گزارش زمین دار شو

ابهام در اجرای طرح های تام كاد و تام فاز، چالش كمبود زمین دولتی

ابهام در اجرای طرح های تام كاد و تام فاز، چالش كمبود زمین دولتی زمین دار شو: در صورتیكه تغییرات گسترده مدیران معاونت مسكن وزارت راه و شهرسازی در جریان است، برخی كارشناسان سرنوشت طرح های 4 گانه تأمین مسكن این معاونت را مبهم می دانند.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، بعد از پذیرش استعفای عباس آخوندی از طرف رئیس جمهور و آغاز فعالیت محمد اسلامی در این وزارتخانه از نیمه دوم آبان ۹۶، وزیر جدید مصمم بود تا برنامه های تولید مسكن را كه در ۶ سال وزارت آخوندی مورد بی مهری قرار گرفته و سیاست تحریك سمت تقاضای مسكن بجای تحریك سمت عرضه مورد توجه جدی این وزارتخانه بود، با شدت بیشتری پیگیری كند، مبادرت به تغییر گسترده در معاونت های مسكنی وزارت راه و شهرسازی كرد.
در نهایت با انتصاب مازیار حسینی به معاونت مسكن و ساختمان، این جدیت در افزایش تولید مسكن و اجرای كامل برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن برای راه اندازی ۴۰۰ هزار وحد مسكونی در سراسر كشور (طرح ملی مسكن) را بیشتر علنی كرد.
مطرح شدن برنامه مسكن اقساطی كارمندان از طرف عضو هیئت رئیسه مجلس
خرداد ماه امسال سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده مردم مشهد و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر از ارسال نامه ای به رئیس جمهور در خصوص ارائه پیشنهادی برای خانه دار شدن كاركنان دولت با استفاده از اقساط ۲۵ ساله و كسر ۱۵ درصد از حقوق ماهانه كاركنان دولت آگاهی داد.
به گفته وی، رئیس جمهور نیز از این طرح استقبال كرده و به وزیر راه و شهرسازی دستور داد تا این برنامه را بعد از بررسی های كارشناسی، راه اندازی و اجرا نماید.
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و مازیار حسینی معاون مسكن و ساختمان این وزارتخانه در ماه های بعد از آن در چند نوبت شرایط خانه دار شدن كاركنان دولت را اعلام نمودند كه در نهایت با نام تام كاد (طرح تأمین مسكن كارمندان دولت) از طرف مدیران معاونت مسكن رونمایی گردید.
جان گرفتن باردیگر طرح های ساخت انبوه با ورود مازیار حسینی به معاونت مسكن
مازیار حسینی كه از شروع زمستان سال ۹۷ در رأس معاونت مسكن و ساختمان قرار گرفت و بلافاصله اولین جلسه شورای عالی مسكن را كه از سال ۹۱ به بعد تشكیل نشده بود، برگزار كرد، علاوه بر برنامه اقدام ملی، از تولید انبوه مسكن به شیوه های دیگری نظیر تام فاز (تامین مسكن به شیوه‌ی فروش اقساطی زمین)، تام كاد (تامین مسكن كاركنان دولت)، تام اِج (تامین مسكن به شیوه اجاره داری) و تام تز(تامین مسكن به شیوه‌ی تهاتر با زمین) آگاهی داد.
رویكرد تولیدی وزارت راه و شهرسازی در بخش مسكن، خیلی از مردم را نسبت به آینده بازار مسكن خوش بین كرده بود، اما به یك باره خبر بركناری مازیار حسینی از معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، آینده طرح های تام (تأمین مسكن) این وزارت خانه را تحت الشعاع قرار داد.
محمود محمودزاده جایگزین مازیار حسینی در سمت معاونت مسكن وزارت راه، در پاسخ به این پرسش كه آیا برنامه های معاون سابق مسكن، تحت عنوان تام كاد، تام فاز، تام اِج و تام تز را دنبال خواهدنمود یا خیر؟ اظهار داشت: قبلا این برنامه ها را مطالعه كرده ام ولی اگر بخواهم در مورد آنها تصمیم گیری كنم نیاز به فرصت بیشتری دارم.
پس از بركناری مازیار حسینی از معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، تنها فردی كه در كنار معاون پیشین از طرح های ۴ گانه تولید انبوه مسكن سخن گفته بود، عباس فرهادیه مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی بود.
وی با اشاره به عقب بودن وزارت راه و شهرسازی از برنامه تولید مسكن و اهمیت جبران این عقب ماندگی، ضمن بیان جزئیات طرح های تأمین و تولید مسكن وزارت راه و شهرسازی، این طرح ها را مناسب برای تولید انبوه مسكن در شرایط فعلی تلقی نمود.
ابهام در سرنوشت طرح های تام (تامین مسكن) وزارت راه و شهرسازی
اما در ایام اخیر خبر بركناری عباس فرهادیه از سمت خود و جایگزینی پروانه اصلانی در سمت سرپرست دفتر اقتصاد مسكن، سرنوشت طرح های متنوع وزارت راه برای تولید انبوه مسكن را بار دیگر در هاله ای از ابهام فرو برده است.
به خصوص كه محمودزاده سرپرست معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی بتازگی در نشستی با كاركنان این معاونت اعلام نموده كه دولت دیگر زمینی در تهران و كلانشهرها برای اختصاص به ساخت مسكن در اختیار ندارد.
این اظهار نظر از این جهت حائز اهمیت می باشد كه وی قبل از انتصاب به این سمت، عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسكن بعنوان یكی از متولیان اصلی اجرای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن بود كه باید برای این طرح به شركت بازآفرینی شهری و بنیاد مستضعفان در تخصیص اراضی دولت به ساخت و ساز كمك نماید.
مهمترین برنامه تأمین مسكن در زمان مدیریت مازیار حسینی بر معاونت مسكن وزارت راه و شهرسازی، طرح تام فاز (تأمین مسكن به روش فروش اقساطی زمین) بود كه با بیان محمودزاده در خصوص نبود زمین دولتی در كلانشهرها، عملا این پروژه به درهای بسته خورده است.
این در حالیست كه بعضی از طرح های اعلام شده توسط مازیار حسینی، ازجمله طرح تام فاز، سابقه بسیار خوبی در تولید انبوه مسكن دارد.
كارشناس ساخت و ساز: اجرای تام كاد نیازی به سرمایه گذاری دولت ندارد
در همین راستا محمد عنایتی نجف آبادی، كارشناس عمران در بیان مزایای طرح تام فاز (تأمین مسكن به روش فروش اقساطی زمین) وزارت راه و شهرسازی بیان كرد: سیاست استفاده شده در طرح تام فاز، فروش اقساطی زمین نام دارد. بر اساس این سیاست، وزارت راه و شهرسازی زمین را در اختیار مصرف كننده نهایی ساخت مسكن قرار داده و در نهایت، بعد از تكمیل پروسه ساخت كه به عهده متقاضی است، هزینه زمین را طی اقساط بلندمدت از وی بازپس می گیرد. بدین سبب این شیوه‌ی ساخت مسكن نیازی به تامین مالی توسط دولت ندارد.
این كارشناس ساخت و ساز مسكن در بیان دیگر مزایای طرح تام فاز اضافه كرد: ساخت مسكن با استفاده از سیاست فروش اقساطی زمین سبب می شود، خیلی از اقشار جامعه كه توانایی پرداخت هزینه ساخت را دارند، اما توان تامین مالی هزینه كل واحد مسكونی را ندارند، صاحب خانه شوند.
عنایتی در زمینه سابقه استفاده از سیاست فروش اقساطی زمین به متقاضیان ساخت مسكن در سال های گذشته، افزود: پروژه مسكن ویژه تهرانسر از نمونه های موفق طرح های تولید انبوه مسكن می باشد كه در آن از سیاست فروش اقساطی زمین استفاده شد. البته مسكن ویژه با تام فاز تفاوت هایی همچون در زمینه پرداخت هزینه ساخت نیز دارد. در طرح مسكن ویژه هزینه ساخت طی چند قسط از متقاضی گرفته می شد، اما در طرح تام فاز (تأمین مسكن به روش فروش اقساطی زمین) این هزینه به صورت یك جا از متقاضیان ستاندن می شود.
كارشناس اقتصاد مسكن: طرح های تام (تأمین مسكن) وزارت راه و شهرسازی كنار گذاشته نمی شوند
نرگس رزبان، كارشناس اقتصاد مسكن نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت طرح تامین مسكن كاركنان دولت اظهار داشت: طرح تام كاد یكی از طرح های پیشنهادی یكی از نمایندگان مجلس به رئیس جمهور بود كه به وزیر راه و شهرسازی ارجاع شد؛ بدین سبب امكان كنار گذاشته شدن این طرح از طرف وزارت راه و شهرسازی وجود ندارد.
وی طرح های تامین مسكن كاركنان دولت و دیگر طرح های تامین مسكن را طرح هایی كارشناسی شده معرفی نمود و اضافه كرد: هیچیك از این طرح ها كنار گذاشته نمی شوند چونكه مبنای كارشناسی داشته و برمبنای بررسی های علمی ارائه شده بودند.
كارشناس اقتصاد مسكن افزود: امكان دارد بعضی از این طرح ها گرفتار تغییر و تحول شده یا اسامی آنها تغییر یابد اما از برنامه های مهم دفتر اقتصاد مسكن به شمار می روند و اینكه چه اسم یا عنوانی داشته باشند در نهایت تفاوتی در نحوه اجرای آنها نخواهد داشت. چون این طرح ها به هر حال باید اجرا شود اما امكان دارد ایراداتی داشته باشند كه ایرادات بعد از بررسی دوباره رفع خواهد شد.
رزبان با تایید اظهارات محمودزاده در خصوص فقدان اراضی در كلان شهرها اظهار داشت: واقعاً در خیلی از شهرهای بزرگ زمین نداریم و باید از روش های مختلف برای تامین زمین اقدام و این كمبود را با استفاده از روش های دیگر جبران نماییم.


منبع:

1398/07/14
23:00:06
5.0 / 5
4495
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک