گزارش زمین دار شو به نقل از مهر؛

خطر انحراف در منابع بخش مسكن در لایحه بودجه

خطر انحراف در منابع بخش مسكن در لایحه بودجه زمین دار شو: یك كارشناس اقتصاد مسكن پیشنهاد داد: برای پیشگیری از انحراف در هزینه كرد منابع در نظر گرفته شده برای بخش مسكن در لایحه بودجه ۹۸، صندوق قرض الحسنه ساخت از اقساط برگشتی مسكن مهر احداث شود.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، چهارم دی ماه لایحه بودجه سال ۹۸ توسط رئیس جمهور جهت بررسی و تصویب، به مجلس شورای اسلامی نمایش شد. در بند «ب» تبصره ۸ این لایحه، برای عملیات تكمیل پروژه های مسكن مهر، طرح های بازآفرینی شهری و همین طور راه اندازی واحدهای مسكن اجتماعی و حمایتی، حداقل ۹.۵ هزار میلیارد تومان تخصیص داده شده است.
برای این منظور پیشنهاد شده است ۵ هزار میلیارد تومان از محل خط اعتباری مسكن مهر، به سرمایه بانك عامل بخش مسكن تبدیل گردد. همین طور ۴.۵ هزار میلیارد تومان از محل فروش یا در رهن گذاشتن و یا تهاتر اراضی و املاك متعلق به شركتهای عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسكن، در نظر گرفته شود. علاوه بر این منابع حاصل از واگذاری قطعی زمین های واحدهای مسكن مهر باز پیش بینی شده است.
دقت در استفاده از منابع بخش مسكن شرط لازم برای حل معضل این بخش
در همین ارتباط مهدی غلامی كارشناس مسكن در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در تخصیص منابع به بخش مسكن باید دقت لازم صورت گیرد تا این منابع به سمت حل مشكلات و معضلات این بخش مهم كشور هدایت شود.
غلامی افزود: سال هاست بخش مسكن كشور با ركود سنگین در تولید و عرضه مواجه می باشد و سیاست های اتخاذ شده نتوانسته است این ركود شكل گرفته را تغییر دهد. تحریك تقاضا و چند برابر شدن وام خرید مسكن نتوانست رونق واقعی به تولید مسكن كشور برگرداند، بلكه در این كمبود عرضه نسبت به تقاضای موجود، انگیزه ای شد تا قیمت مسكن باز افزایش پیدا كند.
وی اضافه كرد: باید به نقش بانك عامل بخش مسكن باز اشاره نمود. در این سال ها بانك عامل بخش مسكن همواره تمایل داشته است به جای وام ساخت، وام خرید مسكن بدهد.
افزایش سرمایه بانك عامل مسكن؛ قیچی دولبه بروز رونق یا ركود مسكن
به عنوان نمونه در گزارشی كه بانك عامل بخش مسكن از میزان اعطای انواع تسهیلات بانكی خود در چهار ماهه اول سال ۹۷ منتشر كرد، مشخص شد كه تسهیلات ساخت مسكن فقط ۶ درصد از تمام تسهیلات پرداختی این بانك را به خود مختص كرده است. بدین سبب این نگرانی وجود دارد كه افزایش سرمایه بانك مذكور بدون تعیین دقیق مسیر هزینه كرد، می تواند منجر به انحراف از رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده را به دنبال داشته باشد.
لزوم توجه جدی به مسكن روستایی در بودجه نهایی كشور
غلامی در مورد تخصیص بودجه برای راه اندازی واحدهای مسكن حمایتی باز اظهار داشت: یكی از مهمترین این موارد، واحدهای غیرمقاوم روستایی كشور است كه در سال های اخیر با بی مهری كامل مواجه بوده است.
در حالی كه هر چند سال یكبار با بروز یك حادثه طبیعی، بخشی از هموطنان كشور مورد لطمه جانی و مالی قرار می گیرند، بهسازی و نوسازی واحدهای غیر مقاوم روستایی مورد توجه جدی دولت قرار نگرفت و حتی تكلیف قانونی دولت در خصوص بازسازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسكن روستایی باز محقق نشد.
در برخی از سال ها بودجه مناسب تخصیص داده نشد و در سال هایی هم كه تخصیص داده شد، عدم همكاری بانك ها وسختگیری آنها در اعطای تسهیلات مانع تحقق اهداف شد.
از طرفی باتوجه به افزایش روزافزون قیمت مصالح ساختمانی، با رقم فعلی ۲۵ میلیون تومان، وام بهسازی و نوسازی مسكن روستایی نمی توان حتی نیمی از مسكن را راه اندازی كرد.
بنابراین لازم است علاوه بر اهتمام جدی بر اجرای تكالیف قانونی موجود، در بودجه كشور در مورد تعداد و میزان وام مسكن روستایی هم بازبینی شود.
پول محرومان برای تهیه مسكن اقشار متوسط به بالا هزینه نشود
غلامی در مورد اینكه اقساط بازگشتی مسكن مهر، به سرمایه بانك عامل بخش مسكن تبدیل گردد اظهار داشت: خط اعتباری مسكن مهر برای تامین مسكن محرومان و اقشار متوسط به پایین به وجود آمده بود و باید این خط اعتباری همین مسیر را در آینده باز ادامه دهد.از آنجایی كه حدود ۵۰۰ هزار واحد باقی مانده مسكن مهر هنوز تحویل داده نشده، اولویت استفاده از اقساط بازگشتی مسكن مهر، باید تكمیل و تحویل این واحدها باشد. پس از تحویل این واحدها، محل مناسب دیگر اعطای وام قرض الحسنه ساخت و نوسازی واحدهای روستایی است.
غلامی افزود: این در شرایطی است كه مسئولان بانك عامل بخش مسكن تمایل دارند از این منبع برای اعطای وام مسكن یكم استفاده كنند. وامی كه تنها اقشار متوسط به بالا می توانند از عهده سرمایه گذاری اولیه و بازپرداخت اقساط آن برآیند.
پیشنهاد جدید: احداث صندوق قرض الحسنه راه اندازی مسكن در شهرهای كوچك
این كارشناس مسكن اظهار داشت: با عنایت به شرایط فعلی بخش مسكن و نیازهای موجود، بهترین كار این است كه دولت صندوقی قرض الحسنه در بانك مسكن احداث كند و تمام منابع حاصل از اقساط بازگشتی مسكن مهر كه معادل ۵۰ هزار میلیارد تومان است را بعنوان سرمایه این صندوق اختصاص دهد و از این صندوق برای اعطای تسهیلات قرض الحسنه ساخت مسكن برای محرومین استفاده نماید. منابع این صندوق در سال اول می تواند به افزایش میزان وام واحدهای مسكن مهر برای تكمیل واحدهای باقی مانده اختصاص پیدا كند و برای سال های بعد برای بهسازی و نوسازی واحدهای روستایی استفاده گردد.
غلامی اضافه كرد: اگر این صندوق احداث شود، با عنایت به اینكه پشتیبانی از بخش تولید مسكن را به دنبال دارد، می تواند به رونق مداوم بخش مسكن كشور كمك نماید كه در این صورت علاوه بر صاحب خانه شدن محرومین و مقاوم شدن واحدهای غیر مقاوم روستاییان، اشتغال كشور باز رونق خواهد گرفت.

1397/10/10
14:17:29
5.0 / 5
4350
تگهای خبر: احداث , اشتغال , بازسازی , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک