معاون وزیر راه و شهرسازی:

نیمی از ساكنان كلانشهرها مستأجر هستند

نیمی از ساكنان كلانشهرها مستأجر هستند به گزارش زمین دار شو معاون امور مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: 43 درصد تهرانی ها و حدود 50 درصد ساكنان كلانشهرها اجاره نشین هستند.به گزارش زمین دار شو به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده درباب کارت مصالح ساختمانی و راهکارهای اجرایی آنکه منجر به کاهش قیمت تمام شده مسکن خواهد شد، اظهار داشت: بمنظور ارائه کارت مصالح ساختمانی، قبل تر مصوبه ای گذرانده شده در خصوص اینکه شرکتی با مشارکت بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تشکیل گردد تا شرکت تشکیل شده نسبت به فروش اعتباری مصالح ساختمانی، اقدام نماید.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: در مرحله اول تأسیس این شرکت برنامه ریزی شده تا ۱۰۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تحت مسئولیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با پشتوانه تامین مصالح شرکت مشترک تامین شود که عملیات اجرایی آن در حال انجام می باشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این مطلب که این شرکت تأسیس شده است و مراحلی از کار آن شرکت در حال پیشرفت است، درباب دیگر راهکارهای وزارت راه و شهرسازی برای رونق مسکن، توضیح داد: درباب بورس مسکن، وزارت راه و شهرسازی، گام هایی برداشته است تا غیر از دو مصالح اصلی که بوسیله بورس، معامله می شود سایر مصالح ساختمان نیز بوسیله بورس، خرید و فروش شوند.
محمودزاده از دیگر برنامه های در حال پیگیری معاونت مسکن و ساختمان را پیگیری موضوع خرید تعهدی و تهاتری عنوان نمود و اظهار داشت: با روش های طراحی شده، پیش بینی می شود تا ۲۰ درصد قیمت تمام شده ساخت، با مجموعه راهبردهای وزارت راه و شهرسازی کاهش یاید. مجموعه این روش ها یکی از تاثیرگذارترین موارد در کاهش قیمت تمام شده و مدیریت قیمت ساخت است.
وی درباب بازار اجاره و قیمت افسارگسیخته مسکن و راهکارهای وزارتخانه راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار اجاره بها، اعلام نمود: اعتقاد کارشناسی ما این است که اگر برای دهک های ۴ تا ۷ اقدامی درباب تامین مسکن انجام نشود، آنها گرفتار مشکلات جدی برای تامین مسکن و پرداخت اجاره بها خواهند شد. بنا بر این لایحه قانونمند کردن بازار مسکن و اجاره بها در حال پیگیری است.
۵۰ درصد جمیعت کلانشهرها اجاره نشین هستند
محمودزاده اشاره کرد: هدف از تدوین لایحه قانونمند کردن بازار مسکن و اجاره بها، تعیین قیمت نیست بلکه ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها، مدنظر است. در عین حال، با توجه به این که برمبنای آخرین سرشماری در کشور، بطور متوسط جمعیت اجاره نشین به جمعیت صاحب خانه در مقیاس کشوری ۳۱.۷ درصد و در مقیاس شهر تهران ۴۳.۵ درصد برآورد شده و با این احتساب در کلانشهرها نزدیک به ۵۰ درصد جمعیت شهر را اجاره نشین ها به خود اختصاص داده اند. بدین سبب ساماندهی این بخش لزوم داشت که در برنامه نیز قرار گرفته است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه دولت باید از منافع قشر ضعیف که امکان تامین مسکن را ندارند، حمایت کند، پیگیری تصویب قانونی بمنظور ساماندهی بازار اجاره بها را برای تامین این هدف لزوم دانست.
محمودزاده توضیح داد: با توجه به این که حوزه مسکن، حوزه ای پیچیده و چندبعدی است بدین سبب مباحث و موضوعات گوناگون این بخش از قانون و مقررات تا ساماندهی فعالان این بخش همه باید همزمان صورت گیرد تا به خروجی مؤثری دست یافت.
وی قسمتی از مشکلات امروز کشور را درباب بازار اجاره بها به عدم عرضه و تولید کافی مسکن در سال های گذشته، مرتبط دانست و اظهار داشت: با اجرای طرح اقدام ملی مسکن تلاش خواهد شد تا قسمتی از کمبودها در تولید ناکافی مسکن در سال های گذشته جبران شود.


منبع:

1399/03/17
23:11:04
5.0 / 5
2558
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک