دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران:

ساخت مسكن كارگران را به انبوه سازان ندهید!

ساخت مسكن كارگران را به انبوه سازان ندهید! به گزارش زمین دار شو دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران معتقد است: اگر ساخت و ساز مسكن را به تعاونی های مسكن كارگران بسپاریم در خانه دار شدن كارگران موثرتر است تا اینكه دست انبوه ساز بدهیم كه فرایندش طولانی و قیمتش گران شود.هادی ابوی ـ در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: تعاونی ها بخش مردمی اقتصاد به شمار می روند و اگر مسؤلان به این بخش اعتقاد داشته باشند از راه تعاونی ها می توانیم بهتر به نتیجه برسیم و كارهای بزرگی انجام دهیم.

ضرورت بروزسانی و بازبینی آئین نامه ها

وی با اشاره به جلسه اخیر شورایعالی كار در مورد تامین مسكن كارگران، اضافه كرد: در این نشست از اتحادیه های بزرگ تعاونی مصرف و مسكن هم دعوت شده بود تا نقطه نظرات و پیشنهادات خویش را مطرح كنند ولی معتقدم تعاونی ها دست خالی نمی توانند كاری كنند و باید دولت هم به كمك بیاید و تبصره و ماده ای به تصویب برسد كه بتوانیم از ظرفیت تعاونی ها در حوزه مصرف و مسكن و توزیع استفاده نماییم.

دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران با اشاره به قدیمی بودن آئین نامه های مربوط به تامین مسكن كارگران اظهار داشت: این آئین نامه ها امروز قابلیت اجرا ندارد و باید به روز شود. از طرفی یكسری قوانین دست و پاگیر هم داریم كه احتیاج به اصلاح و حذف آنها است. درحال حاضر تعاونی های مسكن بسیاری در كشور داریم كه بعد از آخر مأموریت خود راكد و غیرفعال باقی مانده و باید تعیین تكلیف شوند.

تشویق كارگران به عضویت در تعاونی های مسكن

این مقام مسئول كارگری با اشاره به عدم استقبال كارگران از تعاونی های مسكن اظهار داشت: متاسفانه استقبال از تعاونی های مسكن خیلی كم است؛ دلیلش این است كه بعضی از آنها به وظایفشان عمل نمی كنند و در سالهای اخیر مشكلاتی را برای اعضای خود به وجود آورده اند؛ در حالیكه اگر تعاونی های مسكن قدرتمند و تحت نظارتی داشته باشیم كه عملكرد شفاف و مطلوبی دارند و به جای آوردن مدیرعامل از بیرون از خود كارگران در هیات مدیره ها استفاده نماییم، كارگران از عضویت در تعاونی ها استقبال می كنند.

طولانی و گران شدن ساخت مسكن توسط انبوه ساز

ابوی درباره مصوبه افزایش تعداد تعاونی های مسكن برای خانه دار شدن كارگران، اظهار داشت: با بالا بردن آمار تعاونی ها به جایی نمی رسیم، ما می گوییم به جای زیاد كردن تعداد تعاونی ها شرایط عضوگیری و فعالیت آنها تسهیل شود. وقتی كارگران از تعاونی ها استقبال نمی كنند افزایش آنها چه فایده ای دارد؟ اگر اداره و ساخت و ساز مسكن را به تعاونی های مسكن كارگری بسپاریم بهتر است تا اینكه آنرا به دست انبوه ساز بدهیم كه فرآیند ساختش طولانی و قیمتش گران شود.

وی با اشاره به اینكه بدون كمك دولت و حمایت بانكها از تعاونی های مسكن و مصرف، تشكیل شركتهای تعاونی بدون نتیجه است، واگذاری ساخت و ساز مسكن به تعاونی های باسابقه و خوش نامی را كه در پروژه های بزرگ مشاركت داشتند، خواهان شد.

حمایت مالی از تعاونی های مصرف برای خرید ارزاق

دبیراتاق تعاون خراسان رضوی همینطور درباره تقویت قدرت معیشت كارگران از راه تعاونی های مصرف اظهار داشت: دولت باید بانكها را موظف كند به تعاونی های مصرف و توزیعی تسهیلات ارزان قیمت بدهد تا قدرت خرید از تولیدكننده را داشته باشند. یكی از اشكالات تعاونی های توزیعی این است كه نقدینگی لازم برای خرید ارزاق و كالا از كارخانه ها و تولیدكنندگان را ندارند از آن طرف، كارخانه های تولیدی می گویند مشتری ندارند بنابراین باید این زنجیره را به هم متصل و تعاونی های مصرف را تقویت نماییم تا قدرت خرید از تولیدكننده و عرضه به مصرف كننده را به دست آورند.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در دویست و هشتاد و پنجمین نشست شورایعالی كار كه با حضور معاونان وزیر كار و نمایندگان گروه كارگری و كارفرمایی برگزار شد، راهكارهای تقویت تعاونی های مسكن و مصرف كارگران و ساز و كارهای تامین مسكن مشاركتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا آئین نامه های تبصره ۲ ماده ۱۴۹ و ۱۵۳ قانون كار در مورد تامین مسكن كارگری اصلاح گردد.
1398/07/05
19:21:17
5.0 / 5
4336
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , تولید , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک