ركود كم سابقه در معاملات ملك

عقبگرد قیمت در بازار مسكن

عقبگرد قیمت در بازار مسكن زمین دار شو: میانگین قیمت مسكن شهر تهران در حالی شهریورماه باردیگر وارد كانال 12 میلیون تومان شد كه سرعت رشد ماهیانه آن از میانگین 5 درصد به منفی 2.4 درصد طی دو ماه اخیر رسیده است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، بازار مسكن شهر تهران دومین افت ماهیانه قیمت را تجربه نمود و خرید و فروش حدودا قفل شده است. آمار نشان داده است تعداد معاملات در شهریورماه به پایین ترین حد خود دست كم از سال ۱۳۹۰ تا كنون رسیده است. در شهریورماه ۱۳۹۸ فقط ۲۸۵۵ قرارداد خرید و فروش در تهران به امضا رسید كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۵ و ۷۳ درصد كم شد. این حجم اندك حتی نسبت به فروردین ماه نیمه تعطیل امسال كه با نوسانات جوی و سیل همراه بود ۴۶ درصد كاهش نشان داده است.

با اینكه هنوز جزئیات قیمت و معاملات در مناطق مختلف شهر تهران منتشر نشده، شواهد گویای افت بیشتر قیمت در مناطق شمالی نسبت به مناطق جنوبی است. مردادماه امسال قیمت مسكن در ۱۸ منطقه از تهران با كاهش نسبت به ماه قبل همراه بود و تنها در چهار منطقه ۳، ۸، ۱۶ و ۲۱ رشد اندك قیمت به ثبت رسید. الان می توان با قطعیت بیشتری از سرایت ركود به كل مناطق پایتخت صحبت كرد.
با این وجود تجربه نشان داده پس از جهش های ماهیانه كه در زمان رونق ادواری مسكن رخ می دهد، روند نزولی قیمت در زمان ركود به كندی صورت می گیرد. میانگین افزایش قیمت ماهیانه در یك سال اخیر پنج درصد بوده و در بعضی ماه ها مثل اردیبهشت امسال به رشد ۱۱.۴ درصد نیز رسید. این در شرایطی است كه كاهش قیمت در ماه های مرداد و شهریور امسال تنها ۳.۱ و ۱.۷ درصد گزارش شد كه نشان داده است سرعت رشد آن از پنج درصد طی یك سال قبل به منفی ۲.۴ درصد طی دو ماه اخیر رسیده است.
پس از آغاز روند صعودی قیمت در ابتدای سال ۱۳۹۶ از اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ بر سرعت تداوم افزایش قیمت مسكن افزوده شد؛ بطوریكه شاخص ماهیانه هفت تا هشت درصد را تجربه نمود و در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ با ۱۱.۴ درصد به بالاترین میزان افزایش ماهیانه طی شش سال اخیر رسید. بعد سرعت رشد در ماه های خرداد و تیر كاهش پیدا كرد و در تیرماه به رشد ناچیز ۰.۴ درصد رسید. مرداد و شهریور نیز شاخص كلی منفی ۳.۱ و ۱.۷ درصد را نشان داد.
علت اصلی كسادی بی سابقه بازار مسكن به كوچ تقاضای مصرفی مربوط می شود. گذشته از كاهش شدید توان متقاضیان واقعی، انتظار برای افت بیشتر قیمت به تعلیق معاملات دامن زده است. كارشناسان انتظار دارند اواخر سال جاری با تقویت توان متقاضیان مصرفی و ایجاد ثبات نسبی قیمت، تعداد معاملات به تدریج افزایش پیدا كند.
بازگشت مسكن به كانال ۱۲ میلیون تومان
بعد از آنكه در خردادماه میانگین قیمت مسكن شهر تهران وارد كانال ۱۳ میلیون تومان شد و حتی در تیرماه به ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید، به دنبال كاهش قیمت در دو ماه اخیر متوسط قیمتها به كانال ۱۲ میلیون تومان برگشت خورد. برمبنای اعلام دفتر اقتصاد مسكن در شهریورماه ۱۳۹۸ متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر تهران به ۱۲ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان رسید كه نسبت به ماه قبل ۱.۷ درصد كاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۹.۷ درصد افزایش یافت.
تعداد معاملات نیز افت محسوسی پیدا كرده است. در شهریورماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۸۵۵ قرارداد خرید و فروش مسكن در شهر تهران به امضا رسیده كه از كاهش ۱۵ و ۷۳ درصد به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل حكایت دارد.
ارزش ریالی این تعداد از معاملات ۲۹۴۰ میلیارد تومان بوده كه نشان دهنده افت ۲۰ و ۶۱ درصدی به ترتیب نسبت به مردادماه امسال و شهریورماه سال قبل است.
وضعیت بازار مسكن در شش ماهه نخست امسال
گزارش تجمیعی وضعیت بازار مسكن شهر تهران طی شش ماهه نخست سال ۱۳۹۸ گویای آن می باشد كه در مدت مذكور متوسط قیمت یك متر مربع واحد مسكونی آپارتمانی در شهر تهران ۱۲ میلیون و ۸۸۶ هزار تومان بوده كه نسبت به شش ماهه ابتدایی سال قبل ۹۰.۵ درصد افزایش یافته است. در شش ماهه نخست امسال همین طور ۳۳ هزار و ۵۸ قرارداد خرید و فروش در تهران به امضا رسیده كه از افت ۵۷ درصدی نسبت به شش ماهه نخست سال ۱۳۹۷ حكایت دارد.
ارزش ریالی معاملات مسكن پایتخت در نیمه نخست امسال ۳۲ هزار و۴۷۰ میلیارد تومان بوده كه كاهش ۱۲.۵ درصدی را نسبت به شش ماهه اول سال ۱۳۹۷ نشان داده است.
تعداد واحد مسكونی در پروانه های ساختمانی صادره نیز طی نیمه اول سال جاری ۲۷ هزار و ۳۸۴ مورد بوده كه نشان دهنده كاهش ۲۱ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل است.
دومین افت پی در پی قیمت مسكن
افت ۱.۷ درصدی ماهیانه قیمت مسكن شهر تهران طبق گزارش دفتر اقتصاد مسكن در حالی رقم خورده كه مردادماه نیز قیمت ماهیانه ۳.۱ درصد كاهش یافته بود و چشم انداز قیمتها را نزولی كرد. كارنامه شهریورماه از بازار مسكن، دومین افت پی در پی قیمتها را بعد از ۲۰ ماه كه بازار در راه صعود قرار داشت نشان داده است. گزارشهای میدانی از دفاتر املاك نشان داده است تمایل به فروش افزایش یافته و در مقابل با عنایت به پایین آمدن قیمتهای پیشنهادی و رسمی، اقبال برای خرید كاهش یافته است.
منبع:

1398/07/06
18:14:13
5.0 / 5
4157
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک