رقم هزینه زندگی كارگران فردا مشخص می شود؟

رقم هزینه زندگی كارگران فردا مشخص می شود؟ زمین دار شو: كمیته دستمزد شورای عالی كار با هدف بررسی هزینه معیشت كارگران و تعیین رقم دقیق هزینه زندگی خانوارها فردا تشكیل جلسه می دهد.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در آخرین نشست كمیته دستمزد شورای عالی كار مقرر شد تا رقم هزینه ماهانه معیشت كارگران در سراسر كشور به شكل دقیق تر بررسی و در جلسه آینده تعیین شود.

اعضای كمیته دستمزد شورای عالی كار در سومین جلسه خود موافقت كردند سبد هزینه معیشت كارگران را مجدداً در نشست آتی كمیته دستمزد كه فردا برگزار می شود، بررسی نمایند. این تصمیم به دنبال عدم حضور نمایندگان كارفرمایی و غیبت آنها در دومین جلسه كمیته دستمزد اتخاذ و به دنبال آن مقرر شد تا اعضای كمیته در نشست بعدی بطور جدی به سوژه معیشت خانوارهای كارگری و دستمزد سال ۹۸ ورود كنند.

پیش از این نماینده كارگران در شورای عالی كار از افزایش فاصله بین فاصله دستمزد و سبد معیشت كارگران آگاهی داده و اظهار داشته بود: عقب افتادگی مزدی كارگران نسبت به سبد معیشتی كه سال قبل تعیین شد به یك میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است و كارفرمایان در جلسات شورای عالی كار برای ترمیم مزد و معیشت كارگران همراهی نمی كنند.

بر اساس تحقیقات میدانی و محاسبات آماری كمیته های مزد انجمن های صنفی و تشكل های كارگری از وضع معیشت خانوار در مناطق و استان های مختلف، هزینه ماهانه سبد معیشت كارگران الان به پنج میلیون تومان رسیده و این رقم هزینه زندگی یك خانوار چهار نفره در ماه است.به گفته فعالان كارگری، با در نظر گرفتن این رقم می توان فهمید كه حقوق یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی كارگران كه سال قبل در شورای عالی كار به تصویب رسید، چه میزان از هزینه پنج میلیون تومانی زندگی كارگران را پوشش می دهد و چنانچه شورای عالی كار فكری برای معیشت كارگران در سال آینده نكند، خیلی از خانوارها از زیر خط فقر هم پایین خواهند رفت.

بسیاری از كارشناسان و فعالان حوزه كار بر این باورند كه با عنایت به فاصله بین حداقل دستمزد و سبد معیشت كارگران، شورای عالی كار باید به سمت واقعی كردن دستمزد سال آینده كارگران برود چونكه دستمزدهای فعلی جوابگوی معیشت كارگران نیست و باید به شكل منطقی واقعی شود.

به اعتقاد كارشناسان در بحث تعیین دستمزد غیر از بحث تورم باید به سبد معیشت خانوار هم توجه كرد چونكه سبد معیشت تعریف دیگری از خط فقر است. بر اساس ماده ۴۱ قانون كار شورای عالی كار موظف است همه ساله میزان حداقل مزد كارگران را برای نقاط مختلف كشور و یا صنایع مختلف با عنایت به درصد تورم اعلامی از طرف بانك مركزی و در نظر گرفتن سبد معیشت خانوار تعیین كند.

مركز پژوهش های مجلس اخیراً در گزارشی از برآورد خط فقر در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۷ اعلام نمود كه خط فقر در انتهای سال ۱۳۹۷ تحت تأثیر رشد شاخص قیمت گروه های خوراكی نسبت به سایر گروه ها افزایش خواهد یافت. در این گزارش همین طور كاهش قابل توجه قدرت خرید خانوارها و ضرورت توجه به سیاست های حمایتی یاد شده قرار گرفته است.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، با در نظر گرفتن گزارش مركز پژوهش های مجلس و گزارشهای استخراج شده كمیته های دستمزد استانی از رقم هزینه سبد معیشت و تاكید مقامات و فعالان كارگری بر ضرورت تقویت قدرت معیشت خانوارهای كارگری در سال آینده، شورای عالی كار وظیفه سنگینی برای تعیین دستمزد سال ۱۳۹۸ خواهد داشت.
1397/11/23
13:12:59
5.0 / 5
4211
تگهای خبر: بانك , راه , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک