كارشناسان پاسخ می دهند

عرضه مصالح ساختمانی در بورس به كاهش قیمت مسكن منجر می شود

عرضه مصالح ساختمانی در بورس به كاهش قیمت مسكن منجر می شود زمین دار شو: كارشناسان نظرات متفاوتی درباره تاثیر عرضه مصالح ساختمانی در بورس بر قیمت مصالح و قیمت مسكن دارند؛ موافقان این مساله شفافیت قیمتی را از نتایج مثبت آن می دانند و مخالفان معتقدند ورود مصالح به بورس در شرایط انحصاری كنونی منجر به افزایش قیمت ها خواهد شد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، مدتی است كه وزارت راه و شهرسازی با همكاری بورس كالا به دنبال عرضه مصالح ساختمانی بوسیله بازار سرمایه تحت تابلو مستقل هستند. هدف اصلی ایجاد شفافیت و كاهش و قیمت مصالح بمنظور رونق و تولید در بخش مسكن است؛ هدفی كه برخی كارشناسان در تحقق آن تردید دارند. هم اكنون بورس كالا مجوزهای عرضه مصالح ساختمانی تحت تابلو مستقل را از سازمان بورس و اوراق بهادار ستاندن كرده كه زمان اجرایی شدن آنرا سازمان بورس اعلام خواهدنمود.
معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش كه با توجه به این كه منطق بازار سرمایه كشف قیمت برمبنای عرضه و تقاضا است و نه قیمت گذاری، آیا ممكنست عرضه مصالح ساختمانی در بورس كالا به افزایش قیمت ها منجر شود گفته است: ایجاد بستر عرضه مصالح ساختمانی در بازار سرمایه كتاب قبل از این وجود نداشته در مقیاس كلان می تواند تاثیر قیمتی خودرا داشته باشد.
بگفته محمودزاده، عرضه مصالح ساختمانی در بورس كالا تحت این تابلو مستقل خواهد بود.
سوالی كه در این بین مطرح می شود این است كه آیا عرضه مصالح ساختمانی در بورس كالا می تواند به كاهش قیمت این كالا ها منجر شود یا خیر؟ گروهی از كارشناسان همچون چند نماینده مجلس معتقدند نرخ ها پایین می آید اما عده ای دیگر دراین زمینه تردید دارند؛ هرچند عمده افراد در هر دو گروه با عرضه مصالح در بورس كالا مخالف نیستند.
علیم یارمحمدی عضو هیأت رئیسه كمیسیون عمران مجلس گفته است: یكی از آثار عرضه مصالح ساختمانی در بورس كالا، منطقی شدن و كاهش قیمت این محصولات خواهد بود، با این اقدام مصالح ساختمانی برمبنای وضعیت بازار و میزان عرضه و تقاضا كشف قیمت خواهد شد.
همین طور حسن خسته بند، دیگر عضو كمیسیون عمران مجلس معتقد است: در چند سال اخیر به سبب فعالیت دلالان و سودجویان قیمت مصالح ساختمانی بالا رفته است، حال امید است كه با عرضه این محصولات در بازار بورس، جلوی این اقدامات گرفته شود.
با این وجود او آگهی داده است در سالهای گذشته شاهد بوده ایم كه برخی محصولات در بورس گرفتار نوسان قیمت شده اند، بطوریكه افراد ثروتمند با تزریق سرمایه های خود به بازار بورس، بر روی قیمت ها اثر گذاشته اند، حال اگر این شرایط برای بازار مصالح ساختمانی نیز اتفاق بیافتد، بسیار نگران كننده خواهد شد.
عرضه مصالح ساختمانی در بورس سبب كاهش قیمت ها نمی گردد
از طرف دیگر، فرشید پورحاجت كارشناس بازار مسكن، عرضه كالاهای ساختمانی در بورس كالا را در كاهش قیمت مصالح ساختمانی و قیمت مسكن بی تأثیر دانست و اظهار داشت: با توجه به این كه سازوكار بورس نتوانسته منجر به كاهش قیمت كالاهایی همچون فولاد و سیمان كه قبل از این هم در بورس قرار داشتند شود عرضه دیگر مصالح هم تحت عناوین مستقل نمی تواند به كاهش نرخ ها بیانجامد.
بگفته پور حاجت، بورس كالا در شرایطی كه می تواند منجر به كاهش قیمت مصالح و متعاقب آن كاهش قیمت مسكن شود كه مصالح ساختمانی در یك فضای كاملاً رقابتی در بورس وارد شود. لازمه این مسئله آن است كه فضای بورس گرفتار تغییراتی شود.1399/01/31
21:57:11
5.0 / 5
2967
تگهای خبر: تولید , راه , ساختمان , عمران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک