معاون وزیر كار اعلام كرد

فقط تعاونی های اعتبار كارمندی مجوز می گیرند

فقط تعاونی های اعتبار كارمندی مجوز می گیرند به گزارش زمین دار شو معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با تاكید بر لزوم پشتیبانی از استارت آپ های دانش بنیان در بخش تعاون، از بی توجهی نسبت به لایحه اصلاح قانون تعاون و مقاومت برخی دستگاه ها در راه اندازی سامانه جامع بخش تعاون انتقاد نمود.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، محمد كبیری در یك نشست خبری اظهار نمود: هفت سال است كه لایحه اصلاح قانون تعاون بین مجلس و دولت مانده و به جایی نرسیده است. در صورتیكه اصلاح ساختار و قانون بخش تعاون ضروری می باشد ولی برای اینكار به همفكری و همكاری همه ذی نفعان نیاز داریم و اگر دولت و مجلس حمایت كنند و اصلاحات لازم را در آن صورت دهند اتفاقات خوبی را در این بخش شاهد خواهیم بود.
وی با اشاره به اینكه تعاونی های اعتبار دیگر مجوز تشكیل نخواهند گرفت، اضافه كرد: با عنایت به مشكلاتی كه در مورد تعاونی های اعتبار پیش آمد، تشكیل تعاونی های اعتباری به صورت كامل جمع شد و تنها تعاونی های اعتبار كارمندی آن هم تك شعبه ای و داخل دستگاهی می توانند ایجاد شوند و مجوز تاسیس بگیرند.
به گفته معاون وزیر تعاون، در صورتیكه نظارت جامع و هوشمندی بر عملكرد تعاونی های اعتبار اعمال می شد نه تنها شاهد اتفاقات رخ داده برای مالباختگان موسسات اعتباری نبودیم بلكه دولت و جامعه از خدمات آنها بهره مند می شدند و بعنوان یكی از ابزارهای تجمیع سرمایه های خرد مردمی نقش آفرینی می كردند.
كبیری در ادامه با تاكید بر ضرورت پشتیبانی از شركتهای دانش بنیان بخصوص استارت آپ ها اظهار داشت: یكی از اقداماتی كه به منظور پشتیبانی از شركتهای دانش بنیان و استارت آپها صورت دادیم تامین مالی خرد برای فعالیتهای آنها است و متقاضیان می توانند با ثبت ایده های خود در صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون و تایید طرح ها و ایده هایشان، از ظرفیت سرمایه گذاران برای تامین مالی طرح های دارای توجیه اقتصادی خود بهره مند شوند.
وی مهمترین مزیت تامین مالی خرد برای سرمایه گذاران استارت آپی را ضمانت صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون عنوان نمود و پشتیبانی از طرح های خلاقانه و دانش بنیان با كارمزد اندك، توزیع عادلانه درآمد و تامین مالی طرح های فارغ التحصیلان دانشگاهی را همچون اهداف این طرح برشمرد.
به گفته معاون وزیر تعاون، تأمین مالی خرد تضمین شده رویكرد نوینی از تأمین بودجه است كه بر مبنای آن عده كثیری از سرمایه گذاران در بستر شبكه اجتماعی در طرح های نوآورانه ای كه مورد استقبال سرمایه گذاران واقع نشده مشاركت و سرمایه گذاری می كنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به راه اندازی سامانه هوشمند بخش تعاون اشاره نمود و اظهار داشت: این سامانه كه از یك ماه قبل رونمایی شده است به منظور شفاف سازی در بخش تعاون شروع به كار كرده و اهداف نظارتی و حسابرسی را دنبال می كند.
به گفته كبیری، این سامانه گام بزرگی در جهت شفاف سازی حوزه تعاون به حساب می آید و باعث رصد فعالیتهای هیات مدیره و اعضای تعاونی ها و پیشگیری از بروز فساد و تخلفات احتمالی می شود كه در فاز نخست آن، فعالیت های ثبت و نظارت و در فازهای بعد توانمندسازی تعاونی ها، تامین مالی خرد و توسعه بازار تعریف شده و پیشبینی می شود تا آخر شهریور ماه به اجرا در آید.
معاون امور تعاون وزارت كار علاوه بر شفافیت و رصد عملكرد از تسهیل امور مخاطبان بعنوان یكی دیگر از كاركردهای سامانه جامع هوشمند بخش تعاون یاد كرد و اظهار داشت: همین حالا برای گرفتن یك مجوز ۳۰ تا ۴۰ روز زمان نیاز است ولی اگر این سامانه راه اندازی شود مجوزها دستكم دو تا پنج روزه صادر می شود. امیدواریم با راه اندازی سامانه، خودنظارتی اعضا بر هیات مدیره افزایش یابد و هرگونه برگزاری مجمع با اطلاع همه اعضا صورت گیرد و زمینه اعتماد عمومی به بنگاه های تعاونی فراهم گردد.
وی به مقاومت برخی دستگاهها در راه اندازی سامانه هوشمند تعاون اشاره نمود و اظهار داشت: راه اندازی سامانه باعث می شود تا تعاونی ها تمام تغییرات ثبتی خویش را از این طریق به ثبت برسانند ولی برخی سازمان ها و دستگاه ها همچون اداره ثبت نسبت به این مساله واكنش نشان داده است در حالیكه این كار گام بزرگی در راه شفافیت است.
كبیری در انتها درباره نظارت بر عملكرد تعاونی ها اظهار داشت: هم اكنون بیشتر از ۹۲ هزار تعاونی در كشور فعال است و بودجه تخصیص داده شده برای نظارت بر این تعاونی ها پارسال ۱۵۰ میلیون تومان بود كه امسال به ۱۲ میلیارد تومان رسیده و افزایش قابل توجهی داشته است.
به گفته معاون وزیر تعاون، بودجه توانمندسازی تعاونی ها برای امسال ۱۱ برابر افزایش یافته و از پنج میلیارد تومان به ۵۵ میلیارد تومان رسیده است.1398/05/21
15:38:58
5.0 / 5
4613
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک