جزئیات افزایش حقوق كارگران در سال ۹۸

جزئیات افزایش حقوق كارگران در سال ۹۸ زمین دار شو: با تصویب افزایش ۳۶.۵ درصدی حداقل دستمزد سال ۱۳۹۸ در آخرین نشست اعضای شورای عالی كار، پایه حقوق كارگران ۴۰۰ هزار تومان بیشتر شد و از یك میلیون و ۱۱۲ هزار تومان به یك میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، شورای عالی كار در دویست و هشتاد و دومین نشست خود در ایام پایانی سال ۱۳۹۷ بعد از ۱۲ ساعت مذاكره فشرده میان نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت، حداقل دستمزد كارگران و مشمولان قانون كار را ۳۶.۵ درصد افزایش داد. با این افزایش پایه حقوق كارگران كه پارسال یك میلیون و ۱۱۲ هزار تومان بود به یك میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید و ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

اما شورای عالی كار برای امسال رقم بن خواربار كارگران را كه از سال ۱۳۹۵ مبلغ ۱۱۰ هزار تومان ثابت مانده بود ۸۰ هزار تومان دیگر افزایش داد تا از فرودین ماه سال جاری در حقوق كارگران ۱۹۰ هزار تومان منظور شود.

حق مسكن از دیگر آیتم های بسته مزد كارگران است كه اعضای شورای عالی كار بهمن ماه سال قبل سر افزایش ۶۰ هزار تومانی آن به توافق رسیدند. به این ترتیب كمك هزینه مسكن كارگران كه از سال ۱۳۹۵ مبلغ ۴۰ هزار تومان بود هم به ۱۰۰ هزار تومان رسید؛ اما این مصوبه برای اجرایی شدن به تأیید و تصویب هیأت وزیران نیاز دارد و كارگران انتظار دارند در همین روزهای نخست سال جدید، هیأت وزیران این مصوبه را تصویب كند تا در فیش حقوق فروردین ماه آنها اعمال شود.

جدول مزد سال ۱۳۹۸ (ارقام به تومان)در مصوبه ۲۸ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ همچنین سایر سطوح مزدی به میزان ۱۳ درصد به اضافه روزانه ۸، ۷۰۰ تومان معادل ۲۶۱ هزار تومان رقم ثابت ماهانه تعیین شد؛ این در حالی بود كه سال ۹۷ این رقم ۱۰.۴ درصد به اضافه روزانه ۲، ۸۲۰ تومان معادل ۸۴ هزار و ۶۲۴ تومان رقم ثابت در ماه به تصویب رسید.

افزایش سایر سطوح مزدی شامل كارگران مشمول قانون كاری است كه پایه حقوق آنها بیشتر از یك میلیون و ۱۱۲ هزار تومان مصوب سال ۹۷ است. همینطور پایه سنوات كارگران به دنبال مصوبه ۲۸ اسفند ماه شورای عالی كار به ۷۰ هزار تومان رسید. پایه سنوات كارگران قرارداد موقت و دائم مشمول قانون كار با بیشتر از یك سال سابقه كار سال قبل روزانه ۱، ۷۰۰ تومان معادل ۵۱ هزار تومان تعیین شده بود.

جدول مزد سال ۱۳۹۷ (ارقام به تومان)تمام كارگران دارای یك سال سابقه كار یا كاركنانی كه یك سال از دریافت آخرین پایه سنوات آنها در كارگاه گذشته باشد، مشمول دریافت پایه سنواتی می شوند و این مبلغ به حقوق پایه كارگران اضافه می شود تا به تناسب در عیدی و پاداش، اضافه كار و حق سنوات آنها محاسبه شود.

اعضای شورای عالی كار همینطور حق اولاد كارگران را به ازای هر فرزند زیر ۱۸ سال ۱۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان تعیین كردند كه این میزان سال قبل ۱۱۱ هزار و ۱۲۶ تومان بود.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، بخشنامه دستمزد سال ۹۸ پیش از شروع سال جدید و ۲۸ اسفند ماه سال قبل از جانب وزیر كار جهت اجرا به تمام بنگاهها و واحدهای مشمول قانون كار ابلاغ گردید تا افزایش ۳۶.۵ درصدی حداقل مزد از فروردین ماه امسال در پایه حقوق كارگران اعمال شود.

با در نظر گرفتن كمك هزینه مسكن، بن خواربار، سنوات و دیگر مزایای جانبی مزد، حداقل دستمزد سال ۱۳۹۸ یك كارگر مجرد به یك میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و حداقل دستمزد یك كارگر متأهل با محاسبه حق اولاد یك فرزند به حدود دو میلیون تومان افزایش پیدا كرد.
1398/01/19
14:24:02
5.0 / 5
4129
تگهای خبر: مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک