دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری:

انتقال پایتخت از تهران منتفی شد

انتقال پایتخت از تهران منتفی شد به گزارش زمین دار شو دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری اظهار داشت: تابحال هیچ گزینه ای برای جایگزینی پایتخت مطرح نشده و از نظر ما انتقال پایتخت منتفی است.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، فرزانه صادق مالواجرد قبل از ظهر امروز در نشست خبری «تشریح فعالیت های شورای عالی شهرسازی و معماری ایران»، درباره نقش این شورا در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن تصریح كرد: این شورا می تواند با تغییر كاربری اراضی با كاربری های مختلف در شهرها و كاربری مسكونی، به پروسه تولید مسكن كمك نماید. همین طور اگر لازم باشد در ضوابط ساخت وساز بافت های فرسوده در شورای عالی شهرسازی تغییراتی ایجاد خواهیم كرد كه به افزایش تولید مسكن در این بافت ها كمك گردد البته صرفاً در بافت های فرسوده ای كه فاقد ارزش تاریخی و میراثی باشند، این اتفاق صورت خواهد گرفت.
وی درباره ضمانت اجرایی مصوبات شورای عالی شهرسازی اضافه كرد: طبق ماده ۷ قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری، مصوبات آن برای تمام شهرداری ها قابل اجراست بدین سبب اگر شهرداری از قانون عدول كند، با قوه قضائیه هماهنگ كرده ایم تا تخطی از مصوبات شورای عالی از طرف شهرداری ها، جرم انگاری محسوب شود.
دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری درباب طرح ساماندهی دانشگاه تهران اظهار داشت: مصوبه محدوده ساماندهی دانشگاه تهران در هیئت وزیران به سال ۸۲ برمی گردد كه بر طبق این مصوبه، دانشگاه تهران از جنوب به خیابان انقلاب، از شرق به خیابان وصال، از شمال به بلوار كشاورز و از غرب به خیابان ۱۶ آذر توسعه خواهد یافت. بدین جهت طرحی به شورای عالی شهرسازی و معماری آمد كه متأسفانه پاسخگوی مشكلات ساماندهی دانشگاه تهران نبود در نتیجه در شورای عالی شهرسازی و معماری رد شد.
به گفته صادق مالواجرد، ساكنان و شهروندان اطراف دانشگاه تهران كه در محدوده طرح سكونت داشتند، در سال های گذشته با مشكلات زیادی روبرو بودند چون طبق مصوبه هیئت دولت، قرار بود تمام املاك موجود در این محدوده، تملك، تخریب و سپس بناسازی شود. بدین جهت در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب كردیم تا از این پس سوژه تملك واحدهای صنفی و مسكونی موجود در این منطقه، متوقف شده و رویكرد شورای عالی شهرسازی درباره ساماندهی دانشگاه تهران از توسعه آموزشی به توسعه واحدهای دانش بنیان تغییر یافت كه بر این اساس، دیگر لازم به تملك خانه های ساكنان این منطقه نخواهد بود. از طرف دیگر، ضوابط ساخت و ساز در این منطقه با عنایت به اینكه دانشگاه تهران ثبت میراث فرهنگی دارد، برمبنای ضوابط میراث فرهنگی خواهد بود. معاون اول رئیس جمهور نیز تاكید دارد بجای توسعه، پیرامون دانشگاه تهران ساماندهی گردد.
معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی درباره باغات تهران اظهار داشت: بیشتر از ۳۰۰۰ باغ در تهران شناسایی و شناسنامه دار شده اند كه در سامانه شهرداری تهران به ثبت رسیده است. تثبیت این باغات در سامانه شهرداری، به ادامه حیات آنها منجر خواهد شد ضمن اینكه مصوب كرده ایم تا هیچ باغی در تهران امكان تفكیك به قطعات كمتر از ۱۰ هزار متر را نداشته باشد.
وی درباره مماشات شورای عالی شهرسازی و معماری در دوره جدید وزارت راه و شهرسازی و با حضور اسلامی در رأس این وزارتخانه اظهار داشت: هیچ مماشاتی با شهرداری ها در حوزه شهرسازی و معماری نداریم و در یك سال اخیر مصوبات شورای عالی شهرسازی در دوره وزارت عباس آخوندی و دبیری پیروز حناچی و محمدسعید ایزدی را عملیاتی كرده ایم؛ مواردی چون ممانعت از ساخت خیابان آقانجفی اصفهان، پیگیری طرح های پیرامونی حرم مطهر رضوی، طرح ساماندهی پیرامون دانشگاه تهران، طرح ممانعت از تخریب باغات قزوین و... همچون مصوبات سابق شورای عالی شهرسازی و معماری است كه در این دوره اجرا شده است.
صادق مالواجرد درباره علت توقف مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری درباب طرح پیرامونی حرم مطهر رضوی اضافه كرد: علت توقف این طرح، شكایت شهرداری مشهد از مصوبه شورای عالی و دستور دیوان عدالت اداری برای توقف این مصوبه بوده است. در یك سال قبل جلساتی با مدیریت جدید شهری مشهد و مدیریت جدید آستان قدس رضوی برگزار كرده ایم كه آنها نیز كاملاً با رویكرد شورای عالی شهرسازی و معماری هماهنگ هستند.
به گفته وی، جلساتی نیز درباب طرح ساماندهی پیرامون حرم مطهر رضوی با رئیس قوه قضائیه و رهبر معظم انقلاب مطرح شده ضمن اینكه مصوبه شورایعالی، عیناً با منویات رهبر معظم انقلاب درباب بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی كاملاً منطبق است. طبق دستوری كه رهبر معظم انقلاب در سال ۸۶ برای دولت وقت دادند، باید رضایت ساكنان پیرامون حرم در طرح ساماندهی بافت، رعایت شود كه در مصوبه این مورد نیز گنجانده شده است.
دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری افزود: روز گذشته تفاهمنامه ای میان وزیر راه و شهرسازی بعنوان رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری با استاندار خراسان رضوی درباب ساماندهی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی به امضاء رسید كه در آن بر اجرای مصوبه شورای عالی تاكید شد. همین طور قرار شد اگر حقوق مكتسبه ای برای شهرداری برمبنای مصوبات سابق شورای عالی تثبیت شده، رعایت شود اما اگر این حقوق مكتسبه، تخلف از مصوبات شورای عالی باشد، حقوق مكتسبه محسوب نخواهد شد. همین طور مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری درباره طرح ساماندهی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی عیناً مصداق رعایت معماری ایرانی ـ اسلامی بوده است.
صادق مالواجرد درباره كمیسیون های ماده ۵ شهرداری ها اظهار داشت: متأسفانه مصوبات كمیسیون های ماده ۵ به محل درآمد شهرداری ها تبدیل گشته است. شورای عالی شهرسازی و معماری نیز بعنوان نهاد بالادستی بر مصوبات این كمیسیون ها نظارت عالیه دارد. ما معتقدیم باید مصوبات كمیسیون های ماده ۵ شفاف سازی و انتشار یافته كه به كاهش تخلفات در كمیسیون های ماده ۵ منجر شود. در كمیسیون ماده ۵ شهرداری تهران نیز در دوره جدید مدیریت شهری، بیشتر مواری كه بررسی شده، موارد كلان و عمومی است.
وی درباره منطقه ۲۲ تهران اظهار داشت: تمام تلاش ما این است كه در تهران دیگر مال سازی ادامه نیابد. در منطقه ۲۲ تصویب كرده ایم كه اگر بارگذاری كلان تجاری ـ اداری شده و این بارگذاری ها بر ساكنان منطقه اثر نامطلوب داشته است، توسعه حمل و نقل عمومی این منطقه از طرف سرمایه گذاران واحدهای تجاری بزرگ صورت گیرد.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی درباره انتقال پایتخت تصریح كرد: تعادل بخشی به توزیع جمعیت جزو وظایف شورای عالی شهرسازی و معماری است و مصوبه مجلس در این خصوص از شورای عالی خواسته است تا انتقال مراكز اداری و سیاسی پایتخت امكان سنجی شود. تابحال به هیچ گزینه ای برای انتقال پایتخت نرسیده ایم و هیچ شهری انتخاب نشده است. سیاست پیشنهادی ما تمركززدایی از تهران است و انتقال پایتخت بطور كامل منتفی است.


منبع:

1398/08/16
20:38:14
5.0 / 5
4360
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک