یك كارشناس:

به جای مالیات، فضای تولید مسكن فراهم گردد

به جای مالیات، فضای تولید مسكن فراهم گردد زمین دار شو: یك كارشناس اقتصاد مسكن اظهار داشت: به سبب تورم غیرقابل پیش بینی در كشور، محاسبات مربوط به عایدی سرمایه گذاران از مسكن دشوار شده و به جای مالیات، بهتر است فضای كسب و كار در بخش ساختمان را فراهم نماییم.


مهدی روانشادنیا در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: در شرایط فعلی مخالف طرح های مالیاتی بر بخش مسكن هستم؛ برای اینكه وضعیت فعلی بازار مسكن هم برای تولیدكنندگان و هم برای خریداران مبهم است و بنا بر این اضافه كردن پارامتر جدید به تصمیم گیری های بخش تولید و مصرف مسكن می تواند ركود عجیبی كه در بازار حاكم است را دامن بزند.
وی ادامه داد: دومین دلیل این است كه اصولا بانك های اطلاعاتی دقیق و شفافی برای بهره بردن از مزایای چنین قوانین و مقرراتی نداریم. ما با یك تورم واقعا غیرقابل پیش بینی در كشور مواجهیم كه خودش محاسبات مربوط به عایدی یك سرمایه گذار از مسكن را بسیار دشوار می كند. در نتیجه هم به سبب ابهاماتی كه وجود دارد و هم به سبب وضعیت فعلی بازار، به نظر می آید كه طرح مالیات بر عایدی سرمایه نمی تواند در وضعیت فعلی، مناسب باشد.
این كارشناس اقتصاد مسكن اشاره كرد: قبل از این كه قانون جدیدی را به صنعت ساختمان اضافه نماییم، به فكر این باشیم كه چطور می توانیم فضای كسب و كار را برای بخش ساختمان فراهم نماییم تا كمبودی كه در سال های آینده با آن مواجه خواهیم شد را جبران نماییم.
روانشادنیا درباره راهكار ورود ۲.۶ میلیون واحد مسكونی خالی كشور به بازار مصرف اظهار داشت: بخشی از ۲.۶ میلیون واحد خالی، قابل عرضه به بازار نیست. برخی از این واحدها بعنوان خانه های موروثی و خانه های افرادی كه در خارج از كشور زندگی می كنند استفاده می شوند كه مسائل حقوقی در میان شركا وجود دارد. ابتدا باید خانه های خالی از لحاظ شرایط تفكیك شود و بخشی كه بعنوان تمركز سرمایه نگه داشته شده قابل فكر كردن است. البته سوژه باید فراتر از صنعت ساختمان مورد بررسی قرار گیرد؛ برای اینكه خیلی از پارامترهای اقتصادی خارج از صنعت ساختمان موثر هستند. مثلا بیشتر از ۸۰ درصد دارایی های خانوار در ایران در چارچوب ساختمان تجمع پیدا می كند. باید گزینه های دیگری را برای سرمایه گذاران فراهم نماییم تا مسكن از حالت كالای سرمایه ای به كالای مصرفی تبدیل گردد كه یك سوژه اقتصادی چندوجهی است.
وی میانگین جهانی واحدهای مسكونی خالی در جهان را چهار تا هشت درصد اعلام و اشاره كرد: در كشورهای توسعه یافته عرف بر این است كه نسبت خانوار به مسكن یك به ۱.۰۴ تا ۱.۰۸ باشد. ما باز در ایران حدودا در همین حدود قرار داریم اما مشكل به عدم توزیع مناسب مربوط میگردد كه نتیجه اش ۲.۶ میلیون واحد خالی از یك طرف و عدم پاسخگویی به تقاضای واقعی از جانب دیگر شده است.
به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، طرح مالیات بر خانه های خالی ابتدا در كمیسیون های اقتصادی و عمران عنوان شد كه كمیسیون عمران با آن مخالفت كرد و كمیسیون اقتصادی باز با جامع تر كردن طرح مالیات بر عایدی سرمایه املاك را در نظر گرفت كه البته كمیسیون پس از جمع بندی گزارش خودرا به صحن علنی مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهدنمود.1397/10/16
14:17:58
5.0 / 5
4429
تگهای خبر: بانك , راه , ساختمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک