علت خزان زودرس ساختمان های ایرانی

علت خزان زودرس ساختمان های ایرانی اردبیل عمر مفید ساختمان در ایران همانند قیمت اش خوش اقبال نیست كه هر روز بالا و بالاتر رود چونكه ساختمان ها در ایران خیلی زود فرسوده شده، نام شان با كلنگی بودن گره خورده و در نتیجه خزان زودرس ساختمان ها آغاز می شود.


به ناچار سرنوشت، آنها را با بیل و کلنگ تخریب چی های ساختمان رو در رو می کند و خیلی زودتر از هم سن و سالان خود در دیگر کشورها از پای در می آیند تا قصه تلخ چرایی پایین بودن عمر ساختمان همچنان پر ابهام باقی بماند.
طبق برآوردها در صورتیکه عمر متوسط ساختمان در کشورهای توسعه یافته ۱۰۰ سال و گاهی بیشتر هم برآورد می شود اما در ایران در خوشبینانه ترین حالت این متوسط عمر بنا به ندرت به ۵۰ سال می رسد و اکثرا در ۳۰ سالگی عمر بنا اصطلاحا کلنگی می شوند و به تیغ تخریب سپرده می شوند.

بگفته مسؤلین کشوری از ۲۵ میلیون واحد مسکونی بیش از ۳۰ درصد در بافت های فرسوده قرار دارند و نیاز به بهسازی ویا نوسازی دارند؛در استان اردبیل هم بیش از ۱۳۹۰ هکتار از محلات شهری را بافت های فرسوده می سازند که طبیعتا نیاز به باز آفرینی دارند.
وجود ساختمان های فرسوده و تخریب و نوسازی و یا بهسازی آنها علاوه بر اینکه موجب افزایش هزینه های تمام شده و افزایش قیمت مسکن می شود به دنبال بروز حوادث غیر مترقبه همچون زلزله می تواند موجب خسارت های جانی هموطنان ساکن در این ساختمان ها شود.
پایین بودن متوسط عمر مفید ساختمان می تواند به دلیلهای مختلف بستگی داشته باشد همچون آنکه بگفته عضو سازمان نظام مهندسی اردبیل در خصوص با تایید کم بودن عمر مفید ساختمان در ایران در مقایسه با دیگر کشورهای توسعه یافته به ایسنا می گوید: پایین بودن کیفیت مصالح در مقایسه با دیگر کشور ها یکی از این موارد است و از آنجایی که کیفیت تاثیر مستقیم بر عمر مفید ساختمان دارد طبیعی است هرچقدر کیفیت بالا باشد عمر مفید نیز بالاتر خواهد رفت.
علیرضا غریبی، نقش عوامل فنی در اجرای یک ساختمان شامل مهندسین، کارگران و تکنسین ها را در اجرای درست و اصولی ساختمان بعنوان یکی از عوامل موثر مستقیم بر عمر مفید ساختمان دانسته و تصریح می کند: متاسفانه کارگران و نیروهای فنی ما در ساختمان سازی فاقد آموزش و و مهارت های کافی هستند و اگر مهارت کافی نباشد، مصالح با کیفیت هم در اختیار باشد باز نتیجه مطلوب به دست نخواهد آمد.

رییس کمیسیون عمران شورای شهر اردبیل، حلقه گمشده در پازل پایین بودن عمر بنا در ایران را در نگهداری یک ساختمان پس از اتمام آن دانسته و اضافه می کند: نگهدا ری یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در عمر مفید بناست که متاسفانه در ایران به موضوع نگهداری ساختمان کمتر پرداخته می شود و اصولا در ایران برنامه ای برای کیفیت نگهداری ساختمان وجود ندارد، در حالی که در کشورهای دیگر به نگهداری ساختمان اهمیت ویژه ای می دهند و همین مورد موجب می شود یک ساختمان ۱۰۰ ساله هم اکنون هم مورد استفاده قرار گیرد.
وی درباب نقش و وظیفه سازمان های در رابطه با ساختمان سازی در رابطه با بحث نگهداری اضافه کرد: در مقطعی در وزارت راه و شهرسازی قرار بود یک مبحث جداگانه راجع به نگهداری ساختمان ها در جهت ارتقای عمر مفید ساختمان و بنا ایجاد شود ولی متاسفانه عملی و اجرایی نشد و معتقد هستیم این مبحث نگهداری باید هرچه سریعتر اجرایی شود و با ورود وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی باید متولی نگهداری از یک ساختمان پس از اتمام که برعهده کدام و شخص و نهاد باشد مشخص گردد تا با جلوگیری از تخریب ها و هدر رفت سرمایه، شاهد افزایش و ارتقای عمر مفید بنا در ایران هم باشیم.
غریبی با اشاره به نقش اقلیم در ارتقای کیفیت ساختمان اظهار نمود: کیفیت ساخت و ساز ها طبیعتا با اقلیم یک منطقه در ارتباط مستقیم است بطوریکه در شهر هایی همچون اردبیل که در نیمسال دوم با افت دما و برودت هوا و گاهی با یخبندان مواجه هستیم هرگونه کار بتن ریزی و جوشکاری در پایین آمدن کیفیت و عمر ساختمان تاثیر گذار خواهد بود بدین سبب توجه به اقلیم و آب و هوا نیز از عوامل تاثیر گذار در پایین آمدن یا بالا رفتن کیفیت و عمر ساختمان است.

منبع:

1399/06/24
13:56:49
5.0 / 5
1734
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک