جزئیات ساخت مسكن كارگری در شهركهای صنعتی

جزئیات ساخت مسكن كارگری در شهركهای صنعتی به گزارش زمین دار شو رئیس اتاق تعاون ایران با تشریح جزئیات ساخت مسكن كارگران در اطراف چهار شهرك صنعتی از پیشبینی حذف قیمت زمین برای كارگران اطلاع داد و اظهار داشت: بورس مسكن تا چهار ماه آینده راه اندازی می شود.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، بهمن عبدالهی در یک نشست خبری اظهار نمود: باوجود آنکه کارگران یکی از صدمه پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند و نقش اساسی در تولید داخلی دارند، ولی در بحث داشتن مسکن گرفتار مشکل هستند. بررسی های صورت گرفته نشان داد که در شهرکهای صنعتی بالغ بر ۸۰۰ هزار نفر مشغول کارند و عملا متقاضی مسکن هستند، علاوه بر آن مشکل رفت و آمد به محل کار دارند و ناچارند در داخل شهرها ساکن شوند و مسافت طولانی را تا رسیدن به محل کار طی کنند بنابراین طی تفاهم نامه ای با وزارت راه و شهرسازی و در چارچوب طرح اقدام ملی مسکن بنا شد در کنار شهرکهای صنعتی، واحدهای مسکونی کارگری با هدف تأمین مسکن ارزان قیمت برای کارگران و حل مشکل تردد آنها راه اندازی شود.
پیش بینی ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی
وی اظهار داشت: پیشبینی می شود حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرکهای صنعتی ایجاد شود و اضافه کرد: در گام اول چهار شهرک صنعتی در استان های تهران، البرز و قزوین شناسایی شده و در ۱۲ استان کشور هم مقدمات کار شروع شده است. کمیته مسکن کارگری با مسئولیت معاون استاندار و دبیری اتاق های تعاون استانی تشکیل شده و حمایت و پشتیبانی از پروژه ها هم با بانک مسکن می باشد.
رئیس اتاق تعاون ایران خاطرنشان کرد: تفاهم نامه خوبی با بانک مسکن بوجود آمده و وزارت راه و شهرسازی متولی و سیاستگذار کار و بانک مسکن تأمین کننده مالی است. اتاق تعاون ایران هم وظیفه هماهنگی و مدیریت و وزارت کار متولی بانک اطلاعات کارگران است.
پیش بینی حذف قیمت زمین برای کارگران
عبدالهی خاطرنشان کرد: با عنایت به شرایط موجود قیمتهای زمین بسیار ارزان است. قیمت زمین را از هزینه ها حذف می نماییم تا وزارت راه و شهرسازی زمین ها را به صورت ارزان در اختیار کارگران قرار بدهد.
به گفته وی، هم اکنون مقدمات راه اندازی در شهرک صنعتی ایوانکی انجام و مطالعات شروع شده و زمین در حال آماده سازی است و اعلام شده زمانی برای کلنگ زنی آن داده شود.
جزییات ساخت مسکن کارگری در ۴ شهرک صنعتی
رئیس اتاق تعاون به تشریح جزئیات ساخت مسکن کارگری در چهار شهرک صنعتی پرداخت و اظهار داشت: محور اول شهکر صنعتی ایوانکی است و زمینی ۱۰ هکتاری برای ساخت ۱۰۰۰ واحد مسکونی آماده و مقدمات کار فراهم گشته است. منتظریم تا زمانی تعیین شود تا به شکل مجازی کلنگ زمین از جانب ریاست جمهوری زده شود.
وی افزود: محور دوم، شهرک صنعتی کاسپین در قزوین است، با عنایت به آنکه برخی از واحدهای مسکونی نیمه تمام در این شهرک وجود دارد مقرر شده ۹۰۰ واحد واحد مسکونی ساخته و تکمیل شود.
اشتغال ۴۵ هزار نفر در بزرگترین شهرک صنعتی کشور
عبدالهی اضافه کرد: محور سوم شهرک صنعتی اشتهارد البرز است که با وزارت راه و شهرسازی برای تخصیص زمین مورد نیاز درحال پیگیری هستیم و محوز چهارم، شهرک صنعتی شمس آباد است که بزرگترین شهرک صنعتی کشور به حساب می آید و بالغ بر ۴۵ هزار نفر در آن مشغول کارند و در حال انجام کارهای تشریفاتی آن هستیم.
رئیس اتاق تعاون ایران در ادامه درباره راه اندازی بورس مسکن واملاک و مستغلات اظهار نمود: مشکلاتی که الان در بخش مسکن به وجود آمده و بحرانی که طی چند ماه اخیر به علت شیوع کرونا گریبانگیر کشور شده مشکلاتی در بخش خرید و فروش مسکن، قیمتها و اجاره و رهن بوجود آورده و سبب شده تا شرایط خوبی در کشور حاکم نشود.
کمبود عرضه نسبت به تقاضا دلیل آشفتگی بازار مسکن
وی دلیل این امر را کمبود عرضه نسبت به تقاضا دانست و اظهار داشت: در کشور واحدهای مسکونی زیادی خالی هستند که عموما در حوزه مسکن گران قیمت است و عموم مردم در تأمین مسکن گرفتار مشکل هستند بنابراین در شورایعالی بورس از مدتها قبل تصمیم گرفته شد که برای این کالا بورسی ایجاد شود و بورس مسکن و املاک با هدف رونق بخش مسکن بعنوان موتور محرکه اقتصد راه اندازی شود.
راه اندازی بورس مسکن تا چهار ماه آینده
عبدالهی از طریق اندازی بورس مسکن تا ۴ ماه آینده اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر شد تا بورس مسکن با سرمایه ۵۰۰۰ میلیارد تومان تاسیس شود و سهام بورس مسکن و املاک هم بین بخشهای مختلف تقسیم شود؛ به این نحو که ۳۵ درصد در چارچوب تعاونی و خصوصی توسط اتاق های بازرگانی و تعاون تامین گردد و ۳۵ درصد بازار در اختیار شهرستانها و نهادهای عمومی غیردولتی و بانک های متقاضی قرار گیرد و ۷۰ درصد به این شکل تعیین تکلیف شود و ۳۰ درصد مابقی هم در چارچوب پذیره نویسی به آحاد مردم واگذار شود.
به گفته دبیرکل اتاق تعاون ایران، دو بخش اول به هیچ عنوان مجاز به خرید و فرآیند پذیره نویسی بورس نخواهند بود.
دو پیامد راه اندازی بورس مسکن و املاک
این مقام ارشد بخش تعاون کشور دو پیامد راه اندازی بورس مسکن را یاد شده قرار داد و متذکر شد: پیشبینی ما این است که با راه اندازی بورس مسکن، بازار پر سودی ایجاد شود و این بورس بخش عمده ای از سرمایه های سرگردان را جذب بخش مسکن کند. بورس مسکن و املاک علاوه بر آنکه باعث جذب سرمایه ها به بخش تولید مسکن شده و رونق را به کارخانجات تولید مصالح ساختمانی و مواد اولیه برمی گرداند، باعث افزایش تولید مسکن و کاهش قیمت مسکن در بازار خواهد شد.
آمادگی برگزاری نمایشگاه با رعایت پروتکل های بهداشتی
عبدالهی در انتها درباره برگزاری بیستمین نمایشگاه صنعت ساختمان اظهار نمود: طبق روال سالهای گذشته سال جاری هم بیستمین نمایشگاه صنعت ساختمان برگزار می گردد ولی با شرایط کرونا تابع تصمیم دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم. هم اکنون جانمایی غرفه ها انجام شده و آمادگی کامل داریم با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی و ضوابط وزارت بهداشت نمایشگاه را برگزار نماییم.
منبع:

1399/05/11
14:57:55
5.0 / 5
2316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک