تصویب كلیات اختصاص یك میلیون تن قیر رایگان برای روستاها

تصویب كلیات اختصاص یك میلیون تن قیر رایگان برای روستاها زمین دار شو: نمایندگان مجلس با كلیات اختصاص یك میلیون تن قیر رایگان به روستاها و راه های شهری موافقت كردند.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا در جلسه علنی امروز چهارشنبه کلیات طرح دو فوریتی الحاق یک بند تبصره ۱ قانون بودجه ۹۹ کشور به تصویب رسید.
محمد مهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در توضیح این طرح اظهار داشت: یکی از روش هایی که در طول چند سال اخیر برای کمک به اجرای طرح های عمرانی خصوصاً روستاها و شهرهای کوچک انجام شد، تامین قیر برای انجام کارهای عمرانی بود. چون کارهای عمرانی آنگونه که باید توسط دولت پیگیری نمی گردد و معمولا در روستاها از لحاظ آسفالت راه ها با مشکلات مواجه هستیم.
وی ادامه داد: باتوجه به مشکلات دولت در تامین اعتبارات عمرانی با مصوبه مجلس در تامین قیر می توان قسمتی از مشکلات را حل کرد. ما در این طرح شرکت ملی نفت را موظف به دادن یک میلیون تن قیر رایگان با منبع مالی ۴۰۰۰ میلیارد تومان کردیم. این میزان در طرح ابتدایی دو میلیون تن بود که کمیسیون برنامه برای اجرایی شدن آن میزان را به یک میلیون تن کم کرد.
مفتح درباره نحوه توزیع این میزان قیر اظهار داشت: ۵۰ درصد برای راه های فرعی و آسفالت روستایی و بازآفرینی طرح های شهری و مسکن مهر، ۲۱ درصد برای بنیاد مسکن جهت آسفالت معابر و بهسازی روستاها و محوطه مساجد در روستاها، ۱۷ درصد برای معابر شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر، ۵ درصد به سازمان نوسازی برای مدارس و دانشگاه فرهنگیان، ۴ درصد به وزارت کشاورزی برای اجرای عملیات خاک و ۳ درصد به سازمان بسیج سازندگی برای آسفالت بین مزارع، محوطه پایگاه بسیج و پاسگاه نیروی انتظامی اختصاص می یابد.
وی درباره چگونگی تامین این میزان قیر توضیح داد: دولت باید این مبلغ را به شرکت ملی نفت از محل بودجه های عمرانی بدهد. ما تمام راه ها را رفتیم که این قانون ضمانت اجرایی شدن داشته باشد. پس اگر دولت نتوانست از محل بودجه های عمرانی این میزان اعتبارات را تامین کند از محل اوراق اسلامی انجام می دهد. زمان تعیین شده برای اجرای این طرح تا اختتام آذر ۹۹ است. تلاش ما بر این بود که با وجود تمامی مشکلات در بودجه عمرانی حرکت ویژه ای در مناطق روستایی برای محرومان صورت گیرد.
نماینده دولت هم با یادآوری اینکه روش های سال های گذشته درباره اختصاص قیر غیر معقول بود، اظهار داشت: در این طرح قرار شده ۴۰۰۰ میلیارد تومان از طرح های تملک دارایی سرمایه ای کاهش پیدا کند. یعنی باید اعتبارات از طرح های عمرانی کشور کم شده و پول آن برای قیر داده شود.
منبع:

1399/05/02
17:02:38
5.0 / 5
2191
تگهای خبر: بنیاد مسكن , راه , شركت , عمران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک