در گفتگو با زمین دار شو عنوان شد:

24 متری كه وتو بردار نیست

24 متری كه وتو بردار نیست به گزارش زمین دار شو ایسنا/مركزی مدیركل دفتر فنی استانداری مركزی اظهار داشت: پروژه ۲۴ متری اراك دارای مصوبه شورای برنامه ریزی استان و ابلاغ شورایعالی شهرسازی و معماری بوده و قابل وتو نخواهد بود.


حمیدرضا نوازنی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به روال تهیه طرح های جامع شهرها، بیان نمود: برپایه این روال اداره كل راه و شهرسازی طی عقد قرارداد با مشاور، مبادرت به تهیه طرح جامع می كند و طرح بعد از تهیه، در جلسات مختلف بررسی می شود و به ترتیب در جلسات كارگروه امور زیربنایی، شورای برنامه ریزی استان بررسی و تصویب می شود و برای تصویب و ابلاغ نهایی به شورایعالی شهرسازی و معماری كشور عرضه می شود.
وی با اشاره به اینكه در تمام جلسات بررسی و تصویب طرح در استان مجموعه مدیریت شهری و اعضای شورای شهر حضور دارند و می توانند نظر بدهند، اما حق وتو ندارند، اظهار داشت: طرح جامع برای شخص خاص، شهرداری یا شورای شهر وقت تهیه نمی گردد، بلكه مختص یك شهر است و اینكه مجموعه مدیریتی شهر با طرحی مخالف باشد به این معنا نیست كه طرح غیر كارشناسی و غیر ضروری برای شهر است.
نوازنی خاطرنشان كرد: خیلی از پروژه های عمرانی و اقداماتی كه امروز در شهر اجرایی می شود مصوب سال های گذشته است. طرح جامع ماهیت برنامه ریزی دارد و بر اساس افق و چشم انداز 10 ساله یا بیشتر برای شهر تدوین و تصویب می شود، در حالیكه متوسط عمر كاری شهرداران شهر اراك در طول چند دهه اخیر كمتر از 2 سال و عمر كاری شوراهای اسلامی شهر هم 4 سال است، پس این مجموعه ها نمی توانند طرح جامع كه حداقل برای 10 سال آینده تهیه شده را وتو كنند یا اجرای یك طرح كه در طرح جامع مصوب و ابلاغ گردیده است را نپذیرند.
وی با تاكید بر اینكه طرح های شهری بخصوص طرح جامع با نظر كارشناسان خبره بررسی و تهیه می شود، اضافه كرد: طرح 24 متری كه جایگزین 58 متری است در شورای برنامه ریزی استان با 17 رای مثبت و 3 رای مخالف مصوب شده است و امروز نباید مخالفت هایی با آن مطرح شود.
مدیركل دفتر فنی استانداری مركزی اظهار نمود: مسلما طرح 24 متری جایگزین واقعی برای 58 متری نخواهد بود چونكه كاركرد و عملكرد 58 متری كاركرد شهری بود، در صورتی كه كاركرد 24 متری بطور قطع یك كاركرد ناحیه ای خواهد بود، اما حداقل اقدام و پروژه ای است كه می توان از آن برای تخلیه بخشی از ترافیك مركز شهر بهره برد و طی بررسی های كارشناسی دقیق، اگر این خیابان 24 متری حتی به 22 متر هم تقلیل یابد، كاركرد لازم را نخواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه این خیابان كاملا منطبق بر معابر موجود شهر اراك همچون خیابان نیسانیان، خیابان شكرایی، فجر و... است، اضافه كرد: اوایل خیابان شكرایی 25 متری است و تعریض جدیدی نسبت به طرح قبلی نخواهند داشت، اما در بعضی از نقاط در راه این خیابان باید املاكی تملك شود كه تلاش شد كمترین تخریب برای شهر رقم بخورد.
نوازنی با اشاره به اینكه بعضی از پروژه های عمرانی در شهرهای كوچك استان بیشتر از پروژه های عمرانی اراك تخریب دارند، اما به سبب اینكه به طرح باور دارند و می دانند كه انتفاعی برای شهر خواهد داشت اجرا می كنند، اظهار داشت: متاسفانه در اراك چنین نیست. مردم اراك فقط ساكنین و اهالی حاضر در این طرح و محدوده نیستند، آیا برای اجرای یك طرح از همه اقشار مردم اراك نظرسنجی می شود؟ امروز مردم در مركز شهر باید دقایق بسیاری را در ترافیك منتظر بمانند و آیا تابحال علت این اتلاف وقت در ترافیك از مردم پرسیده شده است؟ مسلما علت این ترافیك در اراك همین مخالفت با اجرای پروژه های عمرانی و ترافیكی است.
وی با تاكید بر اینكه خیابان 24 متری برای 10 سال آینده اراك دیده شده است، اظهار داشت: هم اكنون مركز شهر اراك به لحاظ ترافیكی یك مركز بحرانی است و بطور قطع 10 سال آینده این مشكلات دوچندان می شود، باید نگاهی واقع بینانه به موضوعات و مشكلات داشت. نمی توان از رودخانه عبور كرد و خیس نشد. این شهر نیازمند كار زیربنایی است. تقاطع های غیرهمسطح راه اندازی شده حاصل تصمیمات شوراهای شهر و شهرداری دوره های قبل است كه شورای پنجم و شهرداری فعلی آنها را به اتمام رساند، اما تابحال پروژه جدیدی در شهر آغاز نشده است و فرصتی هم برای آغاز پروژه جدید باقی نیست.
مدیركل دفتر فنی استانداری مركزی، مشكل فعلی شهر اراك را نگاه های مقطعی و كوتاه مدت به موضوعات دانست و اظهار داشت: طرح 24 متری برای كل شهر و آینده اراك دیده شده و قائل به شخص نیست، گفته شده است كه شهرداری اراك توان اجرا آن را ندارد، آیا شهرداری اراك تا این حد كوچك شده است كه برای تعداد محدودی تملك املاك هم منابع و توان در اختیار ندارد؟ شهر ساوه نصف اراك است، اما كارهای بسیاری در آن صورت گرفته است یا در محلات بیشتر از اراك پروژه های عمرانی انجام می شود و این مهم نشان داده است كه اجرای هر طرحی به خواست مدیریت وقت بستگی دارد.
وی با اشاره به اینكه اجرای پروژه 24 متری بیشتر از یك سال زمانبر نخواهد بود، چونكه همه الزامات آن آماده و خیابان ها موجود است و حتی برای منابع آن هم اگر بخواهند آدرس می دهم، اظهار نمود: 43 ملك در گذشته برای اجرای پروژه 58 متری توسط شهرداری اراك و 13 هزار مترمربع زمین در بهترین نقاط شهر و در راه همین خیابان در دوره های گذشته تملك شده و به آسانی می توان این 1.3 هكتار را خرج همین تملكات كرد، پلاك هایی كه در طرح قرار گرفته اند پلاك های فرسوده است و مسلما اگر به یك مالك گفته شود كه این زمین را با یك زمین دیگر در فاصله ای حدود 100 متر معاوضه كند، بطور قطع قبول می كند و تنها یك مدیریت می خواهد كه به این كار اعتقاد داشته باشد و كار توافقی و تعامل با مردم انجام دهد.
نوازنی با تاكید بر اینكه تكلیف روشن است و به آسانی می توان این پروژه را اجرایی كرد، منابع آن موجود است و مبحث منابع در این بحث اصلا موضوعیت ندارد، خاطرنشان كرد: همانطور كه برای اجرای پروژه 58 متری زمین داده بودند، طی یك ماه اخیر در انتهای خیابان هپكو نزدیك كوی صادقیه، یك هكتار زمین خالص مسكونی به شهرداری داده شده است كه خرج این 24 متری كند. در واقع دو برابر آن چیزی كه برای اجرای این خیابان نیاز است، شهرداری منابع و سرمایه در اختیار دارد.
وی با اشاره به اینكه هنوز طرح جامع اراك از جانب شورایعالی شهرسازی و معماری ابلاغ نشده ولی بعد از ابلاغ، لازم الاجرا خواهد بود، اظهار داشت: بعد از ابلاغ تدوین زمانبندی اجرا با شهرداری است و باید پروژه های خویش را اولویت بندی كند، درست است كه منابع پروژه 24 متری اراك مشخص و معین است، اما باید در برنامه بودجه سالانه گنجانده شود و نیازمند یك برنامه ریزی اجرایی داخلی از جانب شهرداری اراك است.
مدیركل دفتر فنی استانداری مركزی تصریح كرد: این روزها زمان عرضه و تصویب بودجه سالانه شهرداری اراك به شورای شهر برای سال 99 است و می توان به راحتی این پروژه را در برنامه سالانه شهرداری دید. باید از شرایط روزمرگی خارج شد، شهر نیازمند اقدامات زیربنایی است و حتی اگر مخالفتی هم با این طرح وجود داشته باشد، در صورت ابلاغ طرح از جانب شورایعالی شهرسازی و معماری، باید آن را اجرا كنند.1398/11/08
20:44:25
5.0 / 5
4776
تگهای خبر: راه , شهرداری , عمران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک