رئیس سازمان نظام مهندسی فارس مطرح كرد:

بهبود ورود سرمایه گذاران به بافت تاریخی شیراز

بهبود ورود سرمایه گذاران به بافت تاریخی شیراز به گزارش زمین دار شو رئیس سازمان نظام مهندسی استان فارس ضمن اشاره به بهبود روند سرمایه گذاری و ورود سرمایه گذار به بافت تاریخی فرهنگی شیراز، لزوم ورود جدی نظام مهندسی در چارچوب كارگروه های تخصصی برای رفع معایب و ارتقاء كیفیت پروژه های اجرا شده را خاطرنشان كرد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا منطقه فارس، مرتضی سیف زاده شنبه 30 شهریور در حاشیه بازدید چند ساعته برخی اعضای هیئت رئیسه نظام مهندسی فارس از بافت تاریخی فرهنگی شیراز، اظهار داشت: انجام بازدیدهای میدانی و برگزاری جلسات تخصصی در رابطه با بافت اثرگذار بوده و سازمان نظام مهندسی آماده هم افزایی و مشاركت در جهت ارتقاء كیفیت بناها و كاركردهای بافت تاریخی و فرهنگی شیراز است.
او اظهار داشت: در سالیان اخیر همواره در بافت های تاریخی مرمت بناها مورد توجه بوده كه درجای خود باید بررسی و ارزیابی شود اما حالا كه توجه و ورود سرمایه گذاران به بافت تاریخی فرهنگی شیراز روندی افزایشی دارد، اهمیت دادن به ابعاد مختلف یك پروژه در مقیاس های مختلف چه از نظر معماری ابنیه چه شهرسازی بافت و فضاهای شهری لزوم دارد.
سیف زاده با اشاره به اینكه اقدامات مثبت فراوانی در بخش های مورد بازدید بافت تاریخی فرهنگی شیراز انجام شده است، اظهار داشت: در عین حال شاهد ترافیك ماشین و عبور آب های سطحی یا سایر موارد فنی مهندسی بودیم و بر خود وظیفه و لازم می دانیم كه ورود بسیار جدی از سوی سازمان در چارچوب كارگروه های تخصصی در جهت رفع معایب و ارتقاء كیفیت این پروژه ها داشته باشیم.
سعید زحمت كشان فعال حوزه پژوهشی و اجرایی بافت تاریخی فرهنگی شیراز با اشاره به تعدد سرمایه گذاری ها در بافت، سرعت این اقدامات را كم دانست و اظهار داشت: انجام چنین فعالیت هایی در گذر زمان می تواند صدمه زا باشد و گاه فرصت جبران هم باقی نخواهد ماند.
زحمت كشان اظهار داشت: اگر به صورت كمی و برپایه داده های پایگاه پژوهشی شهر تاریخی شیراز این مهم را بررسی نماییم متوجه خواهیم شد كه حالا از 12 هزار پلاك در محدوده 357 هكتاری شهر قدیم شیراز چیزی بالغ بر 1200 اثر واجد ارزش وجود دارد كه فقط 300 اثر ثبت ملی شده است.
او با اشاره به اینكه برپایه این داده ها تنها 10 درصد از بناهای موجود در بافت تاریخی فرهنگی شیراز واجد ارزش است، اظهار داشت: رویكرد و مداخلات صرف مرمتگران در بافت های تاریخی بخصوص در شهر شیراز پاسخگو نیست و نیازمند تبیین سیاست ها و اقدامات بازآفرینی بافت های تاریخی در لایه های مدیریتی و اجرایی هستیم.
مشاور ارشد اتحادیه معماری، مرمت و شهرسازی ایران نسبت به اقدامات متولیان بافت های تاریخی ابراز نگرانی و افزود: چند سال است كه متولیان این حوزه همه به صورت موازی و غیر موازی فعالیت هایی مثبت ولی نا هماهنگ دارند بنابراین احتیاج به سازماندهی در چارچوب یك برنامه استراتژیك احساس می شود.
وی در عین حال اظهار داشت: متاسفانه تجربه نشاده داده كه نه در این عرصه، بلكه در همه محافل در انجام فعالیت گروهی از خود مقاومت نشان داده ایم.
زحمت كشان به سازمان نظام مهندسی پیشنهاد كرد كه پایگاه یا دفتری در بافت تاریخی فرهنگی شیراز راه اندازی كرده و آنرا محل فعالیت گروه های تخصصی معماری و شهرسازی با مبحث بافت كنند.
در این نشست یاسر پوست فروش از صاحب نظران مرمت بناهای تاریخی، علی سیفی، معمار و مدیر پروژه خانه تاریخی خواسته و سید جواد علوی زاده دبیر هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی فارس هم مطالبی را مطرح نمودند.
/


1398/06/31
15:07:21
5.0 / 5
4073
تگهای خبر: راه , سرعت , سرمایه گذاری , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک