مهر خبر می دهد؛

رشدنجومی اوراق تسهیلات مسكن

رشدنجومی اوراق تسهیلات مسكن زمین دار شو: اوراق تسهیلات مسكن در كم نظیرترین قیمت ها امروز تا 99 هزار تومان افزایش یافت و در آستانه 100 هزار تومانی شدن قرار گرفت؛ یك نماد نیز حدود 150 هزار تومان فروش رفت!به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، معاملات امروز اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در حالی به انتها رسید که سفته بازان و سوداگران در معاملات چند ماه اخیر خود این اوراق را محل نوسان گیری و کسب بازدهی قرار داده اند که همین موضوع سبب شد قیمت این اوراق تا آستانه ۱۰۰ هزار تومانی شدن پیش برود.
بر همین اساس بااینکه میانگین قیمت تعداد زیادی از نمادهای معاملاتی تسه (اوراق تسهیلات مسکن صادره از بانک عامل بخش مسکن) در معاملات امروز در بازه ۹۱ تا ۹۵ هزار تومان قرار داشت، اما در یکی از نمادهای معاملاتی تملی (اوراق تسهیلات مسکن صادره از بانک ملی) قیمت هر برگه تا ۹۹ هزار تومان هم رسید؛ این در حالیست که تا قبل از افزایش قیمت برگه های تسهیلات مسکن در خرداد ماه امسال، هر برگه تملی از اردیبهشت امسال به قبل، حداکثر تا ۲۰ هزار تومان خرید و فروش می شد.
تقریباً میانگین قیمت همه اوراقی که امروز در زیرمجموعه نمادهای تسه (۲۲ نماد) فروخته شد، به جز ۳ نماد که در دامنه ۸۸ تا ۸۹ هزار تومان بود، در بازه بالای ۹۰ هزار تومان خرید و فروش شد.
با این حال یکی از عجیب ترین اتفاقات امروز، فروش ۹۸ برگه از نماد تملی ۷۰۴ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در تیر ماه ۹۷ بانک ملی) به قیمت ۱۴۷ هزار و ۹۴۷ تومان است که این رقم تا کنون سابقه نداشته است.
این ارقام سنگین فروش اوراق مذکور در حالی است که هر برگه تسهیلات مسکن، متضمن تنها ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن است!
به نظر می رسد نبود محدودیت فروش اوراق تملی از زمان خرید که بر خلاف تسه، دارنده اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن نمی تواند تا ۴ ماه از زمان خرید، آنرا به فروش برساند، سبب دامن زدن سفته بازان به اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی باشد.
گرانی؛ عامل کاهش شدید تعداد معاملات اوراق؟
خاطرنشان می شود معاملات امروز بازار اوراق تسهیلات مسکن به دنبال افزایش بی حد و حصر قیمت هر برگه، با حداقل تعداد معاملات و تعداد برگه های معامله شده نسبت به هفته گذشته به پایان رسید؛ به جز چند نماد تسه که زیر ۱۲۰۰ برگه به فروش رفت، در سایر نمادها، تعداد برگه های فروخته شده کمتر از هزار برگه بود.
اعضای شورای عالی بورس از نرخ ها باخبرند؟
پیش از این امیر هامونی مدیرعامل فرابورس از احتمال اعمال محدودیت های جدید برای اوراق تسهیلات مسکن شامل تسه و تملی در تیر ماه امسال آگاهی داده بود که از آن زمان تا کنون، نه فرابورس، نه شورای پول و اعتبار و نه شورای عالی بورس در این خصوص مصوبه ای نداشته اند.
همچنین گفته می شود یکی از دلیلهای هجوم سفته بازان به بازار اوراق تسهیلات مسکن، اعلام خبر احتمال افزایش سقف تسهیلات خرید یا ساخت مسکن از طرف وزیر راه و شهرسازی و بررسی این پیشنهاد در شورای پول و اعتبار بوده است.
مردم؛ متضرر واقعی گرانی اوراق
سرمایه گذاری سفته بازان در بازار اوراق تسهیلات مسکن، سبب وارد آمدن فشار به خریداران واقعی این اوراق شده که قصد دارند با خرید این برگه ها، از تسهیلات خرید مسکن بهره مند شوند.
بر اساس آخرین اطلاعیه فرابورس که ۸ بامداد امروز ۱۹ مهر ماه پخش شده، محدودیت های خرید و فروش اوراق تسه و تملی طبق مصوبات قبلی شورای عالی بورس بوده و تغییری نکرده است:


1399/07/20
14:43:56
5.0 / 5
1513
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک