اوضاع اشتغال و بیكاری ایرانیها در ۸ سال قبل

اوضاع اشتغال و بیكاری ایرانیها در ۸ سال قبل بررسی وضعیت اشتغال و بیكاری در هشت سال قبل نشان میدهد كه بیشترین جمعیت شاغل مربوط به سال قبل با بیش از 24 میلیون نفر و بالاترین درصد بیكاران مربوط به سال 1397 با سه میلیون و 254 هزار نفر است.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، افزایش اشتغال و کاهش بیکاری از فاکتورهای مهم توسعه یافتگی محسوب و نرخ بیکاری یکی از فاکتورهای مهم برای ارزیابی فاکتورهای اقتصادیست.

نیروی کار مجموعه ای از جمعیت شاغل و بیکار است که با تغییری که از سال قبل مرکز آمار در جمعیت مورد بررسی برای نیروی کار اعمال کرد سن این افراد را از ۱۰ ساله و بیشتر به ۱۵ ساله و بیشتر تغییر داد.

براین اساس، افراد ۱۵ ساله و بیشتر که دارای سه ضابطه بطور همزمان باشند بیکار شناسایی می شوند؛ بطوریکه در هفته مورد بررسی فاقد کار باشند، یعنی دارای اشتغال مزدبگیری یا خود اشتغالی نباشند و همین طور در هفته مرجع و سه هفته جویای کار باشند یا حتی در هفته پس از آن برای اشتغال مزدبگیری یا خوداشتغالی آماده برای کار باشند.

همچنین جمعیت شاغل، افراد ۱۵ ساله و بیشتری هستند که در هفته مورد بررسی حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی بطور موقت کارشان را ترک کرده باشند. افرادی که بدون دریافت مزد برای یکی از اعضای خانوار خود که با وی نسبت خویشاوندی دارند کار می کنند، کارآموزانی که در دوره کارآموزی فعالیتی در رابطه با فعالیت موسسه فعالیت کارآموزی انجام می دهند و محصلانی که کار کرده اند و تمام افرادی که در نیروهای مسلح به صورت کادر دائم یا موقت خدمت می کنند همچون گروه های شاغل محسوب می شوند.

اما بررسی وضعیت نیروی کار در هشت سال قبل در ایران از این حکایت دارد که بیشترین نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۵ با ۱۲.۴ درصد اتفاق افتاده است. این در حالیست که بیشترین جمعیت بیکار نیز مربوط به سال ۱۳۹۷ با سه میلیون و ۲۵۴ هزار نفر بوده که در همان سال نرخ بیکاری به ۱۲.۱ درصد رسیده است.

بیشترین جمعیت شاغل در ضمن دوره مورد بررسی به سال قبل بر می گردد که بیش از ۲۴ میلیون و ۲۷۳ هزار نفر مشغول به کار بوده اند که این تعداد در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۳ میلیون و ۷۳۱ هزار نفر گزارش شده بود.

بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی برای سال ۱۳۹۷ با ۴۴.۵ درصد و کمترین آن در سال ۱۳۹۲ با ۴۰.۵ درصد ثبت شده است.

بررسی وضعیت جمعیت غیرفعال نیز بیشترین تعداد مربوط به سال قبل با ۳۴ میلیون و ۴۹۸ هزار نفر است.
آن طور که محمدی -رئیس گروه آمارهای نیروی کارمرکز آمار- توضیح داد، یکی از اهداف طرح آمارگیری نیروی کار برآورد جمعیت شاغل است و در این طرح فرصت شغلی محاسبه نمی گردد، هنگامی که جمعیت شاغل رشد می کند، لزوما به معنای شغل بیشتر نخواهد بود و ایجاد شغل و افزایش جمعیت شاغل دو مقوله ی متفاوت می باشد و ممکنست در یک دوره جمعیت شاغل افزایش یا کاهش داشته باشد اما ایجاد شغلی رخ ندهد. زمانی که نرخ بیکاری افزایش یا کاسته می شود، باید این شاخص ها بر طبق مبنایی تغییر کرده باشند. مثلا وقتی نرخ بیکاری کاهش می یابد حتما دلیل آن افزایش جمعیت شاغل نیست بلکه می تواند جمعیت غیرفعال رشد کرده باشد.

آمار نیروی کار از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸منبع:

1399/03/29
11:35:52
5.0 / 5
2199
تگهای خبر: اشتغال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک