نوسان اخیر بازار مسكن در پردیس بعلاوه نرخ ها

نوسان اخیر بازار مسكن در پردیس بعلاوه نرخ ها زمین دار شو: بازار مسكن پردیس تحت تاثیر شش عامل در ماه های ابتدایی سال 1399 با نوسانات قیمتی روبه رو شده، تا جایی كه نرخ های پیشنهادی از طرف مالكان اولیه به رقم های بالاتر از نرخ دلالان رسیده است؛ مالكانی كه بنا بگفته فعالان بازار مسكن پردیس عموما قصد فروش ندارند و بیشتر برای آگاهی از ارزش دارایی خود مبادرت به تعیین قیمت های دلخواه می كنند.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، بازار مسکن شهر جدید پردیس طی سه ماه گذشته با نوسانات زیادی مواجه بوده است؛ بطوریکه نرخ های پیشنهادی در فاز ۱۱ از حداقل ۳۱۵ تا ۳۳۰ میلیون تومان در فروردین ماه به ۴۷۰ تا ۴۸۰ میلیون تومان رسیده که البته بعضی مالکان اولیه ۱۰۰ میلیون تومان هم بالاتر از نرخ روز برای واحد خود تعیین می کنند.
بازار مسکن پردیس از تهران جلو زد!
متقاضیان واقعی با این توجیه که قیمت ملک در تهران بالا رفته و نمی خواهیم واحد خودرا مفت به دلالان بفروشیم مبادرت به تعیین نرخ های نجومی می کنند. این در حالیست که آمار نشان میدهد از بهمن ماه سال قبل تا خرداد امسال افزایش قیمت مسکن در شهر تهران ۳۱ درصد بوده، حال آنکه این رقم برای پردیس به حدود ۴۵ درصد می رسد.
بررسیها نشان میدهد تاثیرپذیری از رشد تورم و افزایش قیمت ملک در تهران، افزایش مهاجرت به پردیس، روند پیشرفت خدمات و زیرساخت ها در پردیس، تعیین قیمت های نامتعارف از جانب متقاضیان اولیه، بورس بازی و معاملات مکرر توسط دلالان و دریافت ۲۰ درصد یارانه های دولتی از مالکان واحدهایی که از شروع خردادماه خرید و فروش می شوند، دلیلهای اصلی افزایش قیمت ها در شهر جدید پردیس بوده است.
اختلاف ۴۰۰ میلیون تومانی در نرخ های پیشنهادی

الان در فاز ۱۱ قیمت های پیشنهادی از ۴۷۰ میلیون تومان آغاز می شود و بعضاً به ۶۵۰ میلیون تومان می رسد. در فاز ۸ اما اختلافات قیمتی بسیار بیش از این مقدار است. در این فاز عمده واحدها هنوز تحویل نشده، با این وجود هر کس بنا به سلیقه خود قیمتی را برای آپارتمانش در نظر می گیرد. مثلاً یک نفر که پول لازم است قیمت واحد خودرا ۵۰۰ میلیون تومان تعیین کرده و شخص دیگری که قصد فروش ندارد ۹۰۰ میلیون تومان نرخ گذاری کرده است! بدین سبب بازار گرفتار سردرگمی عجیبی شده و معاملات چندانی صورت نمی گیرد.
احتمال رکود بازار در آینده نزدیک
دریافت برخی سیگنال ها از کسادی بازار مسکن در تهران و کاهش نرخ افزایش قیمت نیز معاملات بویژه برای واحدهای گران قیمت در پردیس را تحت تاثیر قرار داده است.
یکی از متقاضیان مسکن مهر پردیس درباره شرایط این روزهای بازار مسکن در پردیس به ایسنا اظهار داشت: از زمانی که محوطه سازی و خدمات در بلوک ها رونق گرفته هر کس بنا به سلیقه خود واحدش را نرخ گذاری می کند.

وی ادامه داد: جولان دلالان هم به نوسانات قیمتی دامن می زند. مثلاً یک فروشنده قیمت ملک خودرا ۴۵۰ میلیون تومان تعیین می کند، واسطه اول، خانه را ۴۶۰ میلیون تومان قیمت می گذارد و به نفر دوم می گوید اگر بالاتر از این مبلغ فروختی برای خودت؛ او هم قیمت را ۴۷۰ میلیون تومان تعیین می کند و نهایتاً نفر سوم خانه را ۴۸۰ میلیون تومان می فروشد و به قول خودشان هر کدام ۱۰ میلیون تومان خیر می برند! درست است که بعضی متقاضیان قیمت های بالایی تعیین می کنند اما اینجا بدون اراده دلالان هیچ واحدی فروش نمی رود. بورس بازی در پردیس از تهران هم بدتر است.
از جانب دیگر اقدام شرکت عمران پردیس برای دریافت ۲۰ درصد از یارانه دولتی که به ساخت واحد ها تعلق گرفته بنا بگفته فعالان بازار مسکن پردیس منجر به افزایش قیمت واحدها شده است. با آنکه گفته می شود شورای مسکن استان، اقدام شرکت عمران را غیرقانونی می داند و برخی نمایندگان مجلس هم به آن انتقاد کرده اند، شرکت عمران پردیس مدعی است که این اقدام در امتداد مصوبه قانونی که سال قبل شورای مسکن استان تصویب کرده انجام شده است. این افزایش قیمت البته شامل متقاضیان اولیه و کسانی که پیش از خرداد ۱۳۹۹ مبادرت به خرید کرده اند نمیشود.
یکی از مشاوران املاک در این زمینه اظهار نمود: از شروع خرداد ماه که واحدها مشمول حدود ۲۰ میلیون تومان افزایش قیمت شده، دلالان ۴۰ میلیون تومان روی قیمت ها گذاشتند و بعد هم به تدریج بازار متاثر از نرخ ارز و افزایش قیمت ملک در تهران با رشد مواجه گردید.
التهابات بازار مسکن در شهر تهران، افزایش نرخ ارز، نرخ تورم و قیمت مصالح ساختمانی هم عاملی برای تغییر قیمت ها در پردیس شده است. گروهی از متقاضیان مصرفی که حالا دیگر توان اجاره و خرید آپارتمان در تهران را ندارند به شهر جدید پردیس آمده اند. الان نرخ رهن کامل در سایت های مسکن مهر پردیس به ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان و حتی بیشتر رسیده است.
منبع:

1399/04/26
13:21:09
5.0 / 5
2241
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک