عبور آپارتمان های ۳۰ ساله از گیت دریافت وام

عبور آپارتمان های ۳۰ ساله از گیت دریافت وام به گزارش زمین دار شو دریافت تسهیلات برای خرید خانه های ۳۰ سال ساخت از راه یك مصوبه بانكی مجاز شد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، روز گذشته سقف سنی برای دریافت تسهیلات خرید مسكن از ۲۵ سال به ۳۰ سال افزایش یافت. تا قبل از این در تهران برای بناهای با ۲۰ سال قدمت در حالت انفرادی ۶۰ میلیون و زوجین تا ۱۰۰ میلیون تومان امكان ارائه تسهیلات از راه اوراق وجود داشت. به خانه های ۲۵ ساله هم ۴۵ میلیون تومان در حالت انفرادی و ۸۰ میلیون تومان در حالت زوجین پرداخت می شد. مطابق مصوبه روز گذشته بانك مسكن، این سقف سنی در حالت اول به ۲۵ و در حالت دوم به ۳۰ سال افزایش یافته است.
افزایش ۱۵ درصدی سهم قدیمی سازها از معاملات مسكن
شرط سنی آپارتمان ها برای دریافت اوراق تسهیلات مسكن در شرایطی منجر به محدودیت خریداران شده بود كه طی پنج سال قبل خریداران در تهران به تدریج به واحدهای قدیمی تر روآورده اند. فروش آپارتمان های با عمر شش سال به بالا طی پنج سال قبل از ۴۵ درصد به ۶۰ درصد افزایش یافته است.
مهرماه سال ۱۳۹۳ آپارتمان های با عمر بنای شش سال به بالا ۴۴.۷ درصد از كل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده بودند. این رقم در مهر سال ۱۳۹۴ به ۴۴.۹ درصد رسید. مهرماه ۱۳۹۵ آپارتمان های مذكور ۴۸.۳ درصد از كل معاملات را در بر گرفتند.
مهر ۱۳۹۶ واحدهای مسكونی بالای شش سال ۵۳.۸ درصد خرید و فروش را به خود اختصاص دادند. در مهرماه ۱۳۹۷ هم سهم آپارتمان های بالای شش سال از كل مبایعه نامه های شهر تهران ۵۵.۵ درصد شد. تیرماه ۱۳۹۸ خانه های بالای شش سال ساخت ۶۰ درصد از كل معاملات پایتخت را به خود اختصاص دادند.
هم چنین مهرماه ۱۳۹۳ واحدهای بیشتر از ۲۰ سال ۶.۶ درصد از كل معاملات را در بر می گرفت. این رقم در شهریورماه ۱۳۹۸ به ۱۰.۹ درصد رسیده است. خرید و فروش خانه های ۱۶ تا ۲۰ سال هم از ۶.۱ درصد در مهرماه ۱۳۹۳ به ۱۵.۹ درصد از كل معاملات در شهریورماه ۱۳۹۸ رسید.
با وجودی كه تعداد قراردادهای خرید و فروش در شهریورماه با ۲۷۸۷ فقره ۷۳ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل كاهش داشته، حركت طرف تقاضا به سمت واحدهای قدیمی و كوچك متراژ از نمایه های اصلی بازار مسكن در ماه های اخیر بوده است. رسیدن تعداد معاملات به كمتر از ۵۰۰۰ فقره در شرایطی كه ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار واحد مسكونی در پایتخت وجود دارد به این معناست كه معاملات حدودا قفل شده است. بنابراین افزایش سقف سن بنا برای دریافت وام ضروری به نظر می رسید.
جزئیات بالا بردن سقف سنی برای دریافت تسهیلات مسكن
مدیر طرح و برنامه بانك مسكن درمورد جزئیات تسهیلات خرید خانه به واحدهای با قدمت ۲۵ سال ساخت، اعلام نمود: پیشتر محدودیت هایی برای واحدهای مسكونی قدیمی وجود داشت كه هم اكنون برخی ازاین محدودیت ها برطرف شده است.
به قول محمدحسن مرادی، با بخشنامه جدید بانك مسكن املاكی كه تا ۳۰ سال قدمت داشته باشند می توانند تسهیلات بانكی دریافت نمایند كه پیشتر این میزان تا ۲۰ سال سن قدمت برای بنا بود.
وی خاطرنشان كرد كه پیشتر در تهران برای بناهای با ۲۰ سال قدمت در حالت انفرادی ۶۰ میلیون و زوجین تا ۱۰۰ میلیون تومان امكان ارائه تسهیلات وجود داشت. به همین ترتیب در مراكز استان ها و شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر در شرایط انفرادی ۵۰ میلیون تومان و در حالت زوجین ۸۰ میلیون تومان و در سایر شهرها در حالت عادی ۴۰ میلیون و برای زوجین ۶۰ میلیون تومان بود.
طبق گفته این مسئول در بانك مسكن، با مصوبه اخیر هیات مدیره بانك در جهت تسهیل در خانه دار كردن مردم الان شهروندان می توانند برای بناهای تا ۲۵ سال ساخت از این سقف تسهیلات بهره مند شوند ضمن آنكه امكان جدیدی به وجود آمد كه املاكی كه تا ۳۰ سال ساخت هستند هم مشمول استفاده از تسهیلات شوند كه البته رقم آن كمتر از میزان مصوب است.
بر این اساس، برای املاكی كه در تهران بین ۲۵ تا ۳۰ سال سن دارند، ۴۵ میلیون تومان در حالت انفرادی و در حالت زوجین ۸۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود. همینطور در مراكز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در حالت انفرادی ۴۰ میلیون تومان و در حالت زوجین ۷۰ میلیون تومان امكان استفاده وجود دارد. در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر در حالت انفرادی ۳۵ میلیون تومان و در حالت زوجین ۵۰ میلیون تومان پرداخت می شود.
طبق آنچه بانك مسكن اعلام نموده، در محاسبه قدمت برای بانك تاریخ صدور پروانه ساختمانی و نه آخر كار، ملاك عمل است. همینطور تسهیلاتی كه تا ۳۰ سال ساخت پرداخت می شود از محل اوراق است. بدین معنا كه شهروندان می توانند از محل اوراق كه ضرورتی به داشتن حساب در بانك نیست از تسهیلات بانكی استفاده كنند.1398/07/16
15:13:28
5.0 / 5
4682
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک