بسته نظام بانكی برای جهش تولید مسكن

اعطای ۱۴۰ هزار وام مسكن ملی

اعطای ۱۴۰ هزار وام مسكن ملی به گزارش زمین دار شو مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن جزئیات بسته ۲۲ ماده ای تأمین مالی نظام بانكی برای جهش تولید مسكن را شرح داد.به گزارش زمین دار شو به نقل از بانك عامل بخش مسكن، ابوالقاسم رحیمی اناركی با اشاره به سیاست های اعتباری بانك در سال جدید كه بر محور تأمین نیاز تسهیلاتی عرضه كننده ها و تولیدكنندگان واحدهای مسكونی ارزان قیمت شهری طراحی شده است، اعلام نمود: ما در بانك مسكن برای انجام وظیفه در راه تحقق شعار سال جدید كه توسط مقام معظم رهبری عرضه شده است، بسته مالی مشخصی را طراحی نموده ایم كه جهت و سمت و سوی برنامه های بانك در سال ۹۹ را تعیین می كند. هدف این بسته اثرگذاری مثبت اقتصادی بر جامعه بویژه بر بخش مسكن و ساختمان به منظور تحقق جهش تولید خواهد بود.
مدیر عامل بانك مسكن با اشاره به اینكه بسته جهش تولید طراحی شده در بانك مسكن شامل ۲۲ جزو مهم و كلیدی است، اضافه كرد: در گام اول سقف تسهیلات ساخت واحدهای مسكونی در سال ۹۹ را تا ۴۷ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش دادیم با این هدف كه تورم ساختمانی برای سازندگانی كه مبادرت به عرضه واحدهای مسكونی ارزان قیمت برای اقشار هدف می كنند با دریافت این تسهیلات بتوانند از پس بخش قابل توجهی از هزینه های ساخت و ساز بربیایند.
رحیمی اناركی اولویت اعطای تسهیلات با سقف های بالا را شامل حال سازندگان حرفه ای و دارای صلاحیت عنوان نمود و اظهار داشت: هر چقدر دامنه فعالیت این سازندگان در بازار ساخت و ساز افزایش پیدا كند، كیفیت واحدهای مسكونی و خانه هایی كه به بازار مسكن و متقاضیان عرضه می شود هم تقویت می شود. تسهیلات ساخت همینطور با اولویت پروژه هایی كه متناسب با الگوی مصرف خانوار (واحدهای كم متراژ) طراحی می شود، به سازندگان پرداخت خواهد شد.
به گفته مدیرعامل بانك مسكن، در این بسته یك مشوق برای سازندگانی كه از تكنولوژی های جدید ساختمانی استفاده می نمایند در نظر گرفته شده و آن نرخ سود تسهیلات است كه یك واحد درصد به آنها تخفیف داده می شود.
در بسته مصوب بانك مسكن برای جهش تولید در سال ۹۹، ۱۴۰ هزار فقره تسهیلات برای اجرای طرح اقدام ملی تولید مسكن در نظر گرفته شده است.
محور مهم دیگر این بسته، رونق زایی در پروژه های نوسازی و بازآفرینی بافت های فرسوده سراسر كشور است. برای این منظور بانك مسكن در سال جدید ۵۰ هزار فقره تسهیلات برای ساخت ۵۰ هزار واحد مسكونی در بافت های فرسوده به سازندگان این پروژه ها اعطا می كند. این تسهیلات بدون احتیاج به سپرده گذاری به پروژه های تخریب و نوسازی در بافت های فرسوده سراسر كشور پرداخت می شود.
بانك مسكن بر طبق این بسته، مأموریت خویش را برای تحقق شعار سال ۹۹، صرفاً به پروژه های مسكن سازی محدوده نكرده است بلكه می خواهد بخشی از پروژه های زیرساختی كشور كه توسط وزارت راه و شهرسازی اجرا می شود را هم تأمین مالی كند. برای این منظور ۱۰ هزار میلیارد ریال از طرح های زیرساختی این وزارتخانه توسط بانك مسكن و بعد از دریافت مجوزهای لازم از مراجع ذیربط تأمین مالی خواهد شد.
رحیمی اناركی در ادامه گفت و گو با هیبنا اعلام نمود: در سال جدید امكان اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به متقاضیان فعال در بخش های تولیدی و صنعتی و همینطور برای خرید تجهیزات و ماشین آلات صنعتی مورد نیاز واحدهای تولیدی و امكان پرداخت تسهیلات مرابحه عام به خانوارها جهت خرید انواع كالاهای ایرانی فراهم گشته است كه این دو اقدام تاثیر مستقیم بر رونق و جهش تولید در كشور در سال ۹۹ دارد.
مدیر عامل بانك مسكن از افزایش بعضاً تا دو برابری اختیارات مدیریت های شعب بانك مسكن در اعطای انواع تسهیلات و خدمات در سال جدید اطلاع داد كه این مورد سبب كاهش زمان مورد نیاز برای عرضه خدمت به متقاضیان می شود و بهره وری اقتصادی را بالا می برد.
به گفته رئیس هیأت مدیره بانك مسكن، تداوم عملیات فروش اموال مازاد و تملیكی جهت افزایش توان تسهیلات دهی و استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه همچون صندوق زمین و ساختمان برای تأمین مالی بخشی از منابع مورد نیاز طرح های بزرگ بخش مسكن و ساختمان و همینطور انتشار ۲ هزار میلیارد تومان اوراق رهنی و اوراق بهادار جهت افزایش توان بانك برای تأمین مالی بخش مسكن، سه محور دیگر بسته جدید بانك مسكن می باشد.
رحیمی اناركی خاطرنشان كرد: بانك مسكن در سال جدید سامانه تأمین مالی زنجیره تأمین صنعت ساختمان را پیاده سازی می كند و نقش عاملیتی این بانك در بخش مسكن و ساختمان پررنگ از همیشه خواهد شد.
همچنین استفاده از روش های جدید تأمین مالی همچون تأمین مالی زنجیره ای در بخش مسكن و عرضه الگوهای جدید ساخت برای تأمین مسكن در استطاعت اقشار هدف جامعه همچون محورهای دیگر بسته جدید بانك مسكن می باشد.
آنطور كه مدیر عامل بانك مسكن می گوید، این بانك در سال ۹۹ برای كمك ویژه به بنگاه های تولیدی و صنعتی در راه دستیابی به جهش تولید، شرایط مربوط به گشایش اعتبارات اسنادی و صدور انواع ضمانتنامه ها را تسهیل می كند تا شرایط برای واردات مواد اولیه مورد نیاز صنعت، فراهم گردد.
انعقاد قراردادهای كارگزاری با بانكهای داخلی جهت توسعه فعالیتهای ارزی و مجازی سازی خدمات در پرداخت تسهیلات هم محورهای دیگر بسته بانك مسكن می باشد.
رحیمی اناركی همینطور از اعطای مهلت به شركت های تولیدی بدهكار جهت تسویه مطالبات بانك در سال ۹۹ اطلاع داد كه این اقدام ویژه بانك مسكن می تواند در نقش یك فرصت بانكی به تولیدكنندگان زمینه تداوم فعالیت آنها را بوجود بیاورد.

1399/01/14
21:15:40
5.0 / 5
3098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک