یك كارشناس مطرح كرد

شیب رشد مسكن ملایم می شود

شیب رشد مسكن ملایم می شود به گزارش زمین دار شو یك كارشناس اقتصاد مسكن اظهار داشت: با عنایت به تمام پارامترهای بازار، انتظار این است كه شیب افزایش قیمت ها متوقف یا ملایم شود.


مهدی سلطان محمدی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: با وجودی كه رشد قیمت مسكن شهر تهران در خردادماه كمتر از اردیبهشت بود اما همین افزایش پنج درصد ماهیانه هم بسیار بالاست؛ چون كه میزان افزایش سالیانه بیشتر از ۱۰۰ درصد را نشان داده است. انتظار این است كه رشد قیمت ها كاهش پیدا كند اما با عنایت به نبود ابزارهای كافی در اقتصاد، این كه در چه ماهی این اتفاق می افتد یا از روند افزایشی به یك آرامش برسد دقیقاً قابل پیشبینی نیست.
وی ادامه داد: انتظار عمومی این است كه با عنایت به تمام پارامترهای بازار، شیب افزایش قیمت ها یا متوقف شود یا كاهش قابل توجهی پیدا كند. البته قضاوت در مورد بازار مسكن معمولاً در بازه های سه ماهه امكان پذیر می شود و از راه آمارهای یك ماهه نمی توان نتیجه گیری های قطعی كرد.
این كارشناس اقتصاد مسكن با بیان این كه علی الاصول، مناطق مختلف تهران همبستگی بسیار بالایی با هم دارند اظهار داشت: وقتی منطقه ای از نظر قیمت ملك عقب می افتد این تمایل را دارد كه در ماه هایی بعد عقب افتادگی را جبران كند. برعكس وقتی قیمت یك منطقه زیاد رشد می كند در ماه های بعد با فروكش مواجه می شود.
سلطان محمدی تصریح كرد: دوره های نادری در تاریخ بازار مسكن شهر تهران داشتیم كه قیمت كاهش پیدا كرده و معمولاً تحولات در دوره ركود به صورت توقف یا رشد اندك بوده است. نكته دیگر این كه معمولاً دوره های رونق با افزایش ساخت و ساز همراه بوده است. میزان ساخت و ساز در سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ افزایش قابل ملاحظه ای نشان داد و در شهر تهران عملیات راه اندازی حدود ۲۵۵ هزار واحد مسكونی آغاز شد كه با ظرفیت اقتصادی ایران به سرعت قابل جذب نبود. ازاین رو بخش قابل توجهی از این واحدها چند سال طول كشید تا جذب بازار شود.
وی اظهار نمود: در دوره جدید كه افزایش شدید قیمت صورت گرفت متأسفانه رشد ساخت و ساز را شاهد نبودیم. این نشان داده است كه در دوره ركود بعدی، مازاد عرضه در بازار باقی نمی ماند و ركود نمی تواند لزوماً با كاهش قابل توجه قیمت ها همراه باشد. ولی با عنایت به رشد منفی تولید ناخالص داخلی و درآمد منفی خانوارها برای یك چشم انداز طولانی چند ساله، توان خرید خانوارها برای خرید مسكن كاهش یافته و باید انتظار ركود نسبتاً سنگینی را در بخش مسكن داشته باشیم.1398/04/15
18:35:01
5.0 / 5
4180
تگهای خبر: تولید , راه , ساخت و ساز , سرعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک