چرا اجرای سامانه روابط كار به كاریابی ها داده نشد؟

چرا اجرای سامانه روابط كار به كاریابی ها داده نشد؟ زمین دار شو: دبیر كانون كارفرمایی انجمن های صنفی دفاتر مشاوره شغلی و كاریابی های غیر دولتی كشور از آمادگی كاریابی ها برای اجرای طرح سامانه روابط كار و احراز هویت رایگان كارگران و كارفرمایان در این سامانه آگاهی داد.حسین كریمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در صورت اعتماد وزارت كار با عنایت به وجود ۸۰۰ دفتر كاریابی در كشور و ظرفیت و زیرساختهای موجود آمادگی داریم بطور رایگان خدمات مربوط به احراز هویت كارگران و كارفرمایان را بجای دفاتر پیشخوان انجام بدهیم و علاوه بر اطلاع رسانی به مردم، تضمین می دهیم در عرض یك هفته بدون استثنا تمام كارگران و كارفرمایان در سراسر كشور را در این سامانه احراز هویت نماییم.

اجرای سامانه را بجای دفاتر پیشخوان به كاریابی ها بدهید

وی با تاكید بر واگذاری برون سپاری ها به موسسات كاریابی اظهار داشت: بعنوان كانون كاریابی ها به دفعات و مكرر اعلام كردیم كه آمادگی داریم حتی به صورت رایگان منابع سرور و سامانه و نرم افزار را تامین نماییم و مشكلات را برطرف نماییم ولی با وجود آنكه مصوبه شورای راهبردی وزارت كار و كمیته تحول اداری و دستورالعمل ۴۶ روابط كار است كه این كار به كاریابی ها داده شود نمی دانیم در پروسه كار چه اتفاقی پیش آمده كه كار به دفاتر پیشخوان داده شده است.

كریمی با اشاره به اینكه خدمات دفاتر پیشخوان گوناگون است و ۴۴ خدمت را شامل می شود، اضافه كرد: طبیعی است كه این دفاتر با داشتن خدمات گسترده به راهنمایی كارگر و كارفرما برای ثبت نام و احراز هویت نتوانند پاسخ بدهند ولی كاریابی ها دفاتر تخصصی روابط كار هستند كه از قانون كار اطلاع و به مسایل حوزه كار آشنایی دارند. می دانند فرم دادخواست چیست و بهتر مردم را راهنمایی می كنند.

وی اظهار داشت: یكی از امتیازاتی كه كاریابی ها دارند این است كه معمولا وقتی شكایتی مطرح می شود تلاش می كنند تا در همان مرحله اول سازش برقرار شود و به ثبت شكایت نرسد.

دبیر كانون كارفرمایی انجمن های صنفی دفاتر مشاوره شغلی و كاریابی های غیر دولتی در پاسخ به این پرسش كه آیا كاریابی ها مایل به اجرای طرح سامانه روابط كار هستند؟ اظهار داشت: الان ۸۰۰ كاریابی در كل كشور مشغول فعالیتند و طی دو سال شبانه روزی دوره های آموزشی مربوط به این سامانه را گذرانده اند و اطلاعات كاملی نسبت به سامانه دارند. ما حتی دستگاه اثرانگشت خریداری كردیم و ۸۰۰ دفتر هر كدام دو میلیون تومان هزینه خرید دستگاه را دادند و مقدمات لازم برای این واگذاری در كاریابی ها انجام شده است اما نمی دانیم چرا مسئولان بقولش عمل نكردند و كار را به دفاتر پیشخوان سپردند.

كریمی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از برطرف نشدن مشكلات سخت افزاری و نرم افزاری سامانه روابط كار اظهار داشت: سامانه روابط كار از زمانی كه آقای ربیعی، وزیر سابق كار مسئولیت وزارتخانه را برعهده داشت به شكل آزمایشی به اجرا درآمد و آن زمان تشكل های كارگری و كارفرمایی اعتراضاتی داشتند كه این كار هزینه هایی به كارگر و كارفرما تحمیل می كند و مشكلاتی دارد با این وجود سامانه بطور آزمایشی در پنج استان تهران، البرز، قزوین، قم و اردبیل شروع به كار كرد و بعد با پیگیری هایی كه در استان خودمان اردبیل صورت دادیم و درخواست كردیم بوسیله كاریابی ها انجام گیرد، اعلام نمودند كه سامانه در تهران و اردبیل به شكل آزمایشی اجرا شود.

یك مورد ثبت الكترونیكی به ما نشان بدهید!

وی اضافه كرد: در این مرحله كه چند ماه طول كشید برمبنای آمار موثق در تهران حتی یك مورد ثبت الكترونیكی در ادارات كار انجام نشده در صورتیكه باید این كار صورت می گرفت تا اشكالات كار در آید، ولی متاسفانه یك مورد به ما نشان ندادند و افرادی كه به سامانه بازگشت می كنند نمی دانند باید چه كاری انجام دهند، در كدام منو وارد شوند و از رمزی كه دفاتر پیشخوان به آنها می دهند چگونه استفاده كنند؟

دبیر كانون كارفرمایی انجمن های صنفی دفاتر مشاوره شغلی و كاریابی های غیر دولتی با اشاره به اینكه وقتی سامانه را اعلام سراسری می نماییم و از اجرای رسمی آن خبر می دهیم باید ایراد و اشكالی در پروسه اجرای آن دیده نشود، اظهار داشت: اداره كار و دفاتر پیشخوان وظیفه ندارند كه درباب نحوه ثبت و مراجعه به بخشهای سامانه به افراد مشاوره بدهند در صورتیكه دفاتر كاریابی های تخصصی متولی كار در حوزه روابط كار هستند و بهتر می توانند در این زمینه هدایت و مشاوره بدهند و بهتر بود با عنایت به آنكه فرم های خوانده و خواستار در سایت تخصصی است یك فایل آموزشی به این منظور پیش بینی و ایرادات زیرساختی نرم افزار بطور كامل برطرف می شد.

اشكالات سامانه روابط كار چیست؟

كریمی درعین حال به بعضی از ایرادات سامانه جامع روابط كار اشاره نمود و اظهار داشت: در سامانه روابط كار هیات بدوی و هیات تشخیص دیده شده ولی متاسفانه هیات حل اختلاف پیش بینی نشده است در صورتیكه در ۷۰ درصد پرونده های شكایت و دادخواستی كه به اداره كار داده می شود افراد به رای هیات تشخیص اكتفا نمی كنند و به هیات حل اختلاف هم اعتراض می دهند پس باید باردیگر مرحله تجدیدنظر را به شكل دستی تشكیل بدهند.

وی افزود: مساله دیگر این است كه اگر فردی دادخواست خودرا ثبت كند و همزمان درخواست دریافت بیمه بیكاری بدهد گرفتار مشكل می شود چون فرم بیمه بیكاری در سامانه روابط كار وجود ندارد و كسی كه خواستار بیمه بیكاری است مدت كمی فرصت دارد درخواستش را به اداره كار بدهد و چون سامانه فاقد فرم بیمه بیكاری است و روند پرونده بیشتر از یك ماه طول می كشد تا رای صادر شود عملا بیمه بیكاری را هم از دست می دهد.

دبیر كانون كارفرمایی انجمن های صنفی دفاتر مشاوره شغلی و كاریابی های غیر دولتی اشاره كرد: مشكل مهم دیگر سامانه این است كه اگر كارگری رمز احراز هویتش را فراموش كرد باید باردیگر برود به دفتر پیشخوان و ۵۰۰۰ تومان دیگر بدهد چون اصلا گزینه ای برای بازیابی رمز عبور پیش بینی نشده كه كارگر وقتی رمزش را فراموش كرد بوسیله آن به رمز اول نائل شود و پس باید هزینه اضافه بدهد تا باردیگر دفتر پیشخوان برایش رمز صادر كند.

وی اظهار داشت: همه اینها مشكلاتی است كه باید پیش از اعلام رسمی برطرف می كردند و نخواستند از توان و مشاره تخصصی دفاتر كاریابی استفاده كنند و با این كار مردم بیشتر سرگردان و بلاتكلیف و سردرگم شده اند. بنظر می رسد كه طرح باید در حالت آزمایشی می ماند تا با كمترین درصد خطا و مشكل به اجرا در می آمد.

اجبار كارگر و كارفرما به ثبت در دفاتر پیشخوان

كریمی همین طور از نصب بنرهایی در بعضی از ادارات كار آگاهی داد كه برمبنای آن هرگونه ارائه خدمات به كارگر و كارفرما در ادارات كار منوط به ثبت نام و احراز هویت در سامانه روابط كار است و اضافه كرد: طی تماسی كه چند روز گذشته برخی كاریابی ها با ما داشتند اعلام نمودند بنرهایی با این مضمون سردر ادارات كار نصب شده و در كمال تعجب ارائه همه خدمات اداره كار به كارفرمایان و كارگران به ثبت نام در سامانه جامع روابط كار منوط شده است.

دبیر كانون كارفرمایی انجمن های صنفی دفاتر مشاوره شغلی و كاریابی های غیر دولتی درانتها با طرح این پرسش كه طبق كدام قانون، مصوبه و بخشنامه مردم مجبورند برای هر خدمتی كه نیاز دارند ابتدا در سامانه روابط كار احراز هویت شوند؟ اظهار داشت: در شرایطی كه اشكالات و ایرادات سامانه برطرف نشده گرفتن پول از كارگر و كارفرما فسادآور است و گردنگیر غیرقانونی به حساب می آید.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، سامانه جامع روابط كار با هدف شفاف سازی و ساماندهی اطلاعات در حوزه روابط كار راه اندازی شده و از ۳۲ زیرمجموعه تشكیل شده است كه زیر سامانه جامع ثبت دادخواست ها، آموزش ایمنی نیروهای كار، ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای كار، بیمه بیكاری، پشتیبانی از مشاغل، شناسایی واحدهای مشكل دار، شوراهای سازش و بیمه كارگران ساختمانی همچون آنها محسوب می شود. قبل از این معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به تاخیر در راه اندازی سامانه، مشكل را در فراهم كردن تجهیزات و زیرساخت های آن اعلام نموده و گفته بود همین حالا در ادارات تهران تنها ۶۰۰ كامپیوتر باید به روز شوند كه در حال بروزرسانی و آماده كردن زیرساختها هستیم.
1398/07/20
19:23:47
5.0 / 5
4197
تگهای خبر: بیمه , خدمات , دستگاه , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک