عضو شورای عالی كار خبر داد

افزایش رقم سبد معیشت خانوار به بیش از ۴ میلیون تومان

افزایش رقم سبد معیشت خانوار به بیش از ۴ میلیون تومان زمین دار شو: به قول عضو شورای عالی كار، برخی معتقدند با افزایش حقوق كارگر دچار تورم می شویم، در حالیكه این تورم ناشی از افسارگسیختگی و بیماری اقتصادی كشور است كه دولت باید راهكار درمانش را پیدا كند و این مورد هیچ گونه ارتباطی به جامعه كارگری ندارد.


احمدرضا معینی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه زیرمجموعه شورای عالی كار در استان اصفهان كارگروهی به نام كارگروه مزد تشكیل داده كه در طول سال جلسات متعددی هر دو ماه یك بار برگزار می نماید، اظهار نمود: با عنایت به سابقه ام در شورای عالی كار، هر زمانی كه در مورد سبد كالا صحبتی صورت گرفت، اعلام گردید كه بیش تر برروی تورم صحبت می كنید، در حالیكه ما این مورد را هر ساله رد می كردیم، چراكه بر مبنای تبصره ۲ ماده ۴۱ قانون كار كه به معیشیت كارگر اشاره دارد، اقدام می نماییم.
وی با اشاره به اینكه با تلاش بسیار در شورای عالی كار این مورد مورد قبول واقع شد كه دولت و كارفرما سبد معیشیت را در نظر بگیرند، اضافه كرد: در آن زمان عرف سبد معیشت برمبنای چهار نفر بود، اما در سال قبل با ارقام استخراجی مركز آمار و بانك مركزی، این سبد را بر مبنای سه تا دو نفر در نظر گرفتیم، درنتیجه مبنا كاهش پیدا كرد.
رییس كانون هماهنگی شورای اسلامی كار استان اصفهان با اشاره به اینكه درنهایت یك خانوار را بر مبنای دو نفر محاسبه و رقم سبد كالا را در حقوق ۹۷ محاسبه كردیم، اظهار نمود: با وجود اعتراضات كارفرما و دولت، رقم این سبد دو میلیون و ۶۰۰ هزار اعلام گردید.
وی با اشاره به اینكه با عنایت به افزایش نرخ ارز و تورم بوجود آمده در كشور و ارتباط موادغذایی موجود در سبد خانوار كارگری با این دو فاكتور، رقم سبد معیشت باید تغییر كند، افزود: بنا بر اعلام بانك مركزی نرخ تورم از ۹ درصد به ۹.۷ درصد افزایش یافته، اما اعتقاد ما بر این است كه سبد كالای یك خانوار كارگری تنها چهار قلم برنج، گوشت، مرغ و حبوبات نیست بلكه باید هزینه های ایاب ذهاب، هزینه تحصیل و... را در این سبد لحاظ نماییم.
معینی خاطرنشان كرد: برای نمونه یكی از ۳۵۴ قلم كالایی كه مركز آمار قیمت آن ها را برآورد می كند، یخچال ساید بای ساید است كه یك كارگر با دستمزد كنونی خود در طول عمرش امكان خرید آن را ندارد، ازاین رو با وجود اعلام این آمار و نرخ تورم، آنچه یك كارگر بر سر سفره می آورد و در طول یك ماه با هزینه های آن دست و پنجه نرم می كند، اهمیت دارد.
عضو شورای عالی كار كشور با اشاره به اینكه از ابتدای سال جاری به دنبال افزایش نرخ تورم، هزینه های سبد معیشت خانوار هم افزایش چشم گیری داشته است، اظهار نمود: با وجودی كه هزینه سبد معیشت خانوار در انتها سال ۹۶ دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اعلام شده بود، اما در هفته گذشته دوباره كارگروه مزد را فعال و با عنایت به تورم افسارگسیخته و گرانی ها درخواست افزایش مزد را به شورای عالی كار عرضه دادیم كه درنهایت فعال شدن دوباره كارگروه مزد مصوب شد.
معینی اضافه كرد: پیش بینی برگزاری ماهیانه جلسات را داشتیم، اما برپایه جلسه فوری كه برگزار شد، متاسفانه نمایندگان كارفرمایان در آن حضور نداشتند. البته در آخرین جلسه یكی از معاونان صنعت، معدن و تجارت، نماینده وزارت كار و نماینده كارگران حضور داشتند و ما هزینه جدید سبد كالا را برپایه آمار و ارقام علمی عرضه دادیم و خوشبختانه سه نفر از اعضای اصلی شورای عالی كار كه حق امضا داشتند، به استثنای نماینده وزارت كار با این رقم پیشنهادی موافقت كردند و صورتجلسه به بعد موكول شد. البته با دو امضا هم می توان افزایش سبد معیشت را عملیاتی كرد كه این اتفاق به جلسه بعد موكول شد.
وی با اشاره به اینكه در یكی از جلسات هاشمی نژاد از وزارت كار اعلام نمود كه شخصا اختیار تام در این باره ندارد، اما افزایش هزینه را قبول دارم، تصریح كرد: هم اكنون رقم جدید سبد معیشت خانوار چهار میلیون و ۸۵ هزار تومان است كه منوط به تایید نهایی است.
عضو شورای عالی كار با اشاره به اینكه برپایه جلسه ای كه با آقای محسنی بندپی داشتیم، اعتقاد وی بر این بود كه روی سبد كالا متمركز و این هزینه برای عموم پرداخت گردد، خاطرنشان كرد: معتقدیم كه این مبلغ حتما باید به حقوق كارگر اضافه شود. هم چنین وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی هم باید بر اساس این سبد به حقوق مردم رسیدگی كند.
وی ادامه داد: مهمترین خواسته های جامعه كارگری این بود كه افزایش هزینه های زندگی كارگران به هر طریق توسط دولت و كارفرمایان جبران شود.
معینی خاطرنشان كرد: اگر كارفرما ادعای ناتوانی این مورد را دارد، دولت باید این افزایش هزینه ها را جبران كند، البته با اجناسی كه گران گردید، كارفرما محصولات خویش را نه به قیمت قبل بلكه با هزینه ای بیش تر و گران تر می فروشد. كار فرما باید برمبنای افزایش قیمتی كه بر اثر رشد تورم رقم خورده، محصولات خویش را با قیمت بالاتر عرضه نماید.
وی با اشاره به اینكه خوشبختانه رقم جدید سبد معیشت در كارگروه مزد مورد قبول واقع گرفت، اضافه كرد: رقم سبد معیشت خانوار با ۳۸ درصد رشد نسبت به آنچه در سال قبل تعیین شده بود، به چهار میلیون و ۸۵ هزار تومان افزایش خواهد یافت.
رییس كانون هماهنگی شورای اسلامی كار استان اصفهان تصریح كرد: در نظر داریم در شورای عالی كار بتوانیم یك مزد معقول و با رقم افزایش مشخص در نظر بگیریم.
معینی با اعتقاد بر اینكه رقم مزد باید افزایش یابد، اضافه كرد: به نظر می آید نظر دولت در این باره مثبت است، اما احتمال می رود كه دولت این افزایش را در قالب بن به كارگران پرداخت كند، با این این وجود معتقدیم كه افزایش مزد باید برای جامعه حقوق بگیر شامل كارگر و كارمند در قانون لحاظ شود و به صورت نقدی رقم افزایش مزد پرداخت گردد.
عضو شورای عالی كار با اشاره به اینكه بن باید بعنوان مزایای جانبی مزد باید در نظر گرفته شود، تصریح كرد: در قانون كار بن، بعنوان مزد محسوب نمی گردد و امیدواریم وزارت كار این موارد را لحاظ كند.1397/06/15
12:50:03
5.0 / 5
4197
تگهای خبر: بانك , راه , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک