كار و تعاون در هفته ای كه گذشت

وام های بانكی از كجا سر در می آورند؟

وام های بانكی از كجا سر در می آورند؟ زمین دار شو: اعلام آمار بیشترین كاهش استخدام در شركتها، افزایش سرمایه بانك توسعه تعاون و رشد نقدینگی در ۱۰ سال قبل از مهمترین خبرهای حوزه كار و تعاون در هفته جاری بود.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، این هفته معاون وزیر كار از تصویب افزایش سرمایه بانك توسعه تعاون در كمیسیون تلفیق مجلس آگاهی داد و اظهار داشت: كار توزیع كالاهای اساسی و اقلام موردنیاز مردم در ماه مبارك رمضان به تعاونی ها واگذار خواهد شد.

آنطور كه محمدجعفر كبیری گفته، با تصویب كمیسیون تلفیق مجلس به دولت اجازه داده شده تا سقف ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان از محل بند ۲۹ اصل ۴۴ برای توسعه بخش تعاون تهاتر و بوسیله فروش سهام تأمین كند.

به سبب این بند باید ۳۰ درصد از درآمدهای حاصل از واگذاری های شركتهای دولتی به بخش خصوصی در اختیار بخش تعاون قرار گیرد.

بر اساس قانون ۷۰ درصد منابع بانك توسعه تعاون باید به تعاونی ها اختصاص داده شود كه تصویب این مصوبه گام بزرگی در جهت افزایش سرمایه بانك توسعه تعاون و توزیع مناسب تر تسهیلات بانك به تعاونی ها است.

این هفته داد رئیس مجمع كارآفرینان از رشد نقدینگی كشور و عدم تخصیص منابع بانكی به بخشهای تولید و صنعت درآمد.

محمدرضا دیانی افزایش نقدینگی را بزرگترین چالش اقتصاد كشور عنوان نمود و آنرا از توزیع اسلحه خطرناك تر دانست.

وی اظهار داشت: نقدینگی در ایران نسبت به ۱۰ سال قبل ۹۷۴ درصد رشد كرده و در بخشهای اشتغال و مولد صرف نشده است در صورتیكه اگر این منابع در بخشهای مولد، صنعت، و اشتغال سرمایه گذاری می شد امروز دستكم ۴۰ میلیارد دلار افزایش درآمد ارزی داشتیم.

به اعتقاد رئیس مجمع كارآفرینان امروز بخش اعظمی از منابع بانك ها در ساخت برج های عاج و مال ها هزینه می شود و كمترین منابع به تولید و صنعت اختصاص می یابد.

بررسی مقایسه ای آمار بازار كار در طول سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نشان داده است كه حجم استخدام كسب وكارهای دیجیتال و استارت آپها از رشد ۴۶ درصدی در شرایط اقتصادی حاضر برخوردار می باشد.

در گزارشی كه از آمار و تحلیل مقایسه ای وضعیت كسب و كارها در زمینه منابع انسانی طی سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و در شرایط بحران اقتصادی كشور نمایش شده، تنها شغل هایی كه حجم استخدامشان كم نشده شغل های مربوط به حوزه IT بوده و استخدام گروه شغلی مهندس كامپیوتر، نرم افزار و طراح وب در این بازه زمانی افزایش ۱۴ درصدی داشته است.

با مقایسه سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ بیشترین كاهش استخدام را شركت های مخابراتی با ۷۷ درصد، نیروگاه ها با ۷۰ درصد و دارویی و تجهیزات پزشكی با ۵۸ درصد داشته اند و شركت های خودروسازی با ۳۷ درصد در رتبه بعدی قرار گرفته اند.

امضای تفاهم نامه همكاری میان جهاد دانشگاهی و وزارت تعاون در زمینه تشكیل تعاونی های دانش بنیان از دیگر خبرهای این هفته بود.

به سبب این تفاهم نامه تشكیل تعاونی های دانشجویی با محور فعالیت های نوآورانه و دانش بنیان آغاز و از ظرفیت دانشجویان در فعالیت های نوآورانه و تشكیل تعاونیهای دانش بنیان استفاده خواهد شد.

این تفاهم نامه ضمن همكاری مثمرثمر میان معاونت فرهنگی جهاد و معاونت تعاون وزارت كار، در زمینه ارتقا و ترویج فرهنگ تعاون خصوصاً در دانشگاه ها، زمینه استفاده از ظرفیت جهاددانشگاهی در دانشگاه ها را فراهم می آورد.
1397/12/02
19:12:22
5.0 / 5
4498
تگهای خبر: اشتغال , بانك , تسهیلات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک