لبافی:

كمك جبرانی دولت به كارمندان و بازنشستگان نقدی خواهد بود

كمك جبرانی دولت به كارمندان و بازنشستگان نقدی خواهد بود زمین دار شو: یك كارشناس مسایل اقتصادی می گوید: توزیع كوپن یا سبد كالا راهكار پشتیبانی از اقشار محروم و كم درآمد نیست. به اعتقاد او هدف دولت از پرداخت كمك جبرانی، حفظ معیشت خانوارها در شرایط فعلی اقتصاد است.علی اكبر لبافی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به كمك جبرانی دولت به كاركنان و بازنشستگان، اظهار داشت: دولت مدتی است كه مبحث سبد حمایت غذایی را به منظور كمك به معیشت اقشار ضعیف و كم درآمد دنبال می كند كه البته هنوز به صورت كامل اختصاص نداده است. سازمان بازنشستگی هم به تازگی اعلام نمود كه ۹۵ درصد بازنشستگان كشوری، كمتر از سه میلیون تومان حقوق دریافت می كنند كه از این جهت نیازمند توجه هستند و با عنایت به آنكه مصوبه واریز كمك جبرانی دولت، مختص حقوق بگیران زیر سه میلیون تومان است، بر این اساس جامعه بازنشستگان مشمول دریافت سبد كالا می شوند. از طرفی امكان افزایش حقوق و دستمزد با روندی كه هم اكنون در كشور حاكم است، وجود ندارد چون باعث تورم و افزایش قیمتها می گردد.

وی در پاسخ به این پرسش كه اگر این طرح تورم زا است چرا دولت درصدد پرداخت كمك جبرانی به كاركنان و بازنشستگان است؟ اظهار داشت: واقعیت این است كه با تورم نقطه به نقطه ای كه هم اكنون به بالای ۳۶ درصد رسیده است، دیگر برای دولت اهمیتی ندارد كه با واریز كمك جبرانی، پنج یا شش درصد دیگر به تورم اضافه شود. دولت به تبعات پرداختهای نقدی و تاثیر آن بر نرخ تورم به خوبی آگاه است منتها در شرایط كنونی اولویت را بر حفظ قدرت خرید مردم گذاشته و تلاش می كند تا معیشت دهك های پایین جامعه را ولو به شكل مسكّن موقتی، حفظ كند.

این كارشناس مسایل اقتصادی درباره جامعه هدف این طرح كه حقوق بگیران زیر سه میلیون تومان را شامل می گردد نیز، اظهار داشت: دولت خط معیشتی را تعریف كرده كه بر مبنای آن یك خانواده مایحتاج اولیه خویش را تامین می كند و با ارزیابی اولیه ای كه انجام داده سه میلیون تومان را بعنوان خط معیشت و معیار خط فقر قرار داده تا برای كسانی كه در این خط جای می گیرند كمك های جبرانی اختصاص بدهد، منتها این ارزیابی نمی تواند منطقی باشد چون همین حالا خانواده هایی هستند كه كمتر از سه میلیون تومان می گیرند ولی درآمد سرشاری از عواید كارهای جانبی دارند و زندگیشان از پنج میلیون تومان بهتر است؛ خانواده هایی هم هستند كه فقط همین رقم را می گیرند یا عائله بیشتری دارند كه نمی گردد معیار قرار داد بنابراین آنچه كه امروز دولت استخراج و تصمیم گیری كرده همین رقم سه میلیون تومان است ولی مبنای علمی و ساز و كار مناسبی برای تشخیص میزان درآمد افراد نیست.

لبافی درعین حال درباره منابع اجرای این طرح، اظهار نمود: دولت حدود ۱۰۰ میلیارد دلار صادرات دارد كه ۵۰ میلیارد دلار آن نفت و گاز، ۲۵ میلیارد دلار فولاد و پتروشیمی و ۲۵ میلیارد دلار هم صادرات بخش خصوصی است كه اگر از صادرات بخش خصوصی بگذریم، متولی اصلی ۷۵ درصد ارز كشور خود دولت می باشد بنابر این منابع كافی برای اجرای این طرح و همینطور اختصاص سبد كالا را در اختیار دارد.

وی در انتها اضافه كرد: در گذشته سیستم كوپنی وجود داشت ولی چندان مورد مصرف خانواده ها قرار نمی گرفت یا كالاهایی عرضه می شد كه مورد نیاز مردم نبود بنابراین معتقدم راهكار پشتیبانی از اقشار محروم و كم درآمد، توزیع سبد كالا یا كوپن و بسته های غذایی نیست و باید به شكل ریشه ای اقدام عملیاتی صورت دهیم.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، به تازگی هیات وزیران به پیشنهاد مشترك وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه وبودجه كشور «پرداخت كمك جبرانی به كاركنان دولت و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی كشوری، لشكری» را به تصویب رسانده است. بر طبق این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه مجاز است، برای كاركنان رسمی، پیمانی كشوری و لشكری، كاركنان قرار دادی و شركتی و مستمری بگیران صندوقهای بازنشستگی كشوری، لشكری و بازنشستگان شركت فولاد و سایر صندوقها كه مجموع پرداختی آنها كمتر از ۳۰ میلیون ریال در ماه است، كمك جبرانی با استفاده از حساب بانكی در رابطه با حقوق و دستمزد آنها واریز نماید.
1397/08/14
13:07:11
5.0 / 5
4572
تگهای خبر: بانك , راه , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک