پیشنهاد یك مركز پژوهشی به معاون اول رئیس جمهور:

رونق راه اندازی و نوسازی مسكن روستایی زمینه ساز جهش تولید خواهد شد

رونق راه اندازی و نوسازی مسكن روستایی زمینه ساز جهش تولید خواهد شد به گزارش زمین دار شو شبكه كانون های تفكر ایران در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور، با عنایت به نقش تولید مسكن در رونق اقتصاد و افزایش اشتغال، پیشنهاد كرد سقف وام مسكن روستایی افزایش یابد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، شبکه کانون های تفکر ایران (ایتان) با ارسال نامه ای به معاون اول رئیس جمهور، ضمن بیان تاثیر رونق تولید مسکن در جهش تولید، پیشنهاد کرد برای فعال شدن مجدد نوسازی واحدهای روستایی با ابلاغ دولت سقف تسهیلات مسکن روستایی برای هر واحد مسکونی به ۶۰ میلیون تومان افزایش یابد و بانک مسکن سریعاً نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه از محل بازگشت اقساط مسکن مهر اقدام نماید. در نامه ایتان آمده است نوسازی و راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد روستایی علاوه بر ایجاد ۴۰۰ هزار شغل، از تعداد خانه های فرسوده روستایی خواهد کاست که در نتیجه این واحدها را در حوادث غیرمترقبه نظیر زلزله محفوظ می دارد.
متن کامل نامه شبکه کانون های تفکر ایران به این شرح است: جناب آقای دکتر جهانگیری
معاون اول محترم رئیس جمهور پیرو سخنرانی جنابعالی در ۱۵ اردیبهشت در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه های مسکن فرهنگیان، در خصوص اینکه: «در سالجاری مهمترین بخش اقتصادی کشور بخش مسکن می باشد چونکه اگر در این پیشران اقتصاد جهش ایجاد شود، ۱۲۰ رشته و فعالیت اقتصادی مانند تولید فولاد، سیمان و دیگر مصالح ساختمانی را به حرکت وادار می کند که این امر می تواند نقش مؤثری در خارج شدن اقتصاد از رکود و جهش تولید داشته باشد و همه دستگاه ها، نظام بانکی و ستاد اقتصادی دولت هم اگر به دنبال تحقق جهش تولید هستند باید از برنامه های منجر به رونق تولید مسکن حمایت کنند». در همین راستا یکی از مواردی که می تواند زمینه ساز رونق بخش مسکن در کوتاه مدت شود، نوسازی و راه اندازی واحدهای مسکن روستایی است. بنابراین ضروریست دولت به تکلیف ماده ۵۹ برنامه ششم توسعه، در خصوص پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با کارمزد ۵ درصد به روستاییان برای نوسازی و راه اندازی حداقل ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در سال، عمل کند. لازم به ذکر است نوسازی و راه اندازی واحدهای روستایی به صورت غیردولتی انجام می شود و نیازی به خدمات زیربنایی و روبنایی جدید ندارد. سازوکار اجرایی مربوط به این امر هم در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با تجربه نوسازی و راه اندازی ۱ میلیون و ۶۳۰ هزار واحد مسکونی طی سال های ۸۴ تا ۹۱ وجود دارد. البته این روند در سال های اخیر کند شد و از سال ۹۲ تا ۹۷، تنها ۲۵۴ هزار قراردادِ اعطای تسهیلات برای بازسازی واحدهای روستایی منعقد شد. مبلغ مورد نیاز برای تسهیلات نوسازی و راه اندازی هر واحد مسکن روستایی ۶۰ میلیون تومان است که متناسب با پیشرفت پروژه به صورت مرحله ای و با نظارت بنیاد مسکن پرداخت می شود. منبع مورد نیاز هم می تواند به راحتی از محل اقساط بازگشتی مسکن مهر تأمین کرد و احتیاج به تخصیص بودجه دولتی نیست. تابحال بیشتر از ۲۷ هزار میلیارد تومان از تسهیلات مسکن مهر توسط مردم به بانک مسکن برگشت داده شده و تنها حدود ۶ هزار میلیارد تومان آن به مسکن مهر تزریق شده است. امسال هم به صورت متوسط هر ماه ۵۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات مسکن مهر بازپرداخت خواهد شد. ضمناً نوسازی و راه اندازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی منجر به ایجاد ۴۰۰ هزار شغل در سال می شود. همینطور در این صورت از تعداد خانه های فرسوده روستایی کاسته خواهد شد. در نتیجه این واحدها را در حوادث غیرمترقبه نظیر زلزله محفوظ می دارد. بنابراین پیشنهاد می شود برای فعال شدن مجدد نوسازی واحدهای روستایی با ابلاغ دولت سقف تسهیلات مسکن روستایی برای هر واحد مسکونی به ۶۰ میلیون تومان افزایش یابد و بانک مسکن سریعاً نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه از محل بازگشت اقساط مسکن مهر اقدام نماید. بدیهی است اجرای این سیاست بار مالی جدیدی برای دولت نخواهد داشت و باعث جهش تولید و ایجاد حداقل ۴۰۰ هزار فرصت شغلی در سال جدید می شود.

1399/02/22
17:21:21
5.0 / 5
2884
تگهای خبر: احداث , اشتغال , بازسازی , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک