از علل دشواری مبادلات تجاری میان دو كشور فقدان ارتباط هوایی مستقیم و سخت بودن صدور روادید بین دو كشور است.
وی از پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی در خصوص برقراری پرواز مستقیم پیش از انجام سفر رئیس جمهور به ازبكستان اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر شد هر یك از طرفین یك پرواز مستقیم در مسیر تهران-تاشكند برقرار كنند.
مدیر كریدورهای حمل و نقل بین المللی وزارت راه و شهرسازی در ادامه با عنایت به قابلیت همكاری های ترانزیتی ایران و ازبكستان از چهار طریق بیان داشت: یك شیوه پیگیری، فعالسازی توافق نامه «عشق آباد» متشكل از كشورهای ایران، ازبكستان، تركمنستان، عمان و هند است كه هدف آن، اتصال تجاری كشورهای آسیای مركزی با استفاده از ایران به بنادر خلیج فارس و دریای عمان است؛ بر این اساس مقرر شد به صورت مشترك میان دو كشور، موضوعات تجاری و گردشگری پیگیری شود و مذاكراتی با تركمنستان برای داشتن نگاهی فعال تر در این كریدور صورت گیرد.
ترفع در ادامه اضافه كرد: مسیر دوم احیای توافق نامه ایران- افغانستان-ازبكستان به منظور ارتباط مسیرهای جاده ای این سه كشور و امتداد آن به سمت تركیه یا بنادر جنوبی ایران در دریای عمان و خلیج فارس، همینطور مسیر ریلی خواف-هرات-مزارشریف-حیرتان- تاشكند است كه مورد استقبال طرف ازبكستان قرار گرفت و از ایران درخواست كرد تا از احداث این مسیر ریلی و اتصال آن به ایران حمایت كند.
رایزنی وزیر راه برای پیوستن ازبكستان به توافقنامه چابهار
این مقام مسئول تصریح كرد: وزیر راه و شهرسازی با عنایت به همپوشانی مسیرهای ترانزیتی عبوری بین ازبكستان و ایران، پیشنهاد كرد كه برای پیوستن ازبكستان به توافق نامه چابهار با كشورهای عضو مذاكره كند.
ترفع، همینطور به راه ابریشم بعنوان مسیر سوم اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به اینكه مسیر ازبكستان و تركمنستان نزدیك ترین راه دسترسی تولید شده ریلی به چین به حساب می آید، مذاكراتی در مورد همكاری های مشترك در این مسیر صورت گیرد.
مدیر كریدورهای حمل و نقل بین المللی وزارت راه و شهرسازی، كریدور شمال-جنوب را مسیر چهارم عنوان نمود و اظهار داشت: وزیر راه و شهرسازی در جلسات مشترك پیشنهاد مذاكره با كشورهای هندوستان، روسیه و سایر اعضا برای پیوستن ازبكستان به این كریدور را مطرح كرد.
بهره مندی ازبكستان از مشوق های سرمایه گذاری در مراكز لجستیك
وی در ادامه با اشاره به مباحث لجستیكی مورد مذاكره در جلسات وزیر راه و شهرسازی تصریح كرد: ایشان با عنایت به مدون شدن مشوق های تعرفه ای و غیرتعرفه ای سرمایه گذاری در مراكز لجستیكی ایران با همكاری معاونت حمل ونقل و سازمان بنادر و دریانوردی، وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد سرمایه گذاری در این مراكز همچون بنادر امیرآباد در دریای خزر، چابهار و بندرعباس همینطور بنادر خشك را مطرح كرد.
مدیر كریدورهای حمل و نقل بین المللی وزارت راه و شهرسازی همینطور با عنایت به مسئولیت این معاونت در پیگیری مسائل مربوط به موضوعات حمل ونقلی كشورهای عضو اكو تصریح كرد: بر همین مبنا جلسات مستمری با كشورهای عضو اكو در حال برگزاری است؛ اما با عنایت به اینكه ازبكستان عضو TTFA (موافقت نامه حمل ونقل كشورهای عضو توافق نامه همكاری های اقتصادی اكو) نیست بنابراین برای بهره مندی از مشوق های تعرفه ای و غیر تعرفه ای باید به TTFA ملحق شود. در گام بعد این مشوق ها در اختیار همه ی اعضای اكو قرار خواهد گرفت.
گفتنی است، تجارت كشور ازبكستان از سه جهت شرق به كشور چین از غرب به سمت روسیه و از جنوب غرب به ایران انجام می گردد كه با عنایت به اصلاحات دولت ازبكستان در زمینه حمل ونقل، گردشگری و توسعه ارتباطات خارجی و سرعت بالای آن ها، این فرصت برای ایران پدید آمده تا همكاری های خود با این كشور افزایش دهد تا هدف گذاری طرفین برای افزایش حجم مبادلات تجاری به ۵۰۰ میلیون دلار محقق شود.

1397/03/15
15:11:32
5.0 / 5
4652
تگهای خبر: ترانزیت , جاده , حمل و نقل , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک