با وزیر جدید راه و شهرسازی

رونق مسكن توسط وزارت راه و شهرسازی

رونق مسكن توسط وزارت راه و شهرسازی به گزارش زمین دار شو همزمان با برنامه دولت برای عرضه نهصد هزار واحد مسكونی در دو سال آتی، رونق حوزه مسكن كلید می خورد و طبق وعده وزیر جدید راه و شهرسازی، هفته آینده رونمایی می شود.


به گزارش زمین دار شو، با روی كار آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی محمد اسلامی، تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسكونی تا سال ۱۴۰۰ در سه بخش شهرهای جدید، بافت های ناكارآمد و بنیاد مسكن شروع شد. او هم چنین اعلام نمود كه ۵۰۰ هزار واحد باقی مانده مسكن مهر را تا آخر سال ۱۳۹۸ تكمیل خواهد نمود.
اما بخش مسكن كه از آن بعنوان حوزه ای پیشران یاد می شود طی شش سال قبل به علت اثرپذیری از شرایط كلان اقتصادی و رشد قیمت بازارهای موازی كه منجر به افزایش قیمت مسكن شده در ركود به سر می برد. همزمان با برنامه اسلامی برای بالا بردن تولید، سیستم بانكی هم بسته رونق بخش مسكن را آماده كرده و به نقل از مدیرعامل بانك مسكن، این بسته كه از اواخر سال قبل شروع شده مراحل نهایی خویش را طی می كند. رحیمی اناركی گفته است: در تدوین این بسته تلاش شده هم به بخش عرضه و هم به بخش تقاضا توجه گردد.
ابوالقاسم رحیمی اناركی در مراسم افتتاح پروژه صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان شمال غرب با اشاره به ظرفیت های صنعت ساخت و ساز در شرایط فعلی اقتصادی اظهار داشت: تولید مسكن بعنوان حوزه ای كه می تواند به اقتصاد كشور كمك نماید، شناخته شده است. از یك سال پیش به علت تحریم های آمریكا در شرایط ویژه اقتصادی خاص قرار گرفته ایم و این فشارها نشانه این است كه وارد یك نبرد اقتصادی تمام عیار با آمریكا شده ایم. ازاین رو به جهت اینكه ما بتوانیم از این شرایط در كشور عبور نماییم باید از تمامی پتانسیل های داخلی كه به تحریم ها وابسته نیست، استفاده نماییم.
مدیرعامل بانك مسكن با اشاره به اینكه باید اقداماتی برای پیشگیری از كاهش «رشد اقتصادی»، كوچك شدن اقتصاد و افزایش اشتغالزایی انجام دهیم، اظهار داشت: یكی از بخش هایی كه واجد این شرایط است و كمترین تأثیر را می تواند از تحریم ها به خود ببیند حوزه مسكن و ساختمان است كه تمام نهاده های آن در داخل موجود است و می تواند نیازهای داخلی را فراهم آورد.
رحیمی اناركی اضافه كرد: با عنایت به اینكه مسكن و ساختمان از اولویت های دولت و وزارت راه و شهرسازی است، در همین راستا راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد برای سال های ۹۸ و ۹۹ برنامه ریزی شده است. ضمن اینكه ۵۰۰ هزار واحد باقی مانده مسكن مهر تا آخر امسال تكمیل می شود تا پرونده مسكن مهر بسته شود. دولت در این زمینه برنامه های ویژه ای دارد به صورتی كه در مجموع طی دو سال آینده ۹۰۰ هزار واحد مسكونی در كشور عرضه خواهد شد كه می تواند ظرفیت قابل توجهی را برای رشد اقتصادی، رونق تولید و افزایش اشتغال فراهم آورد.
وی خاطرنشان كرد: تدوین بسته رونقِ بخش مسكن از اواخر سال قبل شروع شده و مراحل نهایی خویش را طی می كند؛ در تدوین این بسته تلاش شده هم به بخش عرضه و هم به بخش تقاضا توجه گردد.
رحیمی اناركی با اشاره به اینكه مهمترین مبحث در صنعت ساختمان مبحث تأمین مالی است اظهار داشت: اگر این مورد حل نشود این طرح ها و پروژه ها ولو با طراحی زیبا روی كاغذ خواهند ماند و اجرا نخواهد شد ازاین رو مهمترین موضوعی كه در این بسته پیش بینی شده تأمین مالی پروژه ها است.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن اظهار داشت: یكی از مهمترین منابعی كه ما امكان نقد كردن آنرا تابحال نداشتیم، تسهیلاتی است كه در پرتفوی بانك نگهداری می شود و بعنوان دارایی بانك است كه رقم خالص آن حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود. بخش قابل توجهی از این تسهیلات می تواند در چارچوب اوراق مشاركت رهنی یا اوراق MBS به نقدینگی جدید تبدیل گردد و یك جریان جدید مالی ایجاد كند.
وی ابراز امیدواری كرد: این بسته هفته آینده در نخستین همایش این بانك رونمایی شود.
 

توسعه صندوق های زمین و ساختمان

در ادامه این مراسم، روزبه ظهیری مدیرعامل شركت انبوه ساز وابسته به این بانك با اشاره به اینكه بانك مذكور تنها مجموعه دارای سابقه تأسیس صندوق زمین و ساختمان است، اظهار داشت: سومین صندوق سرمایه گذاری هم در شهر ری در مرحله ساخت قرار دارد و امیدواریم طبق برنامه زمان بندی به بهره برداری برسد.
این فعال ساخت و ساز اضافه كرد: مزیت صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان به لحاظ معافیت های مالیاتی و شفافیت هایی كه از نظر ابزارهای كنترلی ایجاد می كنند بر كسی پوشیده نیست. اگر در پروژه صندوق سرمایه گذاری شمال غرب شاهد این هستیم كه از نظر زمانی توانستیم در مقطع مورد نظر پروژه را با مدیریت هزینه به اتمام برسانیم، اساساً به علت مكانیزم های كنترلی صندوق های سرمایه گذاری است.
وی افزود: به جهت اینكه بتوانیم از مزیت های نظارتی صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان به بهترین نحو استفاده نماییم محدودیت هایی وجود دارد. متأسفانه به استناد بند ماده ۱۴ قانون برنامه ششم توسعه، تأسیس صندوق های سرمایه گذاری و شركت های تأمین سرمایه بدون دریافت مجوز از بانك مركزی ممنوع شده است كه با محدودیت جدید مواجه هستیم امیدواریم با رایزنی های سازمان بورس و مراجع بالاتر این محدودیت برطرف شود.
ظهیری اظهار داشت: نكته دیگری كه وجود دارد و اگر نتوانیم در مورد آن برنامه ریزی عملیاتی نماییم حتما صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان گرفتار شكست خواهند شد و توسعه اتفاق نخواهد افتاد، بحث عدم پیش بینی افزایش هزینه ساخت در ضوابط ساخت است. در شرایطی كه با یك حركت تورمی به لحاظ افزایش قیمت نهاده ها مواجه هستیم، عدم پیش بینی افزایش هزینه ساخت حتما یك عامل بازدارنده خواهد بود. برای این مورد دو روش را پیشنهاد می كنیم؛ یك روش این است كه بر مبنای ضوابط بخشنامه پروژه هایی كه با مساحت ثابت زیربنا راه اندازی می شوند، امكان در نظر گرفتن شاخص تعدیل آحاد بها در نظر گرفته شود. روش دوم این است كه تا حدی از تورم را در FS اولیه (مطالعات امكان سنجی پروژه) كه سالانه برای ما متصور هست، پیش بینی نماییم و مازاد آن به مدیر ساخت منتقل نشود.
 

1398/02/07
11:55:20
5.0 / 5
4467
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک