گزیده اخبار اقتصادی روز شنبه

میزان گرانی در اقتصاد ۹۷ ایران چقدر بود؟

میزان گرانی در اقتصاد ۹۷ ایران چقدر بود؟ زمین دار شو: سال قبل با عنایت به خروج آمریكا از برجام و اعمال تحریم ها بر اقتصاد ایران كه منجر به افزایش قیمت ارز یا كاهش ارزش پول ملی شد، سال سختی برای اقتصاد ایران بود كه بررسی ها نشان از آن دارد كه كالاهای بیشتر بازارهای مهم اقتصادی روند صعودی به ثبت رسانده اند.


به گزارش خبرنگار ایسنا، نخستین بسته اقتصادی سال ۱۳۹۸ خبرگزاری ایسنا اخبار مهمی در زمینه بررسی قیمت ها طی دو سال گذشته، آغاز پروسه ادغام چهار بانك و مؤسسه مالی و اعتباری وابسته به نیروهای مسلح از روز آینده، حل كهنه ماجرای دولت، سه بانك و مشتریان، بررسی شرایط بازار مسكن در اسفندماه، وضعیت پرواز با فوكر ۱۰۰ در ایران، پرداخت الكترونیكی عوارض آزادراه ها، میزان تولید نفت اوپك، بررسی روند تولید فاز ۱۴ پارس جنوبی، شرایط بازار اینترنت ثابت ایران، احتمال افزایش قیمت آب معدنی و بازار ارز را در خود جای داده است.
در دو سال اخیر خصوصاً سال ۱۳۹۷ قیمت خیلی از كالاها در بازارهای مختلف به واسطه رشد قابل توجه نرخ ارز و اعمال تحریم های آمریكا روند صعودی به خود گرفته كه برمبنای آمارهای منتشره اتاق بازرگانی تهران در طول ۱۱ ماهه سال قبل در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۶ قیمت كالاهای بیشتر بازارهای اصلی اقتصاد روند صعودی به خود گرفته اند.
طبق این آمار میانگین قیمت سكه تمام بهار طرح جدید باز از یك میلیون و ۳۰۰ هزار تومان سال ۹۶، به سه میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسیده و رشدی ۱۶۴ درصدی داشته است.
میانگین نرخ دلار در بازار آزاد تهران در سال ۹۶، ۳، ۹۹۴ تومان بوده و این میانگین در سال ۹۷ به ۱۰ هزار و ۵۴۵ تومان رسیده و افزایشی ۱۶۴ درصدی داشته است. یورو باز بطور میانگین ۴، ۷۳۴ تومان در سال ۹۶ و ۱۲ هزار و ۳۰۶ تومان در سال ۹۷ قیمت گذاری شده و افزایشی ۱۶۰ درصدی داشته است.
میانگین قیمت گذاری هر متر واحد مسكونی در تهران از چهار میلیون و ۷۲۰ هزار تومان در سال ۹۶، به هفت میلیون و ۹۶۰ هزار تومان در سال ۹۷ رسیده و از این نظر افزایشی بیشتر از ۶۸ درصدی داشته است.
سهام داران بانكهای نیروهای مسلح بخوانند
در ماه های پایانی سال قبل بانك مركزی تصمیم خود در خصوص ادغام بانك ها و مؤسسات مالی و اعتباری وابسته به نیروهای مصلح را به صورت رسمی كلید زد و مقرر شد در ابتدای كار این بانك ها در ظاهر همچون گذشته كار خودرا ادامه دهند و نخستین قدم برای ادامه حیات آنها به صورت ادغامی فروش سهام آنها باشد كه قرار بر آن است از روز آینده سهام این بانك ها و مؤسسه مالی و اعتباری به فروش برسد.
سهام هر كدام از بانك ها و مؤسسه مالی و اعتباری بررسی شده و صاحبان سهام می توانند سهام خودرا حتی تا ارزش گذاری مجدد سپس ادغام نگه دارند. طبق اطلاعیه های انتشار یافته از روز یكشنبه ۱۸ فروردین ماه به مدت ۳۰ روز كاری (۲۹ اردیبهشت ماه) امكان استفاده از شرایط خرید سهام فراهم است.
مسائل بازار پولی و مالی كشور در روز جاری به اینجا ختم نمی گردد، سال ها پیش قسمتی از بدهی مشتریان سه بانك تجارت، صادرات و ملت به تضمین دولت پرداخت شده بود، اما همچنان در رابطه با آزادسازی وثایق تسهیلات گیرندگان مشكلاتی وجود داشت، تا این كه در بودجه امسال قرار بر این شده كه تحت شرایطی، بانك ها وثایق را آزاد كنند و اقداماتی برای رفع ممنوع الخروجی ذی نفعان انجام دهند.

بازار اسفند مسكن گرم تر از بهمن ماه
همواره یكی از موضوعاتی كه برای خوانندگان خبرهای اقتصادی مد نظر بوده، بازار مسكن می باشد، بررسی ها نشان از آن دارد كه در اسفندماه نسبت به زمان مشابه سال قبل در كل كشور و شهر تهران به ترتیب ۲۶ در افزایش و ۷ درصد كاهش به ثبت رسیده و این در حالی است كه تعداد قراردادها به ترتیب ۲۴ و ۳۳ درصد نسبت به بهمن ماه افزایش نشان داده است.
بگفته مصطفی قلی خسروی- رئیس اتحادیه مشاوران املاك بیان كرد: در اسفندماه سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۶۹ هزار و ۱۴۰ مورد خرید و فروش ملك در كل كشور انجام شده و ۳۵ هزار و ۲۳۳ قرارداد اجاره در كل كشور به امضا رسیده كه نسبت به بهمن ماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۰ درصد و نسبت به اسفندماه سال پیش از آن ۱۲ درصد كاهش یافته است.
فوكرهای ایران بی خطر پرواز می كنند؟
هواپیمای فوكر ۱۰۰ كه در ایران سال های بسیاری عمر گذرانده و شركت هایی همچون ایران ایر، آسمان، قشم ایر، كیش ایر و كارون از آن استفاده می برند چند وقتی بود كه اشكالات در ارابه های فرود آن منجر به آن شد تا مهلتی به شركت های بهره بردار این هواپیما داده شود تا با رعایت آن استاندارد پرواز خودرا ارتقا دهند. در این رابطه رضا جعفر زاده- سخنگوی سازمان هواپیمایی كشور با اشاره به اینكه هواپیمای فوكر ۱۰۰ پنج شركت هواپیمایی مربوطه زمین گیر نبودند و در حال نمایش خدمات پروازی هستند، بیان كرد: این دستورالعمل در امتداد افزایش استاندارد پرواز هواپیمای فوكر ۱۰۰ بود كه به پنج شركت هواپیمایی اعلام گردید و آنها باز با عنایت به تكلیف ابلاغ شده دستورالعمل فوری صلاحیت پروازی را در مهلت تعیین شده اجرایی كردند.
جریمه ۳۰ هزار تومانی، در صورت فراموشی پرداخت عوارض الكترونیكی
در ایام انتهای اسفندماه سال قبل بعضی از آزادراه های كشور با سیستم قدیمی پرداخت عوارض خداحافظی كردند و سامانه های به روز كه بوسیله اینترنت و برنامه های كاربردی فعالیت خودرا انجام می دهند به آزادراه های كشور آمدند، ارتقا و به روزرسانی همواره مناسب می باشد اما این اتفاق نیاز به اطلاع رسانی و آموزش مناسب و همسو دارد برای اینكه خیلی از افراد هنوز خودرا با به روزرسانی های موجود در اطراف خود وقف نداده اند و شاید عدم آگاهی نسبت به تغییر شیوه پرداخت عوارض آزادراه ها منجر به اعمال جریمه ۳۰ هزار تومانی آنها شود.
حال مالكان خودروهایی كه سفرهای نوروزی را انجام داده اند می توانند تا ۲۴ فروردین ماه برای پرداخت عوارض الكترونیكی خود به سامانه های اعلامی بازگشت كنند.
در تعطیلات نوروز چقدر بنزین مصرف شده است؟
مصرف بنزین پارسال با عنایت به سود قاچاق آن روند صعودی به خود گرفت و حتی كار را به جایی رساند كه انتشار ماهانه آمار مصرف بنزین به آمار محرمانه تبدیل گردد اما با این وجود آمار مصرف روزانه بنزین در روزهای نوروز منتشر گردید كه پیش بینی ها از مصرف بنزین در ۱۴ روز فروردین را محقق نكرد. بررسی ها نشان از آن دارد كه وقوع سیل در بعضی از نقاط كشور در عدم تحقق پیش بینی ها بی تأثیر نبوده است.
ادغام در انتظار شركت های نمایش دهنده اینترنت
هر زمان كه حرفی از ادغام به میان می آید احساس ناخوشایندی ایجاد می شود و همواره ادغام ها در حوزه پولی و مالی كشور بسیار سر و صدا می كند اما این دفعه با وجود آنكه ادغام حوزه پولی و بانكی به سرانجام نرسیده رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتر ای از ادغام شركت های نمایش دهنده اینترنت ثابت سخن به میان آورده است و با تاكید بر ضرورت توسعه اینترنت ثابت برای اجرای طرح تحول دیجیتال، اشاره كرد: سهم بازار آن قدر نیست كه ۱۷ شركت بخواهند در این زمینه كار كنند و باید برنامه ای برای اینترنت ثابت داشته باشیم كه طبیعتاً قسمتی از این طرح هم ادغام شركت ها است.
این صحبت ها در حالی به میان آمده كه محمدباقر اثنی عشری معتقد می باشد از ابتدا اعطای پروانه FCP به ۱۷ شركت غلط بوده است.
مراقب گرانی ها باشید
یكی از بازارها كه پارسال نوسان قیمت قابل توجهی را تجربه كردند و این نوسانات بر دیگر بازارها تأثیرگذار بود و نارضایتی بسیاری را به همراه داشت، بازار محصولات پتروشیمی بود، بازاری كه حتی برای خود سلطان هایی را دست و پا كرد و شرایط دلال بازی شرایط را به سمتی بود كه افراد و كارخانجات روزانه با افزایش قیمت محصولات پلاستیكی مواجه شوند و این افزایش قیمت ها خودرا در سطح بازار خرده فروشی به شدت نشان داد.
یكی از بازارهایی كه تحت تأثیر مستقیم قیمت محصولات پلاستیكی قرار دارد آب معدنی است كه بگفته دبیر انجمن تولیدكنندگان آب معدنی اعلام نموده كه بررسی بازار محصولات پتروشیمی حكایت از آن دارد كه برخی ها به دنبال افزایش قیمت محصولات پلاستیكی است و این مساله تأثیر مستقیمی بر قیمت محصولات خوراكی به خصوص آب معدنی دارد. پیمان فروهر با عنایت به این مسائل آگهی داده كه مراقب افزایش قیمت آب معدنی در آستانه افزایش تقاضا باشد.
ثبات در بازار ارز
بانك ها از سال قبل مجاز به خرید ارز از مردم شدند كه در ابتدا قیمت خرید ارز از طرف بانك ها بسیار پایین تر از بازار آزاد بود، اما به تدریج با سیاست های بانك مركزی قیمت خرید ارز در بانك ها افزایش یافت و به بازار آزاد نزدیك شد.
در همین راستا، بانك ها امروز (۱۷ فروردین) هر دلار آمریكا را ۱۲ هزار و ۸۱۹ تومان و هر یورو را ۱۴ هزار و ۳۸۴ تومان از مردم می خرند كه نسبت به روزهای پایانی سال تغییر چندانی نداشته است. همین طور بانك ها هر پوند انگلیس را ۱۶ هزار و ۷۲۹ تومان خریداری می كنند.
از طرف دیگر صرافی های مجاز بانك مركزی قیمت ارز را نسبت به روزهای گذشته تغییری نداده اند و قیمت خرید هر دلار آمریكا را ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان و قیمت فروش آنرا ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام نموده اند. همین طور قیمت خرید هر یورو در این صرافی ها ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شده است.1398/01/18
13:32:39
5.0 / 5
4462
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک