توقف فعالیت ۳۸ درصد كسب وكارها در دوران انتشار كرونا

توقف فعالیت ۳۸ درصد كسب وكارها در دوران انتشار كرونا به گزارش زمین دار شو در جریان شیوع كرونا در دو ماه اسفند و فروردین تا ۳۸ درصد كسب وكارها متوقف شده و بیشترین صدمه متوجه حوزه فروش بوده است.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، شیوع کرونا در اواخر سال قبل و شدت گرفتن آن باعث خروج وضعیت اقتصادی و کسب و کارها از روال عادی شد. به هر صورت اعمال سیاست های محدود سازی اجتماعی و فعالیتهای کسب و کارهای اقتصادی تأثیر قابل توجهی بر فرایند کسب و کار داشت و باعث صدمه دیدن بخش زیادی از مشاغل و افراد درگیر با آنها شد.

این در حالی است که از فاصله اسفند تا آخر اردیبهشت ماه وضعیت عادی نبود و به تدریج فعالیت مشاغل به روال عادی برگشت.

اما در ارتباط با اوضاع کسب و کارها و میزان فعالیت یا صدمه پذیری آنها در دوره سه ماهه اسفند تا اردیبهشت ماه، پژوهشکده آمار بررسی هایی در بخش های مختلف اقتصادی انجام داده است که نشان داده است بیشترین صدمه در آنها مربوط به حوزه فروش بوده است.

بررسی جزئیات این پژوهش از این حکایت دارد که میزان فعالیت کل کسب و کار اقتصادی در زمان شیوع کرونا ۳۸ درصد کسب و کارها در اسفندماه و فروردین ماه فعالیتی نداشتند که این در اردیبهشت ماه به ۲۱ درصد رسیده است و در مقایسه با ماه های اسفند و فروردین فعالیت کسب و کارها در اردیبهشت ماه ۱۷ درصد افزایش یافته است.

همچنین ۲۲ درصد در اسفندماه و فروردین ماه با تمام ظرفیت به فعالیت خود ادامه دادند که با افزایش ۱۲ درصدی به ۳۴ درصد در اردیبهشت ماه رسیده است. ۴۰ درصد مابقی با حجمی کمتر از ظرفیت کامل در دو ماه اول فعالیت کردند که در اردیبهشت ماه به ۴۵ درصد می رسد و حاکی از افزایش تعداد فعالیت کسب و کارها با حجمی کمتر از ظرفیت کامل است.

بیشترین تأثیر کرونا بر جنبه های مختلف فعالیت کسب و کارهای اقتصادی با ۴۸.۸ درصد بر فروش بوده که در اسفندماه و فروردین ماه ثبت شده و ۴۵.۷ درصد در اردیبهشت ماه بیشترین تاثیرپذیری را داشته است.

این در حالی است که جریان های نقدینگی، نیروی انسانی، مقدار تولید، بدون تأثیر و میزان پس انداز به ترتیب در رتبه های بعدی تاثیرپذیری از کرونا قرار دارد.

در بخش های مختلف اقتصادی، تأثیر کرونا این گونه بوده است که در بخش خدمات، میزان فروش با ۴۱.۱ درصد در دو ماه اسفندماه و فروردین ماه و ۳۷.۸ درصد در اردیبهشت ماه تحت تأثیر بوده است.

در حوزه صنعت و معدن ۴۵.۹ درصد در اسفندماه و فروردین ماه و ۴۴.۴ در اردیبهشت ماه بر میزان فروش اثر گذاشته است. همینطور در بخش کشاورزی فروش ۶۹.۸ درصد در اسفندماه و فروردین ماه و ۵۶.۶ درصد در اردیبهشت ماه تحت تأثیر قرار گرفته است.

اما به علت تغییر وضعیت فعالان در بخش های مختلف کشاورزی و زیان تحمیل شده ناشی از ویروس کرونا، بسته حمایتی برای کسب و کارهای صدمه دیده بخصوص کسب و کار خرد در نظر گرفته شد که عموما در چارچوب تسهیلات بانکی با سود ۱۲ درصد در نظر گرفته شد، در عین حال با عنایت به این که در این دوره احتمال برگشت چک های اصناف وجود داشت بانک مرکزی، عدم عرضه خدمات بانکی به صاحبان چک های برگشتی را لغو کرده بود.

منبع:

1399/04/07
20:54:27
5.0 / 5
2234
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک