در گفتگو با مهر اعلام شد؛

نظام مهندسی كسر پنج درصد از دستمزد مهندسان ناظر را متوقف كرد

نظام مهندسی كسر پنج درصد از دستمزد مهندسان ناظر را متوقف كرد زمین دار شو: معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: رئیس جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بخشنامه های ضد فسادی كه وزیر راه و شهرسازی صادر كرد را اجرا می كند.حامد مظاهریان در گفت وگو با خبرنگار مهر، درباره اجرای بخشنامه وزیر راه و شهرسازی در خصوص اجرای لغو كسر پنج درصد از دستمزد مهندسان ناظر از جانب سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها، بعد از تغییر رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و آمدن احمد خرم به این سازمان، اضافه كرد: بخشنامه ای كه از جانب وزیر راه و شهرسازی به سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها ابلاغ گردید، در جهت اجرای تبصره ۲ ماده ۲۴ آئین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی ساختمان صادر شد كه در حقیقت هدف اصلی از این بخشنامه، رفع گلوگاه فساد اداری در این سازمان ها بود.
وی خاطرنشان كرد: رئیس پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران صراحتاً اعلام نمود «من این بخشنامه را اجرا نمی كنم»؛ بنابراین وزیر راه و شهرسازی پروانه فعالیت وی را تعلیق كرد كه بر مبنای قانون داخلی سازمان های نظام مهندسی در صورت تعلیق پروانه فعالیت رئیس سازمان استان، خود به خود از ریاست كنار گذاشته خواهد شد؛ هر چند كه قبل از آن هم به او اخطار دادیم ولی او رسماً بخشنامه وزارتخانه را اجرا نكرد.
به گفته مظاهریان، اگر فرآیند نظام ارجاع كار در نظام مهندسی اصلاح گردد، دیگر شاهد چنین فسادهایی نخواهیم بود. هم اكنون مشكل این است كه مالكان در ابتدای فرآیند ساخت و ساز، یكجا هزینه نظارت را به سازمان نظام مهندسی پرداخت می كنند. از سوی دیگر، عملیات ساخت و ساز بیش از یك سال به طول می انجامد ضمن اینكه سازمان های نظام مهندسی پول دریافتی از مالكان را در بانك ها سپرده گذاری می كنند اما چه كسی گفته است كه این پول متعلق به نظام مهندسی است تا از سود آن استفاده كند؟
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تصریح كرد: هم اكنون رئیس جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران این بخشنامه را اجرا می كند.
پیگیری همزمان طرح و لایحه اصلاح قانون پیش فروش در مجلس و دولت
مظاهریان درباره طرح اصلاح قانون پیش فروش ساختمان در مجلس و پیگیری همزمان اصلاح این قانون در دولت در قالب یك لایحه اظهار داشت: این طرح و لایحه هر دو یكی بوده و برای آنكه اصلاح این قانون سریعتر به نتیجه برسد، اصلاح شده قانون پیش فروش همزمان به صورت طرح و لایحه در اختیار دولت و مجلس قرار گرفت. ازاین رو امیدواریم در مدت زمان كمتری اصلاح قانون پیش فروش به نتیجه برسد.
امكان معرفی خانه های خالی از جانب همسایگان وجود ندارد
وی درباره طرحی كه از جانب تعدادی از نمایندگان مجلس درباره معرفی خانه های خالی برای دریافت مالیات و طراحی سامانه ای كه در آن مردم خانه های خالی همسایگان خویش را معرفی كنند، اظهار نمود: چنین طرح شدنی نیست و در صورت اجرا شدن، مشخص نمی باشد مقرر است با دارندگان این خانه ها چه كاری انجام دهند؛ همینطور برپایه قانون و شرع ما كه تابع اصل «الناس مسلطون علی اموالهم» است، امكان دخالت در امور داخلی مردم وجود ندارد.
جزئیات نحوه پشتیبانی از استارتاپهای مسكنی با همكاری بانك عامل بخش مسكن
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ارتباط با طرح پشتیبانی از استارتاپ های مسكنی كه در راهكارهای ۹گانه اخیر این وزارتخانه برای تعادل بخشی به بازار مسكن مطرح شده، خاطرنشان كرد: موفق ترین سیاست مسكنی چند سال اخیر، صندوق پس انداز مسكن یكم است كه نزدیك به ۴۹۰ هزار نفر در این صندوق، حساب افتتاح كرده اند. این به این معناست كه صندوقی داریم كه در آن ۴۹۰ هزار نفر سرمایه گزاری نموده اند و منابع مالی خوبی در آن جمع شده است. این سرمایه گذاران به صورت بالقوه آماده ورود به بازار مسكن و مصرف كننده واقعی هستند.
مظاهریان افزود: از جانب دیگر مقرر است بانك عامل بخش مسكن به صورت قطعی به این افراد تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسكن پرداخت كند. از سوی دیگر، انبوه سازان هم به تولید مسكن پرداخته اند و استارتاپ هایی كه مقرر است در این خصوص راه اندازی شود، نقش واسطه گری و معرفی میان تولیدكننده، مصرف كننده و بانك عامل را ایفا می كنند تا این افراد بتوانند خانه دار شوند.
وی خاطرنشان كرد: همه ما می دانیم كه این سرمایه گذاران از اقشار متوسط بوده و قرار نیست واحدهای مسكونی میلیاردی خریداری كنند. اگر این سه ضلع به یكدیگر متصل شود، با عنایت به اینكه فرآیند ساخت و ساز زمانبر بوده و بین یك تا دو سال به طول می انجامد و از جانب دیگر، دارنده حساب در صندوق یكم مقرر است یك سال بعد وام بگیرد، هزینه مبادله كالا و تسهیلات میان سازنده و وام گیرنده كاهش یافته و متقاضی خرید مسكن می تواند بلافاصله بعد از دریافت تسهیلات خرید صندوق یكم، واحد تولید شده را تحویل بگیرد. همینطور در این اپلیكیشن ها و استارتاپ ها، متقاضی مشخصات واحد مسكونی مورد نظر خویش را به سازنده از قبل اعلام خواهد نمود و انبوه ساز می داند كه این متقاضی چه متراژ واحد مسكونی خریداری خواهد نمود.
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تاكید كرد: بانك عامل بخش مسكن اجرای این فرآیند را عهده گرفته و مقرر است همزمان اطلاعات دارندگان حساب صندوق مسكن یكم و انبوه سازان در اختیار سایت های خرید و فروش مسكن كه در این فرآیند مشاركت دارند، قرار گیرد. بانك مذكور خودش هم در حال تهیه اپلیكیشن مشابهی است، چون كه اطلاعات سازندگان و خریداران را به صورت همزمان در اختیار دارد.

1397/06/10
16:05:48
5.0 / 5
4491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک