معاون توسعه مدیریت و منابع گمرك خبر داد:

افزایش تجارت خارجی به ۷۹ میلیارد دلار

افزایش تجارت خارجی به ۷۹ میلیارد دلار به گزارش زمین دار شو معاون توسعه مدیریت و منابع گمرك ایران اظهار داشت: شاهد بهترین عملكرد گمرك در شرایط تحریم بوده ایم و با وجود تحریم ها تجارت خارجی ایران از ۷۹ میلیارد دلار هم فراتر رفته است.به گزارش زمین دار شو به نقل از گمرك ایران، احمد ذاكری كه در مراسم تكریم و معارفه مدیر كل گمرك فرودگاه امام خمینی (ره) سخن می گفت با بیان این مطلب اضافه كرد: تجارت خارجی ایران امسال به ۷۹ میلیارد دلار رسیده است كه از این میزان ۳۹ میلیارد دلار به صادرات و ۴۰ میلیارد دلار به واردات اختصاص دارد.
ذاكری اضافه كرد: اگر صادرات خدمات فنی و مهندسی، برق و گاز را در نظریم بگیریم رقم صادرات ایران بیش از این میزان خواهد بود. البته با در نظر گرفتن صادرات نقطه به نقطه هم بدون احتساب این كالاها تراز كشورمان مثبت است و این ارقام نشان داده است عملكرد ما در بخش صادرات غیر نفتی خوب بوده است.
وی افزود: صادرات ما در شرایط تحریم به ۱۲۵ میلیون تن رسید كه این رقم سه برابر واردات است و با عنایت به شدت تحریم ها رقم بسیار قابل توجهی است و مهم تر آنكه وقتی از صادرات این مقدار كالا صحبت می نماییم یعنی اینكه پیش از صادرات این كالا تولید شده است و این ارقام نشان دهنده این است كه تولید در كشور همراه با رشد و رو به جلو بوده است.
ذاكری اظهار داشت: در این مدت به ترتیب چین، عراق، تركیه، افغانستان و امارات متحده عربی عمده ترین كشورهای مقصد صادرات كالا از كشورمان بوده اند. ازاین رو عمده صادرات ما به كشورهای همسایه بوده و این با نگاه ویژه به همسایگان در حوزه صادرات صورت گرفته است.
وی افزود: در این مدت ۳۹ میلیارد دلار واردات قطعی به كشور داشتیم كه سهم كشور چین بیشتر از سایر كشورها بوده و رتبه نخست را به خود مختص كرده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع گمرك در ادامه تصریح كرد: اقدامات گمرك در شرایط تحریم بخصوص در بحث تسهیل و توسعه واردات كالاهای اساسی، اقلام سرمایه ای و مواد اولیه واحدهای تولیدی به اذعان كارشناسان و حتی مسؤلان نظام توانسته است خیلی از مشكلات را برطرف سازد.
وی اظهار داشت: به اذعان وزرا و دیگر اعضای دولت در شرایط تحریم، گمرك ایران كارهای خیلی خوبی را انجام داده كه مهمترین اقدام گمرك هماهنگی خیلی خوب با سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان و تولید كنندگان و همینطور جهاد كشاورزی جهت ترخیص كالاهای اساسی است و همه اذعان دارند كه انقدر هماهنگی بین گمرك با این سازمان ها سابقه نداشته است. حتی ما در مورد انبارهای اختصاصی هم خیلی كمك كردیم و بر مبنای مصوبات ستاد تنظیم بازار و تسهیلات گمركی با تعهد ذی حسابی اجازه دادیم كه صاحبان كالا در انبارهای اختصاصی كالاهای اساسی را تخلیه كنند.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی گمرك در ادامه با تقدیر و تشكر ویژه از خدمات و زحمات آقای فاتحی تصریح كرد: در حوزه دارو شعار می دهند كه تحریم نكردیم، اگر مدیریت جهادی در گمرك فرودگاه امام خمینی نبود عملاً در واردات دارو و مواد اولیه دارو مشكل پیدا می كردیم.
ذاكری در ادامه با اشاره به سهم ۱۰ درصدی گمرك امام در درآمدهای گمركی كشور اظهار داشت: این گمرك جز ۵ گمرك مهم كشور است و رشد ۱۲ درصدی واردات و ۷۶ درصدی صادرات از این گمرك را شاهدیم كه نشان دهنده عملكرد خوب این گمرك امسال است.
ذاكری در ادامه با اشاره به ظرفیت های شهر فرودگاهی اظهار داشت: شهر فرودگاهی شاخصهای اصلی توسعه را دارد. امكان استفاده از ناوگان جاده ای، ریلی و هوایی و فرودگاهی فراهم است و قرار گرفتن در كریدور شمال -جنوب و نزدیكی به مركز از دیگر مزیت های شهر فرودگاهی است كه باید زیرساخت ها در این شهر فرودگاهی فراهم گردد.
وی همینطور امكان تجمیع گمركات تهران را از دیگر مزیت های شهر فرودگاهی برشمرد و تصریح كرد: گمرك آماده همكاری همه جانبه برای توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) است.
معاون توسعه مدیریت و منابع گمرك در ادامه به توانمندی و قابلیت های غلامرضا صفاری مدیركل جدید گمرك فرودگاه امام خمینی (ره) بخصوص در حوزه اجرایی، برنامه ریزی و آموزش اشاره و برای وی در انجام وظایف و مسئولیت جدید آرزوی موفقیت كرد.


منبع:

1398/12/08
14:26:21
5.0 / 5
3600
تگهای خبر: تسهیلات , تولید , جاده , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک