بازار مسكن در سراشیبی ركود

بازار مسكن در سراشیبی ركود زمین دار شو: به دنبال جهش ۶۲ درصدی قیمت مسكن، معاملات افت چشمگیری پیدا كرده و بازار ملك در شهریورماه ۱۳۹۷ به صورت كامل وارد ركود شده است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، اوضاع بازار مسكن چندان مناسب نمی باشد. از طرفی قیمت ها در شهر تهران دچار رشد ۶۲ درصد شده و از جانب دیگر معاملات ۳۳ درصد كاهش یافته است. هم چنین سرعت رشد ماهیانه قیمت كه به صورت وحشتناكی، به سمت صعود پیش می رفت، در مردادماه كاهش پیدا كرد. رشد ماهیانه ی قیمت در تیرماه ۱۳۹۷ معادل ۷.۱ درصد بود كه در مردادماه به ۶.۱ درصد رسید. وجود حداقل سه نشانه ی خروج سفته بازان، ركود معاملاتی و عدم توان طرف تقاضا از آن حكایت می كند كه در ماه های پیش رو شاهد افت معاملات و كاهش سرعت رشد قیمت خواهیم بود.

عدم تمایل سازندگان به ساخت و ساز
بازار مسكن از سمت عرضه هم چندان تغذیه نمی گردد و بنابراین بی تعادلی، آینده ی بازار را تهدید می كند. بررسی ها از آن حكایت می كند كه طی هفته های اخیر با عنایت به گرانی مصالح ساختمانی، كمبود مشتری و نبود چشم انداز برای برآورد هزینه های احداث آپارتمان های نوساز، تمایل سازندگان و دارندگان املاك كلنگی برای مشاركت در ساخت به صورت چشمگیری كاهش یافته است. با این وجود مشاوران املاك می گویند كه رقابت عجیبی بین مالكان برای افزایش مداوم قیمت های پیشنهادی بوجود آمده و شرایط نشان داده است كه بازار مسكن به سمت ركود تورمی پیش می رود.
ركود فعلی در حالی رخ داده كه رشد قیمت مسكن حدود ۲۰۰ درصد پایین تر از رشد سكه و ارز بوده است اما بازار مسكن از ظرفیت لازم برای هماهنگی با رشد بازارهای مواری برخوردار نیست. حسام عقبایی ـ نایب رییس اتحادیه مشاوران املاك تهران ـ در پاسخ به این سوال كه با عنایت به فاصله حدود ۲۰۰ درصدی قیمت فعلی مسكن نسبت به رشد بازارهای سكه و ارز، وضعیت آینده را چطور ارزیابی می كنید؟ اظهار داشت: بازار مسكن را نمی توان با طلا و ارز مقایسه كرد. با اینكه رشد ۱۵۰ یا ۲۰۰ درصد قیمتهای دلار و سكه برای مخاطبان این حوزه سنگین بوده اما به هر حال افرادی می توانند با حداقل خرید به صورت محدود در این بازارها حضور داشته باشند. اما افزایش ۶۲ درصدی قیمت مسكن بسیار سنگین است؛ چونكه با یك كالا مواجهیم كه قیمت آن چند صد برابر یك سكه یا یك دلار است. مضافا اینكه تاكنون سابقه نداشته قیمت مسكن در بازه زمانی شش ماهه ۶۲ درصد رشد كند. از جانب دیگر مسكن نیاز اساسی برای كل جامعه به حساب می آید اما سكه و ارز برای مخاطبان خود جنبه سرمایه ای دارد.

ریشه های اصلی جهش قیمت در بازار مسكن
ریشه ی اصلی افزایش قیمت مسكن را می توان در عواملی مانند افزایش نقدینگی، رشد قیمت در بازارهای موازی و دنباله روی مسكن از سطح عمومی قیمت ها، ثبات قیمت مسكن در سال های پیشین، ساختار بازار مسكن (به طور مثال: عدم تقارن اطلاعات، زمان بر بودن ساخت وساز)، كاهش عرضه ی واحدهای كوچك متراژ، افزایش هزینه های تولید، تأثیر شهرسازی نامتقارن بر تمركز تقاضای مسكن بر برخی مناطق خاص و نقش عوامل روانی و نااطمینانی در آغاز جهش قیمتی پیدا كرد.

اعلام وصول طرح مالیات بر عایدی املاك
در این شرایط روز چهارشنبه ۷ شهریورماه، نمایندگان مجلس طرح مالیات بر عایدی املاك را اعلام وصول كردند. طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش املاك كه با هدف پشتیبانی از تولید و عرضه، كاهش نوسانات بازار مسكن، جلوگیری از سوداگری و پشتیبانی از خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعیف تدوین شده، با امضایِ ۱۱۷ نماینده مجلس شورای اسلامی، اعلام وصول شد.

اقدامات دولت برای كنترل بازار مسكن
در هفته های اخیر عباس آخوندی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ لوایحی را به دولت ارسال كرد. تعدیل بازار مسكن با افزایش عرضه واحدها برای فروش و اجاره، كنترل سوداگری در بازار مسكن با استفاده از قوانین مالیاتی، حمایت فوری از مستاجران در برابر تحولات بازار مسكن با استفاده از قراردادهای دو ساله و تعیین سقف ۱۰ درصد برای افزایش اجاره بهای سالیانه و لایحه دوفوریتی پیش نویس قانون پیش فروش ساختمان، اهم برنامه های جدید وزیر ساختمان دادمان را تشكیل می دهد.

مشاوران املاك می گویند بازار كاملا راكد است
حسام عقبایی ـ نایب رییس اتحادیه املاك می گوید: با عنایت به قیمت مسكن شهر تهران كه رشد ۶۲ درصدی داشته، از تیرماه شاهد كاهش حجم معاملات بودیم و پیش بینی ما این بود كه در صورت ادامه این وضعیت، بازار مسكن به سمت كاهش حجم معاملات پیش برود. اما شاهد بودیم كه در مردادماه ركود چشمگیر و عمیقی بازار مسكن را فرا گرفته است. ازاین رو می توانیم بگوییم كه بازار مسكن پیش از پیش بینی ها به صورت كامل وارد ركود شد. این افت شدید حجم خرید و فروش در صنف مشاوران املاك كاملا مشهود است.
وی كاهش قدرت خرید متقاضیان، افزایش شدید قیمت مسكن، ورود سفته بازان و سپس خروج آنان از بازار مسكن را از دلایل افت معاملات دانست و اضافه كرد: مشاوران املاك عنوان می كنند كه بازار مسكن در مردادماه قفل شده و خرید و فروش به ندرت انجام می گردد.

كاهش ۳۳ درصدی معاملات در مردادماه
در مردادماه ۱۳۹۷ متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای واحد مسكونی معامله شده با استفاده از بنگاه های معاملات ملكی شهر تهران حدود ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده كه نسبت به ماه قبل ۶.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل تا ۶۲.۱ درصد رشد دارد. بیشترین رشد متوسط قیمت مربوط به منطقه ۵ با ۸۱.۸ و كمترین میزان به منطقه ۱۲ با ۲۵.۳ درصد نسبت به مردادماه سال قبل اختصاص دارد.
این در شرایطی است كه گزارش بانك مركزی نشان داده است در مردادماه تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی در تهران به ۱۲ هزار واحد رسیده كه نسبت به تیرماه ۱۱.۲ و در مقایسه با مردادماه سال قبل ۳۳.۲ درصد كاهش دارد.1397/06/16
00:55:45
5.0 / 5
5471
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک