تاثیر متقابل رشد ساخت وساز و صنعت سیمان

تاثیر متقابل رشد ساخت وساز و صنعت سیمان زمین دار شو: افزایش 24 درصدی ساخت و ساز در زمستان سال قبل تا حدود اندكی به رشد بازار سیمان كمك كرد اما هنوز این صنعت به ظرفیت كامل خود نرسیده است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، زمستان ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۱۴ هزار و ۶۱۴ پروانه برای راه اندازی ساختمان در كل كشور صادر شده كه نسبت به فصل قبل و فصل مشابه سال پیش از آن به ترتیب ۵۰ و ۲۴ درصد افزایش یافته است. این مساله خبر امیدواركننده ای برای تولیدكنندگان سیمان بود اما با عنایت به افت ۷۳ درصدی معاملات مردادماه تهران كه شهر پیشتاز در بازار مسكن شمرده می شود، احیانا در نیمه دوم سال جاری، صنعت سیمان باید به فكر افزایش حضور خود در بازارهای صادراتی باشد.
مطابق گزارش وزارت صمت، در چهار ماهه ابتدایی امسال تولید سیمان ۱۹ میلیون و ۲۶۸ هزار تن بوده كه نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲.۸ درصد افزایش داشته است. در بخش فولاد نیز در چهار ماه ابتدایی سال جاری هفت میلیون و ۲۰۴ هزار تن تولید داشتیم كه از رشد ۱۱ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل حكایت دارد.
اواسط خردادماه، دبیر انجمن كارفرمایان صنعت سیمان از رشد اندك بازار سیمان آگاهی داد. عبدالرضا شیخان اظهار داشت: امسال همانند دو سال قبل از نظر تحویل سیمان به بازار روند ثابتی داشته ایم و آمارها نشان داده است كه از نظر عرضه سیمان به جامعه مصرفی در شرایط مطلوبی قرار داریم. بگفته وی، كارخانجات با ۶۰ تا ۶۵ درصد از ظرفیت خود، درحال تولید سیمان هستند و دربرخی از مقاطع میزان تولید روند روبه رشدی داشته است و خوشبختانه ما تغییری به سمت روند نزولی تولید نداشته ایم.
تاثیر افزایش قیمت سیمان بر قیمت مسكن
پنجم تیرماه امسال برمبنای تصمیم انجمن تولیدكنندگان سیمان، قیمت هر تن سیمان از ۱۴۷ هزار تومان به ۱۸۴ هزار تومان رسید. همچون دلیلهای این رشد می توان به افزایش دستمزدها، افزایش قیمت قطعات دستگاه های مورد استفاده در صنعت سیمان و حامل های انرژی اشاره نمود. با این وجود افزایش قیمت سیمان در قیمت تمام شده مسكن اثرگذار خواهد بود؛ هرچند به سبب جهش ۲۱۵ درصدی قیمت ها طی سه سال اخیر در بازار مسكن، رشد مجدد دور از ذهن است.
منبع:

1398/06/19
23:58:29
5.0 / 5
4604
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک